| 1onur a întrebat:

Credeți că concluzia mea este greșită?

Am ajuns la concluzia ca oamenii fac rău din lipsa de ne validare și atenție iubire sau afecțiune sau din prostie. Adică de ce să faci rău? Dece să porți dușmănie? Dece să porți urâ? Dece să ai invidie și răutate pe un om? Oare asta este tot cei mai poate face sa simtă o emoție răutatea? Dușmănia? Prostia? Asta este tot cei mai poate face să simtă ceva omenesc uman? emoția răutății emoția dușmănie emoția agresivității? Dece simt oamenii atâta plăcere din răutatea fiindcă nu este ceva ce Doamne Dumnezeule ferește omul are nevoie adică sa facă rău ca să simtă bine? Păi ce a mai rămas uman omenesc într-un om dacă tot cel mai face fericit cu Adevărat este răutatea Dușmănia ura invidia lăcomia mai poate un așa om un astfel de om să-și mai revină să mai fie om vreodată în viața lui?

Răspuns Câştigător
| Mindfulness a răspuns:

Salut draga onur! E o trăsătură copiata de la părinți,sau chiar genetica. Da, răutatea se poate moșteni genetic daca nu e dezvoltata din problemele psihice,mai exact daca stai cu părinți toxici care beau,se droghează,se bat,înjură,sunt așa cum ziceai tu,atunci copilul de mic preia din comportamentul lor. Preia tiparul de gândire și tiparul comportamental.
Unii sunt pur și simplu răi,așa este natura lor. Și eu sunt cu ogramada de lipsuri și nu invidiez pe nimeni că are,nici măcar pe cei care fură sau fac bani fara sa facă nimic! Așa sunt unii oameni! Cred că nu au primit afecțiune,iubire de la părinți și de aia ajung așa plus că am scris eu mai sus. Eu la romani am văzut multa prostie și toate cele pe care le-ai enumerat tu! Nu sunt toți așa dar văd că românii râd de oamenii cu probleme psihice,cu probleme de handicap,cu boli grave! Nu am mai văzut așa ceva,si de mine râdeau niste proaste și făcusem atac de panica,și râdeau femei in vârstă nu copile așa mentalitate avem noi și ne mai dăm sfinți! Tu chiar ești un om bun,dar sunt de ăștia care merg la biserică și apoi blestema și bârfește și denigrează toata ziua,degeaba se duc ei/ele la biserica că tot așa suflet întunecat au și plin de ura și dușmănie! E faza că ăla are și eu nu am,ăla e fericit și eu nu,ăla are de toate și eu nu! E o frustrare,răutate extrema chiar prostie cu duiumul. Nu se iubesc deloc pe ei și de aia și nici nu știu ce înseamnă să iubească sau sa fie iubiți. Sa le de-a Dumnezeu sănătate,nu mai pot fi schimbați,nici psihologii nu îi mai poate schimba au o frustrare și o răutate extrema de ar fi in stare de orice. Da,unii nu știu altceva decât să denigreze sa arunce cu pietre sa judece sa urască sa bârfească și lista continua,așa e caracterul lor. Nu poți să te ferești de oameni răi,sunt peste tot nu știu! Dar au și ei nevoie de iubire ca oricare și de un dumnezeu. Din ce am văzut eu fara Dumnezeu ești o oaie pierduta, nu au nici un dumnezeu nici rușine nici compasiune nimic.
Tot mai mulți oameni sunt așa, nu mai pot fi vindecați, sunt pierduți.
Multi dintre ei sa știi că au și probleme psihice grave dar și prostie cât cuprinde. Nu poți să îi schimbi poți să ii eviți și atâta tot. Eu vad pe rețelele de socializare că unii rad de oamenii cu probleme, pe dincolo o fi și pe acolo unele specimene dar la noi sunt enorm de multi pentru niste oameni care se cred educați și inteligenți.

| Mindfulness a răspuns (pentru Mindfulness):

E bine că mai sunt și oameni buni. Așa e natura oamenilor, unii sunt buni unii sunt mai putini buni și alții sunt foarte răi. Poți alege sa stai langa cei buni happy

