| RAY a întrebat:

Credeti ca a incerca ceva chiar dacă a fost un total esesc poate fi si ceva pozitiv in asta? Am venit in Germania, am dat 400 de euro pe chirie, dar e un oras mic unde sunt puține fabrici si unde lucrez e un nazist nebun, ma gandesc sa ma reîntorc în România, deci am pierdut 2 luni si 700 de euro

13 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E ceva pozitiv; ai văzut Germania.

| RAY explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Germania nu ar fi destinația mea de vizitat, as alege Spania, macar acolo e cald, aici ploaie toata ziua si totul foarte scump

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RAY):

Germania scumpă?
Vino în țările nordice, să vezi scump.

| dullcat a răspuns:

Orice esec e o oportunitate de a invata si a ne dezvolta pe viitor.

| Freya1 a răspuns:

Se mai intampla sa dai și greși, de aceia înainte sa iei o decizie trebuie sa analizezi bine despre ce e vorba și sa nu mergi pe "ce o fi o fi".

Încearcă într-e timp sa te reorientezi prin zona sau zone, poate prinzi ceva mai bun.

| RAY explică (pentru Freya1):

Eu vream sa fac ceea ce stiu sa fac, dar aici nu am clienti, decât în stuttgart, acolo ce fac, unde dorm noaptea?

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Strânge niște bani, cauta chirie și dacă ai de munca cu timpul te vei descurca.Doar sa fi atent sa îți fie treaba sigura.
Faci cum ai face și în România.Strangi bani pentru o chirie doua, plus mâncare sa iti ajungă pana la salariu și după vin toate cursiv.

| Dandinelle a răspuns:

Eu zic sa o iei ca pe o experienta. daca tot esti acolo. anunta ca termini cu chiria si stai pana la sfarsitul ei. Viziteaza orasul respectiv si imprejurimile.
Ce am invatat eu din experienta mea de Germania de 8 ani: daca vrei sa te integrezi trebuie sa depui efort maxim. Cu cat esti mai tanar cu atat iti merge ma bine intr-un oras mai mare, unde cultura este mai internationala. Prietenii se duc si vin, doar cativa stau. Dar cu cat traiesti mai mult intr-un oras mare cu atat e mai greu sa te coordonezi cu prietenii (ex. ma intlneam odata la cateva luni cu o prietena desi stateam la 4 statii de s-bahn departare).
Nu ai dat cu sutul la o oportunitate, ai incercat. Banii aia considera-i ca o investitie fara a scoate profit sau profitul este experienta ta. Faptul ca ti-ai luat inima in piept si te-ai pus in situatia asta este si ea o experienta care normal ca a costat si banuti. Eu iti propun sa mai incerci, da-mi un semn cand esti pregatit sa mai incerci odata si nu te arunca la agentii de munca in strainatate.

| RAY explică (pentru Dandinelle):

Ce sa mai incerc? Sunt aici la 50 de km de stuttgart, nu am mers prin asa ceva, am mers direct si am stat la cineva

| Dandinelle a răspuns (pentru RAY):

Observ ca esti cam contra la ce ti se mai zice pe aici. Mergi naveta daca e in stuttgart. Gasesti chirie acolo, cam tot asa se gaseste cu 400-450 pe camera. faza este ca nu este usor si trebuie sa tragi de tine putin sa reusesti dar reusesti daca iti pui capul la bataie. Nu stiu pe ce profil te bagi la munca dar se gaseste si ca delivery guy in Stuttgart de munca- asta doar daca vrei sa ai un inceput de undeva si nu esti specializat pe nimic. Oricum, bun ca esti activ p-aici macarlaughing Viziteaza macar Stuttgart-ul

| RAY explică (pentru Dandinelle):

Imi dai tu 15 euro?

| Dandinelle a răspuns (pentru RAY):

Ai revolut?
da-mi linkul pe mesaj
pe bune dude, ti-am sa discutam dar tu batman batman

| AdioTPU a răspuns:

"Never a failure, always a lesson".