| Anonim13265464 a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu ne pedepseste pentru rautatea noastra prin cutremurele din Chile si Haiti?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Am auzit pe aici ca se aduce in discutie ca cutremurele au o cauza anume. Da, au o cauza anume pe care o stim bine cu totii, dar nu despre asta e vorba, caci citeva zeci de cutremure puternice se intimpla zi de zi pe intreg pamintul, doar ca putine sunt in locuri populate si putine aduc distrugeri masive. Problema se pune de ce au adus asemenea distrugeri. Ele puteau sa fie si sa nu aduca distrugeri, deci explicatia cum ca stim cum se formeaza cutremurele mi se pare nelalocul ei. Cauza trebuie cautata in alta parte. Biblia spune clar despre un anumit accident in care au murit oameni, accident despre care Iisus Hristos spunea ca: "Daca nu va pocaiti, veti pati la fel" (pocaiti nu in sensul de a merge la pocaiti, ci de a cauta sa nu mai faci raul) Si asa si este. Mortalitatea e cea mai mare la accidentele de masina. Asa ca eu cred ca aceasta e explicatia. Noi oamenii suntem foarte rai, Biblia spune ca "toti au pacatuit", deci toti sunt rai, prin natura lor, chiar si copii ce sunt (pe moment) nevinovati, dar in ei vei putea vedea mai tirziu acea saminta a raului care de pe acum se afla acolo, cind vor face raul. Dumnezeu este drept, si de aceea mai ingaduie uneori cite un cataclism, ca judecata pentru cei care au parte de el, si ca sa ii indrepte pe oameni, ca ei sa inteleaga cit de trecatoare e viata asta si sa isi puna speranta numai in El. El totodata este si dragoste, si aceasta o vedem zi de zi, pentru ca ne ingaduie cu toate ca suntem atit de rai! Daca e sa ne faca dupa cum suntem noi, ar fi grav, am muri ci totii in urmatoarele secunde. Desigur ca aici unii veti spune ca sunteti buni, da, omeneste poate e asa, dar daca e sa te compari cu caracterul lui Dumnezeu dezvaluit in Biblie, dupa standardul Lui, abia atunci iti dai seama ce inseamna a fi bun sau rau, si cit de rau poti sa fi tu insuti.Deci, cred ca raspunsul la intrebare e: DA!

16 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Dumnezeu nu pedepsete ci iarta. S-a ajuns la aberatii cum ca haitienii ar fi poporul antichristum si alte minuni din gama asta.Nu poti decat sa te inchini si sa te rogi la Dumnezeu sa le dea minte celor care afirma astaraised eyebrows

| Silvia a răspuns:

Nu, cutremurele au cauze concrete.Si daca ar depinde de Dumnezeu, nu ar fi drept.Sunt oameni care nu au nicio vina.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Eu nu cred ca Dumnezeu ne pedepseste pentru rautatea noastra prin cutremure. Fenomenul care a avut loc in Chile siHaiti se poate demonstra, foarte clar. Suprafata terei este impartita in placi tehtonice, care se misca unele fata de altele. În numeroase regiuni de pe coasta, placile oceanice aluneca sub placile continentale, ceia ce se numeste ''subductie ''si provoaca seisme. Bazinul Pacificului este o zona de subductie foarte activa din punct de vedere seismic. Cutremurile sunt numeroase si violente din Chile pana in Alaska si din Japonia pana in Noua Zeelanda, trecand prin Indonezia si Filipine. Placile pot intra si in coliziune, cum este cazul Indiei care se scufunda cu catva centimetri pe an. Aceste fenomene pot fi demonstrate stiintific.

daniela
| daniela a răspuns:

Oare? atunci clar va veni si la noi unul

| Ana a răspuns:

Cred ca da.

| Pho3nix a răspuns:

Nu mai.
Natura de descarca. Cutremure, inundatii...etc.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu, insa un mos descreierat s-a apucat sa faca pe profetul sustinand ideea asta. O rusine pentru lumea civilizata si un dement care da prilejul unora sa critice crestinismul. Escrocul se numeste Pat Robertson si o face pe liderul religios in SUA. Sinistratii aia din Haiti isi jeleau rudele pierdute in cutremur si individul asta s-a gasit sa scape pe post afirmatia ca haitienii au facut pact cu diavolul pentru a castiga independenta politica si asta e cauza
nenorocirilor. Fiti atenti aici cum profita unii din catastrofe:
http://www.youtube.com/watch?v=59NCduEhkBM

| catthshshshs a răspuns:

Da, este un semn! Toate aceste dezastre naturale sunt niste semne.Nu e de mirare ca lumea e din ce in ce mai rea...

| hugo a răspuns:

Dumnezeu ne ajuta nu ne omoarA(personal nu cred in dumnezeu) si cred ca, cutremurele din Chile si Haiti sunt doar fenomene "normale"ale placilor tehtonice

| Alice_6278 a răspuns:

Eu cared ca Dumnezeu ne pedepshesthe. Purul adevar:*

| adinescu a răspuns:

Da ma el ne iubeste mai presus de orice dar ne lasa sa murim cu milioanele

Răspuns utilizator avertizat
| Briosaaa a răspuns:

Aiureala... logic ca nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aiureli, n-ai invatat la geografie cum se produc cutremurele?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa fapta...si rasplata

| claudiu2680 a răspuns:

Dumnezeu nu ne omoara, noi suntem deja morti, problema este cand vom muri: mai devreme sau mai tarziu. putem numai sa ne salavam sufletul.