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Eu înțeleg ca unele chestii le moștenim de la părinți noștri orice copil orice om moștenește de la părinților lui inevitabil câtuși de puțin din toate din răutatea din iubire din mai toate... da uneori vad niște cazuie la știri pe YouTube care te lăsa cu Groază.
De unde atâta sânge rece atâta răutate atâta dușmănie sa iei viața unui om fie vinovat orice ar face... orice. adică ma uit la știri în fiecare seara în fircarea zi numai crime numai violuri numai scandale tot ce facem este săne omorâm între noi de unde atâta "moștenire genetică" s-o atâta ADN că n-ai cum sa moștenești numai răutatea numai prostie numai dezumanizare unde te unde te uiți la știri numai psihopați numai oamenii care delirează din răutate din prostie din dușmănie nu mai știe ce sa facă oamenii ăștia

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Eu stau lângă Adevăr fiindcă n-am de unde sa știu cine este omul bun și omul rău dacă țin numai cu o parte așa că rămân cu Adevărul. Adevărul fiind pentru mine Dumnezeu iar atunci pot vedea în continuare cine este omul din fața mea prin ochii ce Dumnezeu mi ține deschiși la cunoașterea binelui și râului atunci pot vedea cu Adevărată care parte este cea buna și partea rea a omului.

Eu fără Dumnezeu nu sunt om și sunt un om orb.

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Am văzut frate pe telegram și am rămas cu sechele! Sper că nu te-ai uitat acolo! Da sunt și pe acolo,peste tot sunt nu doar pe telegram! Am văzut pe telegram chestii șocante unii pur și simplu sunt nebuni și nu au ce căuta în libertate! Sunt copii pe TPU și ma abțin să scriu ce am văzut! Da te poți trezi într-o zi că unuia i s-a pus pata pe tine și că te persecuta așa fără nici un motiv! Sunt destui de ăștia in libertate! Știi ce e ciudat? Că sunt unele fete care sunt moarte după nebuni de ăștia,le atrage oamenii ăștia periculoși,și ele au aceleași probleme! De aia multe își bat joc de băieții cuminți și îi aleg pe cei răi,caută ceva ce au întâmpinat în mediul lor de mici copii,acolo traume s-au înrădăcinat și rămân cu traume toată viața. Și eu am multe probleme și nu fac rău la nimeni,alții mi-au făcut rău de ramai uimit și nu m-am răzbunat pe ei și îmi erau amici nu străini,chiar au mâncat la mine in casa, i-am primit cu căldură,ajutat. Sa știi că cine îți va face rău îți va face că cineva din neamul tău sau din prieteni te-a vândut,ăla care îți face rău habar nu are de existența ta,nici nu știa că exiști dar prin prieteni a aflat! Am cunoscut și eu de aia și prefer sa fiu singur decât înconjurat de ciudați și cu vicii periculoase.
Pai aia care omoară aia sunt sociopați sau psihopați creierul lor nu mai pot distinge binele de rău,ei nu sunt conștienți când fac rău,de aia ei nu regreta niciodată,nici la judecata nici când intră la pușcărie ei nici atunci nu regreta nimic. Ăștia sunt psihopați pe care îi descrii tu sunt extrem de periculoși și nu le e frica de justiție nici daca ii omori nu le e teama,nu simt emoții deloc decât negative,au decât o ura extrema și când te ataca o fac nu prea mai dau înapoi sunt hotărâți dar sunt multi care nu o fac că știu că fac pușcărie că altfel vedeai numai crime pe strada, sunt multi de ăștia in libertate. Sa știi că la nebuni la psihiatrie acolo sunt in unele cazuri oameni mai sănătoși decât unii care se afla in libertate și culmea e că sunt și respectați de bagabonți si de unele fete. Trebuie sa ai grija frate cu cine ai de a face, cu cine umbli pe cine primești la tine in casa.
Nu sunt prosti psihopatii sunt chiar foarte deștepți dar creierul lor nu poate să facă diferența între bine și rău cum o face un om normal și de asta se produc atâtea crime, unii cu psihopatie mai suferă și de schizofrenie paranoidă și le dictează vocile sa omoare și ei fac exact ce le spune vocile.
Ei de la traume au devenit așa sociopatii și psihopatii care sunt mai mult periculoși au moștenit genetic psihopatia.
Sunt multi psihopați in societate dar nu toți ataca și omoară unii sunt conștienți de pușcărie, de libertatea lor, dar daca nu ar fi lege și vedea chestii șocante la ordinea minut din minut peste tot in lume.

