| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că manipularea este arma succesului? De ce da / nu?

6 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Este unul din ingredientele succesului. Nu este suficienta de una sigura dar te ajuta mult daca reusesti sa ii faci pe ceilalti sa faca cum vrei tu. Exemplul evident este PSD: nu stiu cum un om cu capul pe umeri ar mai putea sa ii voteze dupa 25 de ani de hotie si ticalosie, dar uite ca le merge sa manipuleze oamenii care nu gandesc prea mult.

| Mandeliu a răspuns:

Depinde de domeniu.Manipularea este practicata de mii de ani, se face si in ziua noastra iar victimele sunt niste oameni "scurti la minte".Din punctul meu de vedere, manipularea poate fi arma succesului.Cu atat stii mai bine sa coordonezi oamenii sa faca doar ce vrei tu fara sa isi de-a seama de greseala pe care o fac le poate aduce mii de foloase.Chiar am un exemplu:Cineva si-a deschis un server de MTA San Andreas.In acest moment, el strange donatii cu caru' de la playerii lui, asa zis si numitele "oi".El baga masini cu viteza mare si le vinde celorlalti pe 5-9E.Am vazut playeri care donau saptamanal 6E ca mna.El a reusit sa ii manipuleze prin faptul ca le oferea ce doreau ei iar el incasa bani. Oricand putea sa de-a wipe(stergerea datelor fiecarui player) si oricum existau inca playeri care donau.Nu stiu daca asta e cel mai bun exemplu.P.S:Ma plictiseam si de aceea am raspuns

| iSwag a răspuns:

Da. De ce nu?

| sabin89 a răspuns:

Posibil sa fie, dar eu nu mi-as dori un success bazat pe manipulare.

| T0T a răspuns:

Acel succes făcut pentru oamenii slabi.

| MskDesign a răspuns:

Bineinteles ca este arma succesului!
Uita-te la politica si culturi religioase.