| RainUmbrella a întrebat:

Credeti ca e o prietena adevarata este cea care vorbeste cu unele fete care ma ignora? Si mai ales s-a dus la o petrecere de-a lor (pe mine nu m-au invitat) si nici macar nu mi-a zis! Am aflat eu intr-un fel am facut-o sa recunoasca! Duminica iar se duce la alta! Daca ar fi o prietena adevarata ar trebui sa nu se duca doar fiindca nu vin si eu nu? Fundoi si voot!

Răspuns Câştigător
| Bibuşca a răspuns:

Eu una cred ca nu iti este o prietena adevarata si se duce la petreceri fara tine putea macar sa-ti spuna si sa incerce pe fetele alea sa le convinga sa te ia si pe tine(cred ca n-a facut-o ca i-a fost frica ca nu va merge ea la petrecere) nu stiu ce sa mai zic prietenii adevarati sunt ca fratii/surori mai ales ca daca si fetele acelea te ignora pe tine si prietena ta cea mai buna vorbeste cu ele cred ca va ajunge sa nu te bage nici pe tine in seamasad

9 răspunsuri:
| Liviu_2320 a răspuns:

Intr-un fel nu deoarece daca tiar fi o prietena adevarata gen "ca o sora" nu ar trebui sa se duca sau cel putin sa faca ceva ca sa le faca pe celelalte fete sa vi si tu cum ar fi ca nu sar duce daca nu te-ai duce si tu deci... dar intr-un fel e viata ei si nu este neaparata nevoie sa iti zica cand se duce la o petrecere sau nu.

| RainUmbrella explică:

Da n-a incercat deloc sa le convinga sa ma invite si pe mine acum imi dau seama ma Liviu.

| Dannyjj a răspuns:

Uite exact lucrurile astea nu înțeleg eu, dacă tu ești certată cu cineva, de ce trebuie să o implici și pe prietena ta în această poveste? Tu ai pus întrebarea că dacă EA îți este prietena bună? Dar tu că te implici în viața ei, crezi că îi ești prietenă bună? Nu tu trebuie să alegi cu cine să vorbească ea, cu cine să fie certată, pe cine să evite sau unde să se ducă, chiar dacă îți este cea mai bună pretenă(eventual vorbești cu ea despre acest lucru, dar nu ai de ce să zici că nu este o prietenă adevărată), dacă tu esti certată cu o persoană, asta nu înseamnă că și ea trebuie să fie certată cu acea persoană. Și povestea cu petrecerea, eu zic că nu a vrut să îți zică: "se dă o petrecere și eu vreau să mai pierd timpul, să mă distrez și eu, vezi că eu mă duc la petrecerea "Ioanei Popescu", știi tu, cea cu care te-ai certat" sau pur și simplu nu a vrut să discute despre asta.

| RainUmbrella explică:

Nu sunt certata cu ele dar bun raspuns.

| RainUmbrella explică:

Bya deja eu cred ca ma si barfesc pe la spate.

| Dannyjj a răspuns:

@diki2000 poate te supără ce am zis mai sus, dar eu cred că am zis un adevăr, nu ai nici un drept să obligi pe cineva să facă ce vrei tu și pe cine să evite pentru simplul fapt că tu ești certată cu o persoană, eu ți-am zis părerea mea.

Dau un exemplu: să zicem că tu te înțelegi bine cu un băiat, prietena ta cea mai bună îți zice că il urăște pentru că s-au certat, dar tu pe acel băiat il cunoști de mult timp și vă înțelegeți extrem de bine, dacă prietena ta îți zice ca să nu mai umbli și să nu mai vorbești cu el, ai face-o? Dacă ai asculta-o, atunci dai dovadă de slăbiciune, pentru că faci cu viața ta ce vor alții și nu ce vrei tu, DAR NU ALȚII ÎȚI FAC VIAȚA, CI TU ȚI-O FACI, acum pune-te în locul prietenei tale și spune-mi dacă ai evita/urâ o persoană fără să-ți fi făcut nimic, doar pentru că prietena ta zice să o faci?

| RainUmbrella explică:

Dannyjj eu nu sunt certata cu persoanele alea si nu m-am suparat pentru ce ai spus! Acum daca ma gandesc Maria e prietena cu alea de la gradinita si erau singurele ei prietene. Acum nu i-am zis sa nu se duca i-am zis ca poate sa mearga dar ce vreau sa zic e ca putea sa ma bage si pe mine in grup. Eu ma integrez mai greu si n-am nicio problema cu ele mi-ar placea sa fim prietene chiar daca-s un pic diferite. Dar ce nu-mi place e ca ma vb pe la spate si fac totul in secret fata de mine.

| Dannyjj a răspuns:

Hai că deviez un pic de la subiect și mă îndrept către ceva ce cred că este mai important decât ce ai întrebat și anume că "te integrezi mai greu", fă-ți curaj, ai încredere în tine, discută despre unele lucruri, caută lucrurile pe care le aveți în comun ca să aveți despre ce discuta, dacă ele te ignoră, fi mai prietenoasă, adică arată-le ca le dai un pic de atenție(dacă te ignoră în continuare sau se simt mai presus decât tine și incep să "te ia la mișto" atunci evită-le, nu ai ce discuta cu ele, nu merită efortul), dacă și ele par a fi interesate în a purta o conversație, atunci îți va fi mai ușor și merită să te împrietenești cu ele, dacă te integrezi mai greu, evită certurile ca să nu-ți pierzi prietenii pe care îi ai, pentru că ei te cunosc și te ajută(fără să-și dea seama) să fi mai sociabilă, cu ei îți prinzi curaj.
Ai putea să vorbești cu prietena ta, să vorbească cu ele ca să mai iesiți în oras sau în parc, ca să intri și tu încet, încet în grupul lor.

| RainUmbrella explică:

Dap azi chiar asta am facut adica vorbesc cu mine cam numai cand e doar una adica azi am vb cu Andra fiindca nu era Ana si nu-s chiar asa rele poate o sa ne intelegem