| amy3semj1405 a întrebat:

Credeti ca ochii sunt oglinda sufletului? Why?

10 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nu chiar.Am vazut oameni care se pot preface perfect si care nu lasa sa se vada niciun sentiment care ii incearca si nici macar privirea nu-i tradeaza. Dar am vazut persoane in ochii carora e de ajunsa sa te uiti o singura data ca sa iti dai seama prin ce trec

| Bacemi a răspuns:

Da. In ochi vezi tot ce simte o persoana. Fie ca e ura, frustrare sau iubire la cel mai inalt nivel. Ochii iti spun cand esti fericit si cand esti trist, cand iubesti si cand urasti. Ochii nu mint niciodata. Ochii sunt poetii sufletului.

| Aliyaa a răspuns:

Dalove struck cred ca ochii sunt oglinda sufletului deaorece ei exprima tot ce simtim daca suntem tristi, fericiti, entuziasmati o privire spune mai mult ca 100 de cuvinte!love struckwinking

| JesterRO a răspuns:

Cred ca tot trupul cu tot cu chip este oglinda sufletului.

| eveline a răspuns:

Se spune ca ochii sunt oglinda sufletului, ca ei cuprind in universul lor tainic raspunsuri ce cuvintele nu au puterea sa le rosteasca…

Sunt oameni care, privindu-se in ochi, vorbesc intre ei, isi comunica fel de fel de informatzii, dar mai ales, sentimente.

Cateodata, plecam capul in jos cand rostim o vorba de iertare, tocmai pentru ca ne este teama de priviri, desi, poate, ar fi de ajuns sa lasi doar ochii sa marturiseasca vina.

Atunci cand ma adresez unei persoane o privesc in ochi si nu e deloc placut sentimentul sa vad ca interlocutorul se uita in alte partzi desi imi vorbeste mie. In cazul acesta, jumatate din placerea de a continua discutzia se stinge…

Un prieten drag mi-a spus zilele acestea ca si ochii pot mintzi, exemplificandu-mi cu ajutorul privirii lui.

Nu pot sa spun ca am avut un soc dar am simtzit ca o prapastie se deschide in mine si atatea amintiri stau pe marginea ei, atatea vise si atatea legi se apleaca acum spre haul inspaimantator. Daca si ochii te mint, atunci in ce sa mai crezi?! De multe ori am spus ca vorbele sunt sustzinute de gesturi, de priviri, dar daca si acestea te mint, unde sa mai cauti adevarul?!

Ochii, cei atat de mult iubitzi, adoratzi, cantatzi sau purtatzi pe aripi de dor au devenit deseori mesageri intre cele doua lumi: spirituala si materiala. Nu m-am indoit niciodata de lumina lor, dar daca si ochii mint…

| vyo a răspuns:

Prin ei vezi totul:trecut, prezent si viitor.

| Яùxsi a răspuns:

Da. ochii sunt oglinda sufletului, pentru ca ei cuprind in universul lor tainic raspunsuri ce cuvintele nu au puterea sa le rosteasca…

Sunt oameni care, privindu-se in ochi, vorbesc intre ei, isi comunica fel de fel de informatzii, dar mai ales, sentimente. happy

| fly a răspuns:

Pt ca ochii exprima ceea ce avem in suflet; e f greu sa ascunzi in privire ceea ce simti! Pe ochi se citeste si experienta de viata a unei persoane:tu uita-te in ochii unui tanar fara multa experienta si uita-te apoi in ochii unei pers mature, vei vedea imediat diferenta! La fel ochii nevinovati si curiosi ai copiilor sau ochii rautaciosi sau vicleni a celor vinovati! Priveste-i atent si vei vedea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, fiecare pereche de ochi exprima ceva. Deci eu am dat de un caine afara, m-am speriat supper tare. avea o privire de te baga in pamant I don't want to see.

| Pisik a răspuns:

Pentru ca ei nu pot mintii niciodata.
Cand ai o durere mare in suflet si ochii iti sunt tristi. Buzele pot zambii dar ochii nu.
Cand esti fericit si ochii iti zambesc. Sunt mai senini.
De exemplu. cand esti indragostit, ai scanteia aia in ochi. Nu poti sa o ascunzi. :X