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Da tu chiar ești un om bun și bine educat big grin sa îți de-a Dumnezeu multa sănătate happy
E greu sa ii identifici pe psihopați fiindcă se pot comporta ca un om normal,adica poate sa se prefacă că au emoții că au compasiune,milă și nu poți să îi prinzi sa îți dai seama decât atunci când se răzbună și când o fac e de doamne ferește când îi superi. Îți poți da seama că unii sunt cruzi nu au remușcări nu simt nici o emoție! Am cunoscut multi de ăștia și acum le-a venit mintea la cap la unii nu știu dacă erau așa dar ceva probleme aveau și erau cauzate de mediu familiar. De la părinți pornesc traumele și de la traumele din copilărie, din școală! Un sociopat din cauza traumelor el la randul lui devine și el sociopat și începe să facă rău pentru că el a cunoscut toată viața lui numai rău, oamenii i-au făcut numai rău și el atunci dezvolta un mecanism de apărare și că sa nu fie atacat din nou incepe sa atace el că sa se protejeze de o nouă trauma. Și dacă glumești cu ei sau te certi cu ei, ei nu sunt conștienți că tu le-ai zis o vorba la nervi și că îți trece nervii și nu ai nimic cu ei, ei incepe sa te atace pentru că creierul lor după cum am mai spus nu știe să facă diferența dintre bine și rău.

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Am văzut în realitate destule până să există telegramul și tiktokul sau Facebook... sunt destule la știrii atâtea la ce să mă mai uit la telegram că este jale acolo ce o mai fi și pe acolo frate că tu sigur ce este pe acolo vezi totul ce este pe acolo...Mi-e de moarte nu-mi este frică eu mi-am trăit viața pe lumea asta am văzut știu ce este pe lumea cum este pe Pământul asta nu-mi face un rău si un bine eu nu văd moartea ca pe un sfârșit și primul contact cu păcatele mele și faptele mele pe lumea asta și primul pas către Dumnezeu moartea asta înseamnă pentru mine cunoașterea cu Dumnezeu și faptele mele. Adevărat poți vedea mai mult rău din partea oamenilor dragi dar nu putem decide noi în locul lor cum să fim cu toții egali se mai întâmplă și astea importantă este săi înțelegem că nau vrut și nai știut ce am au făcut și făceau dacă știau n-ar fi făcut nici ei rău nici noi rău.

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Ciudatul rău psihopați ăștialaughing) nu este de râs da...

Pâi iti dai seama ca se vor preface că simt și ei ce simt un om sa dea bine sa se facă și ei ca le pasă de oamenilor după îi vezi cu iese sanatan din ei și tremură fac spasme urâți mai fac psihopați ăștia am văzut unul tremura tot se dădea cu capul pe jos Doamne Dumnezeule făcea atâta de urât ăla frate...

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Fac rău că și alții le-au făcut rău! Am explicat mecanismul psihopaților! Dar nu toți care ucide sunt psihopați.
Sa știi că între normalitate și nebunie e o linie fina,oricine daca e predispus genetic poate sa înnebunească și să rămâna așa toată viața de la un șoc emoțional sau o trauma. Da oamenii la care tii cel mai mult uneori îți fac cel mai mult rău te vinde pe o coaja de sămânță dar nu toți sunt așa sunt și oameni buni, mai rar dar sunt. Daca nu ți frica de moarte înseamnă că ești împăcat cu tine, că nu tii frica ce mister te poate aștepta după, știi și tu că ești ce trebuie și nu ai frici de judecată că știi că nu ai făcut rău, și dacă ai făcut te-ai căit și nu ai mai repetat.

