| Nemesis_9263 a întrebat:

Credeti ca bogatia contribuie la aducerea fericirii?

15 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu. "Dar te ajuta sa-ti cumperi toate lucrurile care te pot face fericit."

| juniper a răspuns:

Pentru unii da, iar pentru altii nu, cei care au castigat la loto au cheltuit banii pe operatii estetice stupide, chestii nefolositoare si altele, ei nu au stiut ce sa faca cu banii, au spus ca e "Blestemul Loteriei".

| xibalba a răspuns:

Ma, sa fii prost sa nu recunosti ca bogatia contribuie intr-o oarecare masura la aducerea fericirii. Nu cred ca aia care nu au locuinte, nu au ce manca, cu ce sa isi imbrace copiii, sunt fericiti. E ilogic. Nu zic de bogatie neaparat, pentru ca nu tuturor le place luxul, dar macar strictul necesar sa existe. Eu stiu, bani sa te duci intr-o excursie in alt oras, sa vizitezi, sa cunosti oameni noi, lucruri noi, sa cumperi carti, sa te informezi, sa gatesti, sa ai confort in casa. Toate astea se fac cu bani, deci contribuie banul cu siguranta la aducerea fericirii. Bineinteles ca sunt lucruri care te bucura pe moment ( mi-am cumparat un aparat foto pe care mi`l doream enorm si care credeam ca ma face cea mai fericita; acum sta aruncat prin sertar), dar bucurie aduce. Dar degeaba e bogatie, daca nu e dragoste. Mi se pare ca astea doua merg mana in mana.

| selef a răspuns:

Nu stiu daca o aduce, dar o intretine.

| Artemiss a răspuns:

Daca esti bogat asta nu inseamna ca esti fericit, sanatos, iubit...Banii cumpara aproape tot, insa nu dragostea adevarata si sanatatea... Poate esti fericit la inceput cand ai tot, dar pe zi ce trece vrei mai mult, devii flamand, si odata ce ai intrat in starea asta nu ai cum sa fii fericit...
Poti fi fericit cand ai alaturi oameni ce stau cu tine din interes? Cand cineva iti zice te iubesc dupa ce ii dai bani?
Da...banii contribuie la aducerea fericirii, dar nu prea multi...strictul necesar... o viata decenta, o familie frumoasa in care exista dragoste si intelegere.

| mihaa a răspuns:

Idem Selefbig grin

| TeoIonela a răspuns:

Nu:pe

| Nemesis_9263 explică:

In mare parte, sunt de acord cu voi.Intr-adevar,fericirea si bogatia alcatuiesc impreuna un mod de existenta.Bogatia implica fericirea deoarece niciun om nu este implinit sufleteste atunci cand stie ca nu a obtinut de la viata tot ceea ce si-a propus.Insa aceasta idee nu este batuta in cuie. Cele mai mari bucurii sunt pe gratis... Dupa parerea mea, fericirea adevarata este un ideal deoarece poetizeaza viata omului si ii ofera acel parfum de care ea are nevoie... Apropo, va multumesc pentru raspunsuribig grin

| premamotion a răspuns:

Tu ce intelegi prin bogatie, Bianca?

| premamotion a răspuns:

Imi cer scuze, voiam sa te intreb ce intelegi prin fericire. happy

| eyline a răspuns:

Bogatia nu aduce fericire decat pentru cei materialisti, si dac ma gandesc mai bine nici acestia nu sunt in totalitate satisfacuti, caci cu cat ai bani mai multi cu atat iti doresti mai multe lucruri, si astfel acestia trebuie distribuiti, calculati, recalculati... Fericirea este iubire, si ea nu trebuie sa fie nicidecum influentata de bani.

| iryna_4737 a răspuns:

Fericirea trupeasca dar nu cea adevarata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta da.

dc?
pentru ca, cu baniiiti poti cumpara orice
in afara de iubire
dar iubirea vine si ea la un moment dat.
orice om isi gaseste perechea potrivita.
pe un om bogat dc l'ar impiedik asta?happy

doar daca e handikpat sau stiu eu ce defekt sa aiba.atunci cu greu posibil si-o gaseste, dar intr-un final tot o gaseste

happyparerea mea
:*
tu ce crezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cu bani si fara am aceleasi trairi.Eu cred ca nu contribuie... Cel putin la stilul meu de viata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai xibalba eu nu vorbeam de strictul necesar ci de bani fara numar fara numar...