| RAY a întrebat:

Considerati invatarea limbi latine un lucru important in viata?

5 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Un rol cultural, desigur.
Italiana e poezie de limba, mi-as dori sa invat limba asta ca pe limba mea natala,, de exemplu.

| minrest a răspuns:

Man, nu le poti invata pe toate. Ai un cost de oportunitate, daca inveti ceva, renunti sa inveti altceva. Daca faci Istoria si te specializezi pe antica, trebuie sa inveti ori germana si latina, ori franceza si greaca. Poate chiar toate patru, pe langa engleza. Daca nu esti istoric specialiat in roma antica, nici teolog catolic, nu are rost sa investesti in latina.

| Emma30555 a răspuns:

Este o limba pe care o inveti doar de placere, curiozitate sau pentru cultura generala.Nu e importanta din moment ce nu se mai foloseste, decat daca ai o profesie care iti cere asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de la persoana la persoana. Pentru mine nu e importanta latina.
Nu pot nega argumentele pe care le-a adus Brigaela, anume ca te ajuta in invatarea spaniolei, portughezei, francezei etc. Dar traim o noua perioada. Eu daca trebuie ca la anul sa imi gasesc de munca in Italia, crede-ma ca nu o sa ma apuc sa invat latina ca apoi sa invat italiana.
Si nu pot nega faptul ca descoperirea metaforelor dintr-o poezie dezvolta gandirea. De fapt, eu consider ca limba romana m-a ajutat cel mai mult intelectual dintre toate materiile pe care le-am facut.
Dar eu sunt adeptul sistemului finlandez de invatamant si consider inutil intoducerea limbii latine in invatamantul de masa. Daca un om poate ajunge in primii 100 de programatori din tara, crede-ma ca stie sa caute informatii folosind computerul si are si capacitatea sa invete singur. Eu nu impun nimanui sa introduca din gimnaziu ore care vor fi utile doar la 1% din cei care studiaza ce studiez eu. Ar fi complet ilogic si stupid cat timp se poate introduce foarte frumos curs optional la facultate pentru asa ceva.
Scoala si liceul trebuie sa ne pregateasca mai mult pentru viata.
Din cateva sute de elevi si studenti pe care i-am intalnit, NICIUNUL nu a fost macar interesat sa invete latina. Poti sa le reprosezi lor ceva? Nu cred.

| xByte a răspuns:

Eu personal o consider mai mult a fi o limba careia ii inveti bazele pentru a iti usura procesul de invatare al altor limbi (spaniola), sau o limba pe care o inveti doar pentru cultura ta proprie. In afara de lucrurile mentionate anterior, eu unul nu ii gasesc alta intrebuintare deoarece nu este contemporana.