| Denisa a întrebat:

Credeti in destin sau coincidenta? Argumentati. Sunteti o persoana visatoare sau rationala? De ce?

Răspuns Câştigător
| Alexandru a răspuns:

Nu cred in coincidente. Cred in posibilitatea omului de a-si face viata frumoasa si usoara.Norocul si ghinionul si le face tot omul cu mana lui caci doar de el depinde cum decurg lucrurile. Iar daca sunt situatii cand nu de mine a depins un anume fapt consider ca asa a fost sa fie, asa a vrut Dumnezeu.
Prefer ratiunea pentru ca mai ales in Romania ai nevoie de multa, foarte multa ratiune pentru a realiza ceva. Ratiunea pentru mine semnifica in anumite momente pesimism, scepticism.Chiar daca in mintea mea lucrurile par in ordine si totul va fi bine pentru mine, pana nu vad ca s-au concretizat intr-un rezultat bun nu ma hazardez in vorbe si fapte mari.
De altfel, chiar si atunci cand situatia imi este favorabila am o bucurie retinuta, nu sunt omul zambetelor excesive...
Consider ca decat sa fiu mult prea increzator in ceva anume si mai apoi sa fiu dezamagit ca nu a fost cum mi-am propus, mai bine sa pun raul in fata si sa fiu placut surprins de desfasurarea evenimentelor si de rezultatele obtinute.
De multe ori cad in cealalta extrema si dramatizez sau devin mult prea pesimist iar asta as dori foarte mult sa retusez la caracterul meu.
Nu-mi pot permite sa visez. Daca visez, as ajunge prea aproape de cer, iar inevitabila cadere care va interveni la un moment dat, provocata de societatea in care traim, ar fi foarte dureroasa si ar lasa urme adanci!

2 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Numai mama zice "Pai daca asa i-a fost scris!". Cred ca nu exista supozitie mai aiurea decat asta.Scris unde? Pe frunte, cu Comic Sans MS?waitingSuntem o natie de oameni care se bazeaza mult pe traditii populare care practic, n-au nicio explicatie rationala.Toata lumea le practica da` nimeni nu stie de ce.Ca cica "asa e bine". Asa e bine pentru ce? Nimeni nu iti explica de unde tragi concluzia ca suntem pierduti definitivI don't want to see
Coincidenta inseamna ca timpul meu sa se potriveasca cu al tau la un moment dat.Nu sar scantei, nu ne privim ca actorii din filme indiferent ce roluri jucam, ca suntem prieteni sau dusmani
Destinul e definitita tragica a vietii."Ce destin dramatic a avut"

| mhg a răspuns:

În general cred în coincidenţe, însă sunt momente în care destinul mi se pare mai plauzibil.
Cred că sunt jumătate visătoare şi evident jumătate raţională. Sunt multe situaţii în care trebuie să gândesc limpede, logic sau să cred în ceea ce este posibil, în realitate. Dar după ce îmi simt mintea epuizată, am nevoie de speranţă, vise, iar aici intervine partea mea visătoare.