| monicaaa17 a întrebat:

Credeti ca aspectul exterior poate spune ceva despre caracterul unei persoane? De exemplu culoarea parului,a ochilor, pierce-uri/tatauje, un anumit stil vestimentar etc etc

5 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Da, este posibil.

| Mosotti a răspuns:

Normal, figura poate spune multe. Nu neaparat restul, de multe ori ne dam seama dupa figura asa in mare.
Stiti voi "aaa, se vede ca asta nu e de casa".
"ala e derbedeu, se vede...".

Si ca dovada in diverse emisiuni de ex lectii de viata (ProTV de la 14 la 15) si in cautarea adevarului (Kanal D de la 13 la 15), o sa vedeti ca fata de casa arata intr-un fel, aia bogata, mancatoare de bani, si careia nu ii place cartea, arata alt fel de te prinzi imediat ca asa este.
Am zis ca sa verificati care doriti.
Cand e rolul de baieti pierde vara, o sa vedeti ca au figuri cam golanesti putin. Si evident actorii aia sunt oameni obisnuiti care in mare parte asa sunt de fapt.
Au avut talent la actorie, ca se tot repeta personajele.

Nu mereu este asa, insa in foarte multe cazuri, figura spune cine suntem chiar daca suntem imbracati okey, deci nu conteaza ca una care nu e de casa se imbraca ok si nu cu fusta scurta, figura o sa o dea de gol in multe cazuri.
Si inca ceva, oameni cu tipar de figuri asemanatoare, au cam acelasi caracter!
Adica e normal, ca de fapt pe figurile alea scrie cam acelasi lucru, de aia si arata asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca limbajul non-verbal privirea/si tonalitatea vocii poate spune multe despre caracterul persoanei.
cat despre tatuaje/pierce-uri si alte de-astea cu imbracaminte prea de tot, dupa prima impresie cred ca sunt niste persoane nebune intr-un fel sau altul, astept sa mii se confirme ca nu e asa, sansele sunt 50/50.

| Felissa13Eden a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, de multe ori exteriorul e in contradictie cu interiorul.
Eu am un stil vestimentar foarte excentric si lumea ma crede prietenoasa si sociabila, dar sunt timida si nu-mi place sa imi fac prieteni.
Cred ca exteriorul e o "plapuma" ce ne protejeaza de critici.

| Sofer a răspuns:

Da spune. De exemplu o tunsoare sau tatuaj îți arată caracterul.