| anddra59 a întrebat:

Credeti ca se mai poate "iubi" la 50 ani... dupa o casnicie de 29 ani incheiata brusc, fara avertisment?!? Nu as vrea sa-l ranesc pe cel care ma iubeste, dar simt ca nu mai pot darui dragoste

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cum se stie, dragostea nu are varsta. Insa daca nu se poate - nu se poate. Uneori ne simtim obositi psihic, epuizati, mai ales dupa ce se incheie o relatie de lunga durata, si e de inteles. Apare acea frica de iubire, acea dorinta de a o respinge, pentru ca este asociata cu durere.
Daca va iubeste, va va astepta. Daca nu, va veni altul.
Veti iubi din nou, cand va veni momentul potrivit, cand veti fi pregatita.
Succes! Numai bine!

April
| April a răspuns:

Sigur ca se poate iubi la orice varsta fiindca, spre deosebire de trup, sufletul e vesnic tanar.Numai ca, in situatia data, cei 29 de ani si-au pus amprenta pe intreaga ta personalitate si te-au lasat usor dezechilibrata d.p.d.v.afectiv; asteapta ca sufletul sa se vindece, nu sa uite, fiindca atat de multi ani traiti impreuna nu se pot uita, dar suferinta nu va mai fi atat de acuta. Faptul ca te simti incapabila de a mai putea iubi din nou este o stare trecatoare de spirit pe care o vei depasi pana la urma.Nu ne spui cat timp a trecut de la despartire, dar se pare ca cei 29 de ani inca te marcheaza.Asteapta sa mai treaca un timp si, cu siguranta va veni momentul cand sufletul tau, eliberat de trecutul devenit amintire, isi va gasi puterea de a iubi; daca simti ca nu poti darui iubire celui care te iubeste acum inseamna. poate, ca nu el cel care poate" face floarea sa infloreasca din nou ", cum spune o frumoasa poezie a lui Tagore.Important este sa nu-ti inchizi usa inimii dintr-o din cauza unei paguboase idei ca la 50 de ani viata afectiva a unui om se poate sfarsi. Puterile sufletesti ale unei fiinte atat de complexe cum este omul sunt nelimitate atat cat traieste.Numai bine.

| valy a răspuns:

Da...
Normal ca se poate iubi.
Iubirea nu are varsta.
O vecina a mea si-a gasit iubirea la 61 de ani prin matrimoniale.si spune ca e iubirea vietii iei.in nimeni nu a gasit ce a gasit in acel barbat.

| AndaWest a răspuns:

Da, de ce nu, iubirea vine cand te astepti mai putin, chiar si atunci cand nu mai sperai. 50 de ani...nu mi se pare o varsta asa inaintata, din contra, acum aveti mintea mai coapta cum se zice si va puteti da seama de ce e bine si ce nu cu usurinta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cum sa nu mai darui iubire, lasa-te iubita de cel care te iubeste sa vezi ce fluturi simti in stomac, te inteleg ca este foarte greu dupa o casnicie de 29 de ani, si te compatimesc, dar singuratatea nu duce nicaieri, unde este respect reciproc vine si dragoste, SUCCES!

| HaPpylyKa a răspuns:

Pai ce pot spune eu, este ca dumneavoastra deja ati cunoscut ce este dragoastea adevarata, si deja veti putea trai si fara acest sentiment, si intr-adevar si eu cred ca nu mai puteti darui dragoste ca inainte, dar totul depinde si de cei din jur, cum apreciaza o dragoste la o virsta mai inaintata.

| duana a răspuns:

Eu sunt convinsa ca este posibil, Am trait si eu acelasi sentiment si aveam aceiasi nesiguranta si credeam ca este imposibil sa mai traiesc fiorul unei noi iubiri.Mi-am dat seama ca persoana iubita imi daruieste dragoste sincera si m-a ajutat sa trec peste aceasta temere. Am aceasta relatie de aproximativ 5 ani si totul este ok.Depinde de tine daca -ti doresti aceasta relatie si felul in care o gestionezi.inteleg ca in sufletul tau se da o batalie cu propriul tau Eu si sper sa treci cu bine peste aceste temeri, acorda-ti o sansa si vei vedea ca lupta nu a fost zadarnica! Asta in masura faptului daca si tu iti doresti relatia, daca nu ai curajul si spune-i-o in fata...ar fi pacat sa fiti doua suflete ranite!