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Psihopatii frate nu prea tremură aia erau nebuni da dar aveau alte probleme. Sunt oameni cu epilepsie care tremura cad pe jos și tot tremură tot corpul și fac spume sunt multe boli psihice nu doar psihopatia sunt chiar foarte multe,te doare capul daca le afli dar e mai bine sa nu știi.happy
Da fac urât că sunt bolnavi,unii mai și bea și nu își ia tratamentul psihiatric, nu au grijă deloc de ei, dar sunt și cu tratament care fac așa cum ai zis tu. Fiecare cu norocul lui în viață, dar e greu de tot sa lupți cu probleme de astea in unele tari se face eutanasiere pentru cei cu probleme grave psihice sa nu mai se chinuie atât de mult îi bagă într-o capsulă și mor imediat sau le da o injecție letala și mor imediat, se numește sinucidere asistata și e legal în Elveția in Olanda și mai in câteva țări dar trebuie sa scoți bani grei și să îți aprobe nu știu cine cererea de sinucidere asistata, sa ai acordul de la 3 psihiatrii! O fata din Olanda ce era frumoasă am văzut că a apelat la așa ceva sa scape de problemele psihice și de chin, nu putea să accepte ideea că are probleme așa de grave și a ales sa i se facă o injecție sau nu mai știu la cererea ei și s-a dus în lumea celor drepți cu ajutorul medicilor.
Psihopatii nu au nici o rușine că sunt nebuni ei chiar sunt foarte mândri de ei si au o încredere în ei de fier. Sunt și în politică oameni cu psihopatie și doctori chiar daca nu îți vine să crezi, sunt peste tot au o inteligență foarte ridicata.

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Eu sănt împăcată cu moartea moartea nu este împăcată cu minelaughing) nu vezi ca încă mai sunt pe aicia laughing) nu mă ia o data Dumnezeu ăsta să-mi ispășesc și eu păcatele săi car o dată apă lui tata laughing)

Adevărată dar linia aia o menține Adevărul loialitatea sinceritatea sufletul omul curat inima omului curat. Dar dacă trăiești în păcate linia aia se dezbină după nici nu sti... ferească Dumnezeul cum ajunge omul...

Eu consider ca cel mai mare rău noi ni-l facem cu mâna noastră când spun cu mâna noastră mă refer cu toată intenția noastră. Nu am de ce să învinovățesc un om în viața mea pentru faptele mele sau să dau vina pe un că mia făcut el mie nu știu ce rău... sau necaz ..eu mi-am făcut-o cu mâna mea și atâta tot. Restul Dumnezeul oricum știe vede aude eu la ce să mă înfuri sa port dușmănie pe un om? Eu cred că Dumnezeu este în de ajuns pentru tot și toate atâta tot frate. Nu stau eu acum să țin dușmănie în prostie ce mi-a mie... acum 100000 de secolelaughing)

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Păi avem destui politicălaughing) toți parlamentari toții prim miniștri sănt psihopați

Boss m-a luat un somn să mor eu dacă te mint ști cum abia îmi mai țin di

un singur ochii deschis astăzi a scos toate mațele dim mine nemți ăștia la muncă nemți spurcațilaughing) mă pun să dorm că săptămâna asta a fost jale la muncă... abia dacă mă mai puteam uita la baterie la telefon. ma pun la somn frate săptămâna asta a fost jale la muncă nemți spurcațilaughing) mă pun să dorm puțin frate ai grija de tine fratele meu

Olanda zici...O_o Doamne Dumnezeule ferește...

