| Dismally a întrebat:

Credeti ca in viata, in general, este mai usor sa fii femeie sau barbat? Si de ce?

47 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Din punct de vedere biologic e mai usor sa fii barbat, noi n-avem menstruatie, nu trebuie sa stam o gramada sa dam anumite zone cu par jos cum o fac ele, stam mai putin in oglinda cand trebuie sa plecam undeva, facem un dus rapid, ne aranjam freza,, ne imbracam si aia e, suntem mai puternici fizic ceea ce ne ajuta sa ne aparam mai bine fata de vreun pericol fata de majoritatea femeilor, noi suntem mai directi, mai degajati cand e vorba de viata.

| Dismally explică (pentru Drimmero):

Mai trebuie dat parul jos si la batbati big grin

| Drimmero a răspuns (pentru Dismally):

Depinde, ca nu toti isi dau tot parul jos, eu de exemplu nu umblu sa-l dau de pe picioare, ar fi sinucidere curata sa stau atata timp sa ma epilez acolo, mi-e sila cand trebuie saptamanal sa ma rad pana si pe fata si etc, pana si astea imi iau o ora cu totul, ar fi risipa de vreme prea mare. Noroc ca pe maini nu prea am si nici pe piept/spate nu-s paros ca era jale ))

| Dismally explică (pentru Drimmero):

Nu pe picioare, dar sub brat si in zona intima merge.

| Drimmero a răspuns (pentru Dismally):

Normal, astea sunt de bun simt.

| Drimmero a răspuns:

Au si femeile avantajele lor cand e vorba in a-si promova fizicul, doar sunt sexul frumos, simbolul frumusetii, etc

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Aici cred ca... ca baiat. Nu stai 1 ora sa te pregatesti cand vrei sa mergi dupa paine sau ceva dulce la magazin. Nu ai ciclu. Si gasesti rapid alti baieti pe care nu ii doare de viata si cu care poti sa te distrezi si sa te detasezi pe probleme laughing

Dar bine, nu zic ca... si ca fata nu ai anumite avantaje si placeri mai mari thinking

| Nemessys a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ce-i asa amuzant? laughing

| Dismally explică (pentru DoarBogdan):

Lasa ca sunt si fete care nu au nevoie de o ora laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru Dismally):

Pai sunt. Dar sunt si baieti carora le trebuie doar 2 minute si altii carora le trebuie... tot 2 minute big grin

| Dismally explică (pentru DoarBogdan):

Lasa ca sunt si baieti care stau 2 ore sa se aranjeze inainte de a iesi din casa big grin

| DoarBogdan a răspuns (pentru Dismally):

Eh, dar acum am zis si eu asa in general. Nu o lua in nume de rau. Sunt fel si fel de cazuri. De unii baieti este mai rau, de altii mai bine. La fel si in cazul fetelor.

(Intre noi fie vorba, intr-o alta viata... as vrea sa ma nasc fata, sa vad cum este happy )

| Dismally explică (pentru DoarBogdan):

De care parte din viata fetelor ai fi mai curios? big grin

| DoarBogdan a răspuns (pentru Dismally):

Ee... eeee.
Toate. Desi nu sunt sigur in privinta ciclului, nu prea as vrea sa simt durerea aia in fiecare luna. Dar... dar hai, si aia big grin

| Dismally explică (pentru DoarBogdan):

Da, ciclu clar este o experienta de care te poti lipsi big grin

| DoarBogdan a răspuns (pentru Dismally):

Trebuie.

Si stii cum se zice, e mai bine sa vina, decat sa nu vina laughing

| Dismally explică (pentru DoarBogdan):

Da, corect laughing

| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca bărbat.
Și femeia e privilegiată în anumite situații dar tot un bărbat are mai multe șanse in viata.
Bărbatul are mai multa forta fizică pe care poate sa o foloseasca in a se apara sau munci.
Sansele ca un bărbat să fie abuzat sexual sunt enorm de mici in comparatie cu a unei femei.
Barbati sunt mai putin judecati cand vine vorba de relații sau greseli in relație.
Imaginea unui bărbat este mai greu sa o intini decat a unei femei.
Bărbați aproape de fiecare dată au un slar mai mare decât a unei femei.
Ei nu trebuie să poarte o sarcina sau sa de-a nastere unui copil.
În caz de divorț sau ceva ei nu sunt obligați sau judecati daca nu fac mai mult decat as plati o pensie alimentara.
Ei nu au nevoie de atata îngrijire fizică precum o femeie.
Si cum se spune, bărbatul poate fi un pic mai frumos ca dracu.Si lista e lunga...

| Dismally explică (pentru Freya1):

La partea cu salariu nu cred ca ai dreptate, daca vorbim de pozitii similare salariu este acelasi.

| Catrice a răspuns:

Știai ca angajatorii preferă bărbații?

| Dismally explică (pentru Catrice):

Cred ca depinde de domeniu.

| Catrice a răspuns (pentru Dismally):

Făcuseră niste unii un experiment acu' ceva ani cu unu' si una cu același CV pe același post la aceeasi firma și tipu' o fost aies.

| Dismally explică (pentru Catrice):

Depinde de locul de munca, daca e vorba de un atelier auto spre exemplu probabil vor prefera un barbat dar daca se cauta educatori pentru o gradinita, femeile au mai multe sanse.

| Catrice a răspuns (pentru Dismally):

Era vorba de un post de director.

| Dismally explică (pentru Catrice):

Nu stiu despre ce spui tu dar eu personal as prefera sa angajez femei in unele posturi pentru ca de multe ori sunt mai constiinciase.

| Celcestietot a răspuns:

Nimeni nu iti poate raspunde corect.

| Dismally explică (pentru Celcestietot):

Nu caut un raspuns corect pentru ca nu exista unul happy

| Celcestietot a răspuns (pentru Dismally):

Corectwinking

| Frank51 a răspuns:

Nu poti compara atat de usor, nu e ca si cum sunt 2 device-uri, oamenii sunt unici, nu exista generalizare in acest subiect.

| Nemessys a răspuns:

Depinde.
Cand vine vorba de copilarie, e mai usor sa fii fata deoarece iti poti face prietene mai usor indiferent de cum esti. Ca baiat, sunt mari sanse sa te afli intr-un grup unde trebuie sa te comporti ca o maimuta, in caz contrar, ramai fara prieteni.

Cand vine vorba de forta fizica, amandoi stim.
Cand vine vorba de locuri de munca, amandoi stim. Barbatii au acces la mult mai multe locuri de munca decat femeile. Sunt si cateva unde se accepta numai femei, dar nu-s multe si nici nu e bataie mare pentru ele.

Cand vine vorba de gasirea unui partener, este muuuuult mai usor ca femeie. Acum stiu ca o sa fie multe care o sa-mi spuna,, pai da dar, noi dam de toti idiotii si greu mai gasesti un barbat serios" Da, asa este, dar normal ca dai de toti idiotii cand astepti ca TU sa fii bagata in seama, dar daca e sa faci putin search, sunt mari sanse sa dai de o persoana serioasa, dar stai... daca abordezi tu un barbat prima pari,, disperata", ups laughing. Stai. am zis cumva abordezi(in viata reala?)? Voiam sa zic,, scrii", doamne fereste sa se intample asa ceva in realitate rolling on the floor).

Sa nu uitam si de frumusete. Aici o femeie poate avea avantaje in multe momente.

O sa mai vina unii sa zica de sarcina, nastere, cresterea copilului... Ba daca nu te incanta ideea, nu faci, simplu.

Concluzie : ambele sexe au avantaje si dezavantaje, cum e si normal de altfel. happy

| Dismally explică (pentru Nemessys):

La locurile de munca cred ca sunt sanse egale acum, cu cateva mici exceptii happy

| 1231242 a răspuns (pentru Nemessys):

Zii acolo ca zici bine.

| gemeni6226 a răspuns:

Eu sunt femeie si nu mi-a fost prea usor in viata dar nu cred ca as dori sa vreau sa fiu barbat.Pentru ca desi barbatii au o forta fizica mai mare psihic cedeaza cu mult mai usor decat femeile, fac cu mult mai greu fata esecurilor.Asta o data pe de alta parte femeile fiind considerate sexul slab cu mult mai usor gasesc sprijin daca o cer din partea sexului masculin si daca vor aventura (pentru asta rog sa nu fiu criticata nu este vorba ca eu as dori asa ceva dar sexul masculin 90 la suta doreste )o pot obtine cu mult mai usor decat sexul masculin pot avea atitea cate doresc dar gasirea unei relatii serioase este la fel de dificila pentru ambele sexe.

| Dismally explică (pentru gemeni6226):

Da, ambele sexe au avantajele si dezavantajele lor.

| Ineys a răspuns:

E mai usor sa fii destept de obicei. Daca esti prost e mai greu, indiferent de sex.

| Dismally explică (pentru Ineys):

Da, ai dreptate happy

| aumih16 a răspuns:

Pai cine are grijile cele mai multe? femeia evident! barbatul nu are nici o treaba! el nu naste copii! nu creste copii! etc!

| Drimmero a răspuns (pentru aumih16):

Vorbesti prostii mai mari decat tine.

| Dismally explică (pentru aumih16):

De nascut nu naste dar se poate ocupa de cresterea lor.

| aumih16 a răspuns (pentru Dismally):

Da cam asa ceva!

| aumih16 a răspuns (pentru Drimmero):

Da bine! eu ma refeream ca ea naste si le face educatie! la asta ma refeream!

| Celcestietot a răspuns (pentru Drimmero):

Tu chiar crezi ca a scris serios?

| Drimmero a răspuns (pentru Celcestietot):

Saracul nu prea stie de el...

| Theo94 a răspuns:

Depinde de situatie, loc, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bărbat, de aceea împărțim confortul nostru cu ele, pentru că este prea mult. laughing... crying

| Horus35 a răspuns:

Fiecare doarme cum îşi aşterne, fie că e bărbat sau femeie.

| Jade20 a răspuns:

Depinde de atat de multe dar ca o mica generalizare eu vad ca mai usor le este femeilor in viata decat le este barbatilor.