| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca suntem singuri in univers? De ce?

10 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Posibil sa existe si viata umana pe alte sisteme solare...
s-a descoperit doar o mica parte din acest Univers,, el daca este infinit, logic ar fi ca noi sa nu ne inchipuim nicio clipa ca suntem singurii.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Eu am crezut mereu in existenta extraterestrilor
http://playtech.ro/......-coloniza/
Poate pe acest Titan exista viata

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

O mica parte din univers? Poate vrei sa spui o foarte mica parte doar din propria noastra galaxie, care este o galaxie foarte mica in comparatie cu alte miliarde de galaxii. Doar din galaxia noastra s-a descoperit 0, 0000... 0001 %, deci un procent extrem de mic in comparatie cu universul care se extinde incontinuu si accelerat. Nici o nava spatiala cu oameni la bord nu a reusit nici macar sa iasa din sistemul nostru solar, deci nu cred ca e cazul sa vorbim la o scara mai mare de atat. Tu ai spus ca noi am descoperit doar o mica parte din univers, iar eu spun ca noi am descoperit doar o foarte mica parte din galaxia noastra mica, nici decum din univers. Nici macar nu stim ce se afla pe anumite planete din propriul nostru sistem solar, sau cat de mare este gaura neagra care este in centrul galaxiei noastre, sa nu mai vorbim de univers, care este aproape infinit.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Tu ai zis-o stiintific, eu am incercat s-o zic literar, e tot aia!
Am zis ca s-a descoperit doar o parte din Univers, nu e gresit nicicum,, probabil exprimarea mea te-a dus cu gandul c-am gresit. Tu iti dai seama ca nici peste miliarde de ani nu vom afla ce se ascunde acolo? Cu toate stima pentru stiinta si pentru munca lor, nu vor putea, deoarece omul are puteri limitate si tehnologia chiar daca o sa fie din ce in ce mai avansata, e greu de patruns acolo...

| Mayhem666 a răspuns:

Logic, ca nu suntem singuri in univers. Sunt atatea stele si galaxii in univers, incat este absolut imposibil sa nu mai existe si alte planete care sa sustina viata, fie mai avansata decat noi, fie mai putin avansata decat noi. Pot exista planete care sa aiba microbi si bacterii ca si "locatari", si aceia se numesc tot extraterestrii. Galaxia noastra este una mica in comparatie cu alte galaxii, si doar la noi in galaxie pot exista miliarde de civilizatii, iti dai seama cate alte civilizatii exista in alte galaxii mult mai mari decat a noastra? Sunt sigur ca acolo undeva in univers exista anumite civilizatii, care au trecut cu mult de faza in care au facut posibila calatoria in timp si in alte dimensiuni, probabil au dobandit si puterea de a comunica prin telepatie si de a muta obiecte cu puterea mintii, nemaiavand nevoie sa-si folosesca propriul corp, astfel acele creaturi fiind foarte slabe, din cauza ca muschii din corpul lor nu mai le este de nici un folos, si probabil au un cap foarte mare din cauza ca au un creier mult mai mare si mai dezvoltat decat al nostru. Stiu ca suna a SF, dar eu sunt convins ca exista astfel de fiinte acolo undeva in univers.

Răspuns utilizator avertizat
| Juviia a răspuns:

Adica sa fie si extraterestii? Cel putin eu cred ca pe o planeta anume, exista viata.Nu stiu sigur, dar banuiesc!

| anonim_4396 explică (pentru Juviia):

Nu chiar extraterestrii, ci fiinte adaptate acelei planete, cum suntem noi adaptati pamantului, acum cateva milioane de ani aratam sigur diferit, adaptati acelei clime si traiului de atunci

| Sorryeees a răspuns:

Da exista si alte fiinte fiindca sunt dovezi

| izenox a răspuns:

E si mama ta in camera