| SingleForOne a întrebat:

Credeți că accesoriile arată caracterul unei persoane și asta să fie adevărat și/sau folositor pentru descrierea acesteia?

De exemplu: portofelul, stiloul, pălăria, ceasul. Cum ar spune unii, "numai persoanele elegante care au un stil aparte scriu cu stiloul".

4 răspunsuri:
| DonEduardo a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Într-o mică măsură. Eu scriu cu stiloul și nu-s elegant, nici stilat. Depinde și cu ce stilou scrii happy Accesoriile te reprezintă doar dacă le alegi intenționat în acest sens. Dar mulți avem accesorii primite de la alții sau cumpărate mai mult sau mai puțin la întâmplare. Pe mine nu consider că mă reprezintă vând in vedere ca pe unele nu mi le-am luat eu, iar pe altele le-am luat fără să mă gândesc prea mult.

Nu aș caracteriza o persoană după accesorii, haine sau aspect în general. În plus, cine știe adevărat cine este? Ar trebui să știi asta înainte de a putea alege ceva ce reprezintă cine ești. Mulți nu știu bine cine sunt(inclusiv eu)deci pică din start faptul că accesoriile îi reprezintă. Iar ceilalți aleg mai mult ceea ce reprezintă ceea ce VOR să fie, nu ceea ce SUNT. De exemplu, persoanele care aleg un look dur și rece sau eu, care vreau să arăt mai matur. Nu e neapărat în concordanță cu realitatea, ci cu realitatea pe care vreo s-o creadă oamenii despre tine.

| Freya1 a răspuns:

Accesoriile nu pot spune despre tine daca esti bun sau rau, dar folosindu-te de ele poti sa arati cum ai vrea sa fi vazut in societate.
Dacă porti jacheta de piele, lanturi groase, capete de mort si chestii de genul probabil vrei sa te areti dur. Daca umbli la costum, cu servieta si etc poti sa vrei sa arati ca esti elegant.Dar sa nu incurcam, adică daca vrei sa arati sau sa pari nu inseamna ca asa si esti.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

La prima vedere asta ne atrage, aspectul fizic, stilul vestimentar, însă aparențele chiar înșală.Și nu ar trebui să te lași impresionat și dat pe spate de acestea, ci să cauți să îi cunoști mintea și doar așa vei afla dacă ai dat de o "comoară" sau de un "gunoi".