| Catrice a întrebat:

Crezi că visele semnifica cu adevărat ceva?!

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu au treaba cu reality

| SilentRain a răspuns:

Da, semnifica ca subconștientul meu vrea sa se exprime

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Azi noapte am visat că mă plimbam cu o prietenă, am început să fim urmărite și am intrat într-o poieniță. Acolo am găsit un cadavru. O fată, avea pielea de pe mâini cam verde, cu solzi. Știam cine e criminalul, nu știu de unde, dar îi știam fața la băiat. Am vrut să sunăm la poliție, dar ne-am amintit că ne urmărea cineva și am fugit. Pe o străduță ne-am întâlnit cu mama criminalului, am încercat să-i spunem subtil FĂ, TANTI, AI UN CADAVRU LA POARTĂ, dar ea știa și nu îi păsa. Dintr-o dată, m-am trezit la facultă, un prof era supărat pe mine, mi-a dat o formulă și m-a trimis să construiesc un dulap cu ajutorul ei. Un M cu steluțe era formula, am făcut un dulap alb cu o gaură în el, o minunăție, abia stătea în picioare. Dintr-o dată m-am teleportat din nou, de data asta eram acasă, aveam dulapul în camera mea și mama zicea că miroase a cadavru și dădea cu sos de roșii pe pereți.

Nu știu, tu crezi că semnifică ceva? laughing Și asta e nimic pe lângă visele mele cu Iisus-hologramă-mov pe o scenă în cer și oamenii-ușă.

| Catrice explică (pentru supadeceapa):

Semnifica, cum sa nu semnifice.

PARTEA I
Întâi. Te plimbai cu o prietena. Persoana apropiata. O cunoști. Semnificație: o sa mergeți împreună în viata. Pe scurt. O sa fiți bff peste forever.
Doi. Pădure. Bogăție. Avere. Împliniri.
Întâi + Doi = o sa ai bani doar dacă ești împreună cu prietena ta. Daca va certați, o sa ai numai certuri și respingeri în jur. Rezulta fără ajutor. Înseamnă fără bani. Adică sărăcie.
Trei. Urmăritor. Cineva te spionează. Sau te urmărește fiindcă te place.
1+2+3= cel care te urmărește o sa te împlinească financiar. Și sufletește.
Patru. Cadavru. Dușman. Își primește pedeapsa. Direct sau indirect.
1+2+3+4= dușmanul de la grădiniță/școală primara/gimnaziu/liceu/facultate/locul de munca, unde petreci cel mai mult timp. Prietena ta îl cunoaște mai mult sau mai puțin. E prieten cu cel care te urmărește.
Cinci. Știai cine e criminalul. Deci știi cine o sa-i dea dușmanului ceea ce merita.
1+2+3+4+5= un/o coleg/ă depistează dușmanul și îți aduce la cunoștință.
Șase. Ai vrut sa suni la politie, dar etc... Intenții. Vrei sa iei masuri contra dușmanului, dar te temi de ce cred cei care te urmăresc. Poate fi vorba și de familie aici, nimic nu e exclus.
1+2+3+4+5+6= ai planuri mari, dar te temi sa acționezi. Curaj. Ca merita sa încerci.
Șapte. Întâlnire cu mama etc... O să-ți găsești alesul. E ruda cu dușmanul. Sau cu cinele e conștient cine îți este dușman.
1+2+3+4+5+6+7= o sa ai certuri cu rude ale prietenilor/cunoștințelor. Poate chiar cu neamuri îndepărtate din propria familie.
Opt. Ii vorbești. Ideea accentuează punctul șapte.
Noua. Ea știa etc. Persoana cu care te certi e conștient ta ca e singura care a greșit, dar totuși încearcă sa dea vina pe tine.
1+2+3+4+5+6+7+8+9= nu exclude prietena din activitățile tale. E un suport moral care o sa te ajute sa treci peste probleme.

PARTEA II
Zece. Facultate. Ai terminat și urmează să-ți găsești jobul mult visat. Încă studiezi deci o sa treci examenele cu brio și o să-ți găsești de lucru foarte bine plătit.
Unsprezece. Profesor supărat etc. O sa fii supusa unei evaluări dificile peste care o sa treci DOAR dacă te pregătești foarte bine.
Doisprezece. Dulap etc. O sa construiești primii pași pentru o familie. O sa găsești soluția care în cinsprezece ani o să-ți aducă bănuiesc necesari pentru propria locuință.
10+11+12= învata mai mult și mai eficient. După munca multa, apar și roadele.

PARTEA III
Treisprezece. Acasa etc. Te trezești la realitate. Îți dai seama ca stai pe banii părinților. Fără un soț bogat nu o sa poți sa te îndepărtezi financiar de ei.
Paisprezece. Dulap. Primul pas pentru a-ți clădi viitorul mult visat. Ia decizii raționale. Nu cheltui banii pe prostii. Investește în tine!
Cinsprezece. Sos de roșii etc. Romantism. Trebuie să-ți faci curat în camera că altfel Făt-Frumos nu o sa apară. happy
13+14+15= fa primul pas pentru viitorul tău. Restul sa ii facă soțul. happy

| supadeceapa a răspuns (pentru Catrice):

Omg, ghicești și-n cafea?

| Catrice explică (pentru supadeceapa):

Doar dacă îmi arăți ceașca imediat cum ai băut cafeaua. În primele 10 secunde. Dar sa nu fie mișcata. Dacă agiți și se agita zațul, ți se schimba viitorul. Sau dacă rămâne chiar și o picătură, atunci o sa ai un viitor trist. Dacă rămân urme de ruj pe ceașcă, nu ai voie sa le ștergi. E semn de măritiș. Dacă așezi ceașcă cu putere, atunci o sa ai parte de scandal