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Îmi pare rău de situația ta onur. Razi tu dar eu știu perfect ce este în sufletul tău că nici eu nu mai am părinți, eu te înțeleg cel mai bine. Oricum ești foarte puternic niciodată nu am văzut sa te plângi tu ești un exemplu pentru noi toți de pe TPU! Eu mai-nainte am găsit o poza cu părinții mei și cu mine când eram copil, aveam vreo 8 ani nu mai știu și am început să plâng de m-am spart, e greu de tot fără părinți! Dumnezeu sa îți de-a multa putere si sa te binecuvinteze onur dar eu știu frate ce este în sufletul tău și sunt langa tine.
As vrea și eu să fiu așa de puternic ca tine dar nu sunt, ogramada nu sunt așa chiar daca se dau ei cocosi. Tu meriti mult respect. Pai da că nu ești prost alții țin dușmănie toată viața pe un om și nu de lasă până nu îl persecuta.
Așa și eu sunt împăcat. Sunt multi care se tem de moarte nici mie nu mi teama oricum acolo o sa ajungem mai devreme sau mai târziu e singura chestie certă ce ne este garantata la toți.
Dumnezeu sa îl odihnească în pace pe tatăl tău.
Pai da că știai cum e ca om și ce ii poate mintea și ai ales sa nu rupi legătură. Așa am pățit-o eu cu unul știam că e cum e știa și maică-mea și tot am umblat cu el numai rele mi-a făcut și l-am primit de a mâncat la mine dar eram și eu mai copil din greșeli învățăm.
Sunt multi care nu au gândirea noastră și au numai răzbunare in minte au mintea tare limitată.

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Sa ai un somn liniștit. Stai liniștit că te înțeleg e bine că poți să dormi devreme unii din noi de abia putem dormi cu toate cele necesare. O seara faina.

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Le place raul îi satisface nebunia lor boss fratele meu cu Adevărat îți spun frate. Pentru uni oamenii rău dușmănia prostia este tot cei mai poate ține în "viață " lor le aduce atâta plăcere și satisfacție răul prostia dușmănie că n-ai vrea să ști...deja se vede cu ochiul liber în unele cazuri cum dușmănia răutatea invidia prostia avritatea obsesia de a avea puterea în fața celor lalți să-și etaleze superioritatea îi face fericiți prostia îi duce la satisfacție mare de aceea se și întâmplă ce se întâmplă că dacă n-ar mai fi atâtea răutate atâta prostie atâta dușmănie dacă n-ar fi o fericire o satisfacție pentru ei treaba asta a lor n-ar mai fi făcut-o ma gândesc n-ar fi avut de ce s-o facă n-ar avea sens sa faci atâtea prosti dacă n-ar fi fericirea și satisfacție în asta pentru ei...

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Așa e viața pentru unii o concurenta, asta o vezi peste tot și la locul de munca absolut peste tot, de aia am uitat sa mai fim umani. Pai cocalarii mereu au de arătat câte ceva se simt inferiori daca nu sunt băgați în seamă și încep să se etaleze cu ce au mai puțin cu materia cenușie.
Trăim într-o lume nebuna onur nu avem ce face, lumea nu se schimbă chiar se face mai a dracu și se abate de la adevărata sa natura. Așa este nu putem să ii schimbam noi ne vedem de ale noastre ei rămân în continuare la fel.

17 răspunsuri:
| 1onur explică:

Dacă răutatea nu este o necesitate a omului de ce atunci există atâta răutatea dușmănie prostie urâ invidie între oamenii.

| WilliamQoilung2024 a răspuns:

Cu toate ca ne place să spunem că omul devine rău, pe parcursul vieții... Nu este așa.
El așa se naște. E rău nativ.
Nu ematizeaza cu victima.
El, își vede fix propriul interes. Indiferent câtă nefericire aduce acest lucru persoanelor din jurul lui.
Sunt oameni fără scrupule și fără conștiință.
Ne având conștiință, nu îl au pe Dumnezeu.
Când îngerul păzitor al victimei, slăbește. Prin îndepărtare de Dumnezeu, prin anturaj periculos, etc. cel rău se apropie și reușește să își ducă la cap planul cu victima.
Agresorul, rămâne agresor toată viața. Își trăiește mizeria de viață liniștit, fără nici o urmă de regret.
Pe când victima, rămâne cu răni sufletești toată viața.
Și auzirea unui nume, care să întâmplă să fie același cu al agresorului, produce imediat efecte. Din păcate.