| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca vom reusi intr-o buna zi sa trecem peste perioada asta de"criza"? Sunt sanse sau nu? Din ce in ce tot mai multi tineri pleaca in strainatate pentru un loc de munca... Ce viitor ne mai asteapta pe noi cei tineri aici in tara noastra? Dar generatia care urmeaza ce situatii vor mai prinde?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In Romania mereu am fost in perioada de criza, am avut una singura buna:1990-1993 atunci a avut cat de cat valoare moneda, dar acum.in tara tinerii pot razbate doar daca au doua facultati, sau una de viitor, dar cum concurenta este acerba ajung saracii sa plece, sa speram ca se va mai reglementa ceva desi in viitorul apropiat nu vad cum, cam prea mult stoc de marfa, deci inflatie inca va fi, cine mai are bani sa cumpere atata marfa cat este pe piata? O intrebare fara raspuns si care ne doare! Generatia care vine poate mai are sperante.

5 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Au fost multe situatii de criza in istoria economica a lumii, si toate au fost depasite, pana la urma, De ce nu s-ar intampla asta si acum? Iar daca tinerii pleaca in Europa sau oriunde in lume, e dreptul lor sa o faca si sa se intoarca in tara in vizita sau definitiv daca se ivesc conditii. E minunat ca suntem cetateni ai lumii, putem lucra oriunde pe planeta fara a ne uita radacinile.Generatiile ce vin nu vor mai pune astfel de intrebari, vor gasi firesc sa mearga oriunde li se vor ivi oportunitati de realizare profesionala si sociala.Numai bine.

| User a răspuns:

La noi tot timpul a fost criza... Asa ca, criza asta de acum nu mi se pare ceva iesit din comun... Daca ne-ar merge bine, nu am mai fi romani.

| anad a răspuns:

"Ubi bene, ibi patria!(Cicero-Unde-i bine, acolo e patria) sau "Ubi panis, ibi patria ". Cam asta se intampla cu foarte multi romani care sunt nevoiti sa plece în Spania, Italia, Franţa, Anglia, America, oriunde, slugarind sau prostituandu-se, muncind cu onestitate sau furand, pentru ca in Romania nu gasesc un loc de munca nici cat sa-si cumpere paine! Majoritatea covarsitoare a celor care pleaca sunt tinerii. Ce viitor va mai avea o tara in care raman majoritari batranii si oamenii bolnavi care nu pot munci? Sper sa gresesc, dar eu asta vad ca se intampla!

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Sper cu tarie ca Domnul ne va ajuta, E singurul care o poate face, bineanteles cu dorinta noastra, a oamenilor.Si eu sunt in strainatate, unde am mai multe conditii.Desi inca nu am un loc de munca, o sa gasesc. Sper doar ca Romania noastra va inflorii odata s-o data, renascand glorioasa, asa cum nu a mai fost vreodata.Numai bine!

| xandra_3994 a răspuns:

Nu cred ca vor prinde situatii foarte bune, deoarece cred ca toti tineri ar vrea sa plece in strainatate pentru un loc de munca mai bun si un trai de viata mai bun.Si eu vreau sa plec din tara cand imi voi termina studiile aici, imi place foarte mult tara mea dar daca aici nu voi putea sa fac nimic degeaba mai stau.