| aspicz27 a întrebat:

Colegii mei...Sau copiii în general... Mă corectează gramatical MEREU pentru ca scriu "vRoiam" în loc de "voiam". Știu ca e greșit dar pur și simplu nu îmi place sa folosesc cuvântul ăla. De aceea am nevoie de niște replici cu care sa le închid gura de fiecare data când mă corectează

5 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Ca sa nu mai ai probleme de genul acesta inlocuieste acest "voiam" cu altceva: as fi dorit, as lua, mi-ar fi placut, cu mare placere as..., intentionez sa... etc. Un ex. Voiam sa-mi cumpar o floare! AS FI DORIT IERI SA-MI IAU O FLOARE INSA NU AM AJUNS LA PIATA / FLORARIE! Apoi mai este ceva: de ce e asa de greu sa ne corectam / schimbam cand asta ne va ajuta si pe viitor? De ce vrem sa ramanem primitivi cand lumea zboara pe Luna? Stiu ca e mai greu la inceput insa nimic nu e in van! Ar trebui sa luptam sa devenim: mai buni, mai siguri pe noi, speciali, exceptionali. Gandeste-te ca ar fi timpul pentru un upgrade in viata ta! Numai bine!

| Mieeez666 a răspuns:

""Vroiam" este corect din anumite puncte de vedere pentru ca vine de la verbul A VREA" Oh, serios?
http://in-cult.ro/conjugarea-verbului-a-vrea/

| Mieeez666 a răspuns (pentru Mieeez666):

S-o sters raspunsul. Ii bun.

| Mieeez666 a răspuns:

Le zici simplu ca te doare-n pla ca se scrie corect "voiam".

| aspicz27 explică:

Ca sa mă fac înțeleasă. Eu scriu corect când e vorba de școală și vorbesc corect, dar măcar pe grupul clasei vreau sa îmi permit sa fiu eu, sa vorbesc cum vreau