| pedaladeacceleratie a întrebat:

Credeti ca exista pacate de neiertat? Sau totul se iarta, indiferent de ce ai facut?

7 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

De neiertat mi se pare pruncuciderea.Si nu cred ca insusi bunul Dumnezeu ar ierta asta din simplul motiv ca nicio "mama"care ar fi savarsit asemenea pacat n-ar avea curajul sa-l marturisesca.

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Sa dea Dumnezeu sa ne ierte toate pacatele.Sa ajungem langa El si sa ne ierte toate pacatele, sa ne faca mai buni!

| anna01 a răspuns:

Poate iarta Dumnezeu, in schimb oamenii condamna totul, nu de asta exista legi? De exemplu, o crima nu poate fi "iertata", nici din punct de vedere moral si nici legal.Cred ca un pacat se iarta daca pacatosul vrea sa-l indrepte si-si recroieste viata in scopul obtinerii iertarii, altfel o iertare "pe moca" nu este valabila.

| liongirl a răspuns:

Buna!`Eu cred ca Dumnezeu nu-i iarta pe toti, pentru ca daca i-ar ierta pe toti, nu ar mai exista iad.
Ce crezi, ca Dumnezeu l-a iertat pe Hitler ca a omorat atatia evrei si oameni?
Ca l-a iertat pe Diavol sau Satana?
Ca l-a iertat pe Iuda care I-a vandut propriul copil, pe Iisus?
Exista oameni care nu pot fi iertati niciodata, de aia exista rai si iad!`winking
Dumnezeu nu-i iarta decat pe cei care merita!`happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista oameni pentru care unele pacate sunt de neiertat, doar atat. Daca ai suflet si lasi orgoliul la o parte, orice pacat va deveni o simpla greseama, peste care ai trecut cu vederea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate se iarta, daca te spovedesti gandindu-te ca numai vrei sa faci asta

| georgepuma1998 a răspuns:

Dumnezeu iarta pe toti indiferent de ce au facut! si noi trebuie sa facem la fel! Dumnezeu ii iubeste si pe cei care nu cred in el! eu cred! voi da? daca nu de ce?