| troleibuz a întrebat:

Credeti ca pentru diminuarea rasismului este necesar ca personajele principale din filme si seriale sa fie de acum de culoare?

18 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

NU! Ar fi doar scenarii negre : D. In alta ordine de idei se exagereaza cu nesimtire, deja prostii vad rasism acolo unde nu e, se victimeaza din orice, nu m-as mira daca ar porni o revolta asupra genelor albilor acuzand ca si natura e rasista ca nu exista doar persoane negre, ala ar fi apogeul atat al prostiei cat si al lor in materie de cretinisme, cred ca mult nu mai e pana acolo.

Nu sunt rasist dar nu suport propaganda care se face pe seama lor, zici ca sunt ceva rasa superioara, de neatins, trebuie oprit cancerul asta care se numeste ''propaganda rasiala'', sa nu mai fie atat de idioti incat sa se considere diferiti fata de altii, omul e om indiferent de culoarea pe care o poarta, dar ma indoiesc ca se va intampla asta prea curand cu tot cu 'politically-ul incorrect'. Nu ii bag pe toti in aceeasi oala, ci pe pacalicii care se victimizeaza absolut gratuit acolo unde nu e rasism.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Spunea nu știu ce profesor (parcă) din SUA că votul negrilor ar trebui să se numere de 2 ori. laughing

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

De ce? fura voturile?

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Nu mă. Să fie considerate 2 voturi. La asta mă refer.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

N-ai prins-o. Radem, glumim dar e trist ce se intampla, romanasii deja ii iau la mistocareala maxima cu meme-uri si videoclipuri dupa faza cu negru de faci pe tine de ras, sper sa mearga Coltescu la CEDO ca o sa castige nebunul procesul, ii amendeaza aia pe uefa de ii ustura ochiul maro, o sa desfiinteze si conference league ca nu vor avea bani, trebuie' sa dea pe amenda )))).

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Scuzele mele, nu credeam că e o glumă rasistă.
Am citit că Webo ăla (sau cum îl cheamă) spune că UEFA vrea să mușamalizeze. Nu mai tace.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Webo ala e un fatalau, dar asta e tactica lor, asa mai vezi si la tigani in mare parte sa mearga pe intimidare si pe manipulare mai ales ca stiu ca pierd, Coltescu trebuie sa le rupa capul, e sansa lui sa schimbe ceva in istoria fotbalului, primul roman care isi va bate cardanul de uefa. Are avocat foarte bun care a mai castigat procese cu uefa in trecut, o sa mearga la CEDO, o sa vezi ce intorsatura va lua situatia, uefa amendata si va fi obligata sa le dea turcilor interdictie, pai daca se aduna la dosar tot cazul ies sifonati doar aia, pentru ce pata au pus pe el merita sa le faca felul Coltescu, ce a ajuns nebunul, de la meciurile facute praf de el pana la Cedo + TAS (100% acolo se ajunge cu cazul), ma ia rasul.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Nu aș fi așa de sigur, chiar dacă ce spui tu sună bine (prea bine).

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Pai daca uefa il va sanctiona pe Coltescu o sa fie picatura care va umple paharul, din cate m-am interesat cica ei ar vrea sa ''calmeze lucrurile si sa ii puna pe aia 2 sa o dea la pace'', a se traduce prin ''ne tremura k00rul daca asta castiga procesul". Bine, are si TAS-ul partile lui proaste, sa nu uitam cum lui City i s-a sters o interictie pentru incalcarea fair play-ului financiar, au dat seicii saci cu bani ca aia sa inchida ochii, dar de data asta cazul asta e public si cu dovezi si ar bate la ochi daca s-ar lua decizii anti-Coltescu. Trebuie sa se intample, este o lectie de viata pentru toti ''Black Lives Matter" ca data viitoare sa lase ciocul mai mic cu rasismul, nu exista sa nu fie macar o repercusiune.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Acum in weekend Marcus Thuram l-a scuipat pe un jucator de la echipa adversa, ala e alb, a fost sanctionat, dar daca era invers sa-l scuipe albul ce scandal iesea...lua suspendare pe viata, toata averea lui trebuia data familiei lui Thuram pentru daunele morale, ce fotbalist a fost tac-su, Lilian Thuram si ce mizerie a facut fi-su, pai ciobanii astia n-au ce cauta in sport, sa mai stea la educare un timp.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Sper să se termine cu aceste nebunii. Dar probabil vor apărea atunci altele, că așa sunt oamenii.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

A... adica?
Pai nu sunt deja? Sau te referi la toti actorii?

Nu, nici asa. Pentru diminuarea rasismului ar trebui ca lumea sa fie putin mai constienta si empatica.

| T0T a răspuns:

Nu.

| Dismally a răspuns:

Nu, probabil efectul va fi opus dupa ce o vezi pe Ioana d'Arc mulatra si pe Ahile negru... iar acestea sunt doar inceputul, vor mai aparea altele si mai tampite cu siguranta. Totusi ma intreb ce s-ar intampla daca rolul lui Martin Luther King ar fi jucat de un actor alb?

| ShaOfHatred a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Deja sunt persoane de culoare in filme. Rasismul tine de fiecare persoana in parte, putina treaba au filmele, si exteriorul in general, in treaba asta. Daca esti prost crescut si nici nu ai dorinta de a iti depasi conditia asa rămâi. Crezi ca rasistii ar renunta la rasism daca ar vedea persoane de culoare in filme? Din contra; mai tare i-ar întărâta. Iar pentru cei care oricum nu erau rasisti ar fi o masura inutila. Deci per total ar fi degeaba.

| Adrian5575 a răspuns:

Nu s-ar vedea o diferenta prea mare. De exemplu eu, care nu ma uit la filme, cum as putea sa fiu mai putin rasist?
Rasismul ar trebui sa se combata incepand cu educatia din copilarie. Degeaba te uiti la filme cu negrii, daca auzi peste tot in jurul tau ca sunt marginalizati.