| inflicted a întrebat:

Credeti in ghionion? Ma gandesc uneori de ce imi mor atatea persoane apropiate mie. Cunosc persoane care nu au tinut niciodata doliu. Adica de ce mi se intampla mai des mie. Accidente, boli, toate

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Omul da de necaz pentru ca singur sil atrage cu gandurile negative, aia e cea mai periculoasa boala pentru om pesimismul.

| AvalohAlyn a răspuns:

Eu cred că există karma pentru fiecare Însă nu cred că ai vreo vina pentru moartea altor persoane.
Mai degrabă e vorba de șansă.

| Drimmero a răspuns:

Se mai zice ca norocul ti-l mai faci si cu mana ta, la fel si ghinionul, dar astea 2 chiar exista, unii au atata bulan de au mancat rahat toata viata, iar altii sunt batuti de soarta de la inceput pana la sfarsit. Deci cred in ele, nu ti le faci doar tu cu mana ta.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Raspuns la aceasta intrebare... nu este numai ca nu cred, insa nici nu exista ghinion.

Daca te intrebi de ce unele lucruri ti se intampla doar tie unele lucruri, de ce exista momente dificile si neplacute in viata... raspunsul este, ca totul este un UNITAR si asa gandeste creierul uman lucrurile.

Totul este o linie fina, foarte subtire, incepand dintr-un moment de timp, pana la o infinitate. Aceste lucruri nu se intampla doar in cazul tau, ci si in cazul mai multor persoane, in cazul tuturor chiar, pentru a putea continua. La fel s-a intamplat si acum mult timp, mii de ani, cand probabil o persoana ca tine s-a intrebat la fel, cand a pierdut anumite persoane.
Ei bine, fara acele persoane, lumea a ajuns exact in punctul de acum, prin fiecare persoana de pe Pamant, pana acum.
Considera cumva ca... alta varianta nu exista, acesta era singurul algoritm posibil.

Natura nu are mila de nimeni, noi facem parte dintr-un intreg, la fel ca pomul care este taiat si aruncat pe foc. La fel ca pomul care a picat de la o tornada si asa mai departe.
Nu suntem cu mult mai "speciali" decat restul lucrurilor. Existenta este una, si noi facem parte din ea. Ne diferentiaza doae mentalitatea asta... iar dupa cum poti sa vezi pete tot in lume, exista pareri infinite, despre orice.

Dar atunci cand reusesi sa te detasezi de aceste pareri si sa vezi copacul ca parte din viata, din acest flux invizibil, incepi sa vezi altfel lucrurile.

La fel este despre orice lucru de pe Pamant happy O atitudine pozitiva este cheia, detasarea si constientizarea fiecarui moment, fiecarei secunde din viata ta.

Daca nimeni nu ar trece prin asta, daca nimeni nu ar mai muri... nu cred ca mai existam astazi. Lucrurile sunt asa cum trebuie. Trebui sa gasesti calea de scapare, din lumea suferintei, determinata de creierul tau, si sa vezi lumea prin... suflet.

Ar fi mai multe de zis. Imi pare rau pentru pierderile suferite, sper sa eamai puternic. Numai bine iti doresc happy

| Theo94 a răspuns:

Nu, doar un sir de evenimente favorabile, nefavrabile, neutre.

| Sofer a răspuns:

Se întâmplă când nu te aștepți ghinioane.