| Timishan a întrebat:

Credeti ca, prezenta la nasterea copilului lor, a tatilor (soti ori parteneri de viata), este un lucru pozitiv sau nu?batting eyelashes Eu cred ca lumea ar fi mai buna, pentru ca barbatii ar participa direct la chinul facerii, si ar fi mai atenti cu femeia si copii lor, dar si cu ceilalti semeni.Ar intelege mai bine ce inseamna sa vii pe lume, sa fi om.Asistarea la nastere poate stimula punerea in valoare a empatiei.Si daca lesina vreun tata, ce?, si femeia poate sa moara incercand sa nasca. big grin happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord cu tine dar ce faci cu aia super sensibili care lesina? laughing Pe langa faptul ca ar incurca pe doctor si asistente, ar putea sa dea cu capul de gresie si sa moarasad Deci vaduva si cu copil nou-nascut!? laughing Depinde de personalitatea si rezistenta fiecarui tatic...

9 răspunsuri:
| Dan a răspuns:

Mai bine intreaba pe Laur (www.contraboli.ro) .

| ellene a răspuns:

Nu cred ca lumea ar fi mai buna. Cunosc un caz in care un tampit (ca nu pot sa ii zic altfel) si-a lasat prietena gravida si cand ea a nascut, la 17 ani fara o zi, el era super incantat si a asistat la nastere (erau in alta tara si i-a fost permis, la noi nu se poate asa ceva din cate stiu). Toate bune si frumoase, dar dupa 1 an s-au despartit...cu toate ca a vazut cu ochii lui cum era sa-si dea duhu' saraca fata in sala de nasteri. E doar un caz...

| JackieSue a răspuns:

Dap, dap, dap...sunt de acord cu tine.Ar intelege si ei de ce femeile se plang ca sunt grase si nu reusesc sa slabeasca...mai ales dupa chinul prin care au trecut femeile.

mira
| mira a răspuns:

Femeia trebuie sa deci dadaca vrea sau nu o astfel de asistenta.

| Parintele a răspuns:

Sa nu crezi ca daca ai vazut tu unele cazuri de barbati dezinteresati de famile si copii sunt toti asa. Si femeile pot fi dezinteresate si cu gandul la altele. Sunt multi tatici care-si iubesc famila si bebelusii si care sunt mai ceva decat femeile cand vine vorba de casnicie.

| jaappp a răspuns:

Nu cred ca participarea tatilor la nastere ar aduce un beneficiu nimanui, poate doar femeii. Pe langa faptul ca femeia nu e acasa si nu are cine sa-i faca de mancare, saracul barbat mai trebuie sa si stea in spitalele noastre jegoase?

Nasterea e responsabilitatea femeii, ea trebuie sa termine cat mai repede cu nascutul si sa se intoarca acasa cat mai repede. In plus trebuie sa aiba grija sa slabeasca in timp suficient.

Răspuns utilizator avertizat
| kathessa a răspuns:

Prezenta la nastere a tatilor poate fi traumatizanta pentru acestia. Participa doar daca se simt in stare, nu pentru a-i pedepsi si a le demonstra cit sufera femeia... Poate fi, daca ii tin puterile, o aminire de neegalat...

| nely a răspuns:

Sunt de acord cu tine, insa cred ca barbatii nu sunt la fel de puternici ca si noi femeile. Da... poate apoi vom fi mai respectate si mai admirate.