| StrongHeart a întrebat:

Credeti ca e posibil ca un om sa ramana blocat in corp dupa moarte? Adica sa fie complet constient in timp ce moare?

7 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Da.O să avem sufletele blocate în corpurile moarte pentru o eternitate.Nu o să ne dea prin cap cum să ieșim din ele și nici cum să le readucem la viață. Suntem niște incompetenți.

| mastadont a răspuns:

Așa ceva nu e posibil. Creierul este compus din țesuturi foarte sensibile care își încep degradarea la vreo 5 minute după moarte. O dată ce se duce creierul se duce și conștiința, poof și pa. Cât despre suflet eu nu cred în el, e doar o invenție a omului ca să-și mai potolească frica de necunoscut.

| StoicAnalysis a răspuns:

La cateva minute dupa deces, singurul simt care ramane la o persoana este auzul. Insa in general dupa ce mori, constiinta ta dispare pur si simplu. E ca si cum te pui la somn fara sa visezi. Doar ca nu te mai trezesti niciodata.

| 1onur a răspuns:

Omul este sufletul într-un corp. Nu rămâne nimeni în trupul ăsta. Doar faptele ne mai luăm cu noi de pe lumea asta nimic altceva.

| gaminator a răspuns:

Salut! In momentul in care trecem la viata vesnica, sufletul nostru este despartit de trup pana la ziua judecatii.

| StrongHeart explică (pentru gaminator):

Nu putem stii asta, e doar o presupunere.

| gaminator a răspuns (pentru StrongHeart):

Asta este perspectiva crestina.