| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că şi răul are rolul lui în lumea asta? Oare am mai putea evolua în vreun fel într-o lume "roz" în care există numai armonie, fără nimic negativ?

13 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Da, am putea sa evoluam si fara rau.
In primul rand, daca nu ar mai exista rau atunci ne-am confrunta cu alte probleme precum suprapopularea asa ca ar trebui sa descoperim alternative pentru a hrani toata populatia, ar trebui sa realizam orase sau sa se dezvolte mai mult anumite zone.

La un moment (cu mult in viitor) ar trebui sa ne concentram chiar pe spatiu sau alte planete caci am fi prea multi si nu ai cum sa parazitezi la nesfarsit o planeta. (asta daca nu am gasi alternative pentru resurse caci sunt limitate)

Gandeste-te la o problema simpla, ai niste populatii de oi/lupi si iarba (mancare pentru oi).

Daca iarba este in abundenta atunci oile o sa traiasca bine si o sa fie multe asa ca si lupii o sa aiba ce sa manance (oi) si o sa se reproduca mai mult ca sa echilibreze balanta.

Daca oile mananca toata iarba atunci o sa ramana fara mancare si o sa devina mai putine (iar se echilibreaza balanta).

Am spus asta ca sa intelegi ca o mica schimbare/element neprevazut poate sa schimbe un sistem care in teorie se afla in echilibru. Daca nu am fi noi inamicul atunci la sigur ar aparea altceva mai mare care ne-ar pune piedici.

Este doar parerea mea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Utopie. Binele și răul sunt împreună, binerău.

| PersonajFictiv a răspuns:

Răul e punctul de plecare iar binele e finalul cursei.
Eu cred în reîncarnare și cred că după un timp o sa fim din ce în ce mai evoluați iar lumea o să fie și "roz" adică nu o să mai fie atâta ură cum e acum și asa mulți oameni egoiști.
Dar e doar părerea mea...și a multor altora dar fiecare are dreptul la o părere.

| SG1995 a răspuns:

Cred că "lumea roz" e în capul imbecililor, moralitatea nu există e un concept social, singura lege cu adevărat valabilă se supraviețuirea. Eh no inserția asta numită moralitate a apărut când o anumită specie și-a dat seama că are șanse mai mari de supraviețuire dacă indivizi speciei colaborează între ei. Ca atare rău și binele sunt valori subiective de ordin social și astfel o lume paradisiacă e o lume iluzorie.

| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca tu traiesti intr-o lume ''paralela'' daca pana in prezent NU ai aflat ca exista o lume ''perfect'' si ROZA. Si o foarte mare parte a omenirii se roaga sa ajunga in acea lume ''minunat de perfecta'' rolling on the floor Prerfect ROZA laughing

| RAY a răspuns:

Tocmai de asta consider raiul,iadul aiureli absolute pentru ca inseamna niste chesti absolute,totul trebuie sa fie cat de cat spre o neutralitate, eu unu nu as putea exista fara sa fiu curios,fara sa cunosc ceva, de asta consider religia, credinta otrava gandiri analitice pentru ca inchide mintea, inchide curiozitatea, te face ignorant, raul in facem noi dar si binele

| Sn4k3 a răspuns:

Raul asta e subiectiv, depinde la ce te referi prin el. Dar in general, ai nevoie de rau ca binele sa existe. Te poti bucura de bine daca nu ai experimentat si raul? Raul e necesar ca sa stim ce e binele si combinatia asta de bine si rau face lumea frumoasa. Multe lucruri ca banii, filmele, multe emotii si sentimente ar disparea, totul ar fi plictistor si ori am stagna, dat fiind ca nu ar fi adversitate si nimic care sa ne motiveze, ori daca ar exista, am putea evolua (daca am rezolva problemele care ar aparea, de ex hrana, suprapopularea etc) pentru ca nu am mai crea probleme inutile cu care sa ne batem capul si am lucra la lucrurile importante. Intr-o lume in care exista rau, dar am alege binele, e alta treaba. Atunci am putea evolua mult mai eficient si ar fi un paradis mai ''realist''.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Binenteles ca are raul nu este ceva negativ este o polaritate a binelui. De fapt asta si explica si Biblia.
O lume "roz" este o utopie, dar da putem sa ajutam fiecare in evolutia societatii pe cei care se afla in situatii negative.
Nu s-a descoperit o implinire mai mai mare a omului(mai mare decat banii sau alte chestii materiale) decat sa stie ca e de folos alcuiva.

| Drimmero a răspuns:

Are rolul lui in a te initia si sa stii ce e binele, dar fie vorba intre noi, mai bine stim cum e binele traind in armonie,, n-avem nevoie de intamplari negative, dar asta e cursul firesc al vietii, sa apara si d-astea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,are.Perceptia noastra nu e concretă, e doar o comparație. Ceva e mare pentru ca altceva e mic. Ceva e frumos pentru ca altceva e urat. Ceva e bine pentru ca altceva e rău.Te prinzi unde bat. Daca n-ar exista rău, nu ai știi ca exista binele.Trebuie sa fie 2 ca sa le poți deosebi.Un alb si un negru.

| Andreeush a răspuns:

Nu cred că o să se întâmple așa ceva.

| Raven a răspuns:

În orice film văzut până acum, lumea roz se dovedește la final mai mult distopie decât utopie, așa cum și comunismul s-a dovedit a fi foarte roșu, mai puțin roz decât anticipau unii. Cred că binele și răul sunt integrate în noi înșine, ca fețele aceleaiași monezi și nu putem avea una fără cealaltă. Dovadă stă, de exemplu, experimentul Stanford, în care oameni decenți, fără probleme psihice ori penale, au fost capabili de abuzuri, doar pentru că erau în exercițiul funcțiunii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu, nu mi se pare ca are vreun rol anume "raul". Aici ma refer la raul intentionat, pe care il fac unii oameni, sau chiar animale.
In schimb, moartea, foamea, frigul, si alte probleme de genul asta, isi au rostul. Daca nu ar exista si lucruri de care sa ne ferim, viata ar fi inutila, am sta ca niste negi pe gatul unei babe paralizate. N-am avea nimic de facut.