| xIdiotlollipopX a întrebat:

Credeti ca o fata e bine sa isi impartaseasca prima sentimentele fata de baiat? :-) Argumentati`va raspunsul! Arigatou gozaimasu!

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Eu am mers mereu pe ideea de reciprocitate. O relatie inseamna doua persoane (aka personalitati distincte) care se influenteaza reciproc in ideea gasirii unui punct de echilibru in care fiecare sa se simta apreciat si iubit. Asta neinsemnand sa schimbi felul celuilalt de a fi si pasiunile/prietenii lui.

Mai degraba pe ideea : ma ranesti facand ceea ce faci acum deci nu mai vreau sa continuam daca nu comunicam sa vedem daca se poate schimba ceva.

Si nu : Eu sunt mai smecher, uite ca te fac gelos, te iau la misto mereu. Relatia nu e o lupta. Nu e lupta pentru suprematie. Nu e vorba de cine conduce.

O relatie inseamna sa poti prelua conducerea sub forma de responsabiltiate cand celalalt nu e in cea mai buna stare de spirit. Dar totodata sa stii si sa o predai cand nu poti guverna o situatie.

Referitor la cum incepe o relatie, chiar nu conteaza. Ideea e ca pana la reciprocitate trebuie sa faca unul un pas. Urmand ca apoi sa vezi daca doreste si celalalt sa isi ia partea de responsabilitate si placere.

De ce sa nu il faci tu, acel pas? Poate celalalt nu o face din aceleasi motive ca tine? Ca se teme sa nu ii ranesti sentimentele sau sa nu iasa ca fiind un naspa care a fost respins.

E mai fain sa taci si sa vezi ca una il ia de mana si pleaca cu el?

Nu e bine sa te arunci in necunostiinta de cauza. Dar nu e bine nici sa astepti de la baiat sa faca primul pas.

Acest prim pas de obicei vine de la cel care are o admiratie/afinitate/simpatie/cum vrei sa-i spui, atat de mare pentru cineva incat nu ii mai pasa ce risca, fie ca e vorba de posibilitatea de a fi ranit ori posibilitatea de a pica naspa in fata altora.

Ideea e ca trebuie sa faci tot ce sta in puterile tale. Si daca nu a iesit ceva, sunt mai multe variante. Niciuna care sa te faca sa spui ca nu mai trebuie sa incerci niciodata. Ar insemna sa faci un rocket chiar cu tine. Asta insemnand sa nu mai ai incredere in tine ca poti si reusi daca ai incerca din nou.

Daca iti place mult baiatul, mergi si spune-i.

Insa, inainte, incearca sa vezi cum se comporta in diverse situatii, si cand e relaxat dar si cand e o situatie tensionata. Cum guverneaza anumite situatii : stie sa fie recunoscator / cum reactioneaza cand este jignit /etc.

Eu as sfatui pe oricine sa caute, daca e posibil si nu e o persoana complet straina fata de cel pe care il place, compania celuilalt.

Intai trebuie ca starile voastre, felul vostru de a fi sa se indragosteasca unul de altul. Abia dupa asta isi au rost cuvintele.

La inceput, cauta subiecte de conversatii pe care le-ai putea avea cu oricine. Ca sa vezi cum gandeste si simte celalalt.

Scuze pentru postarea extrem de lunga, dar nu e nimic personal, nu vreau sa te ucid sub forma extenuarii. Pur si simplu asa sunt eu, foarte plicticos, exagerand pe fiecare detaliu in parte.

Succes!

1 răspuns:
| MâţulMov a răspuns:

Nu conteaza, important e sa va placa unul de altul. Daca tu simti ca trebuie sa faci primul pas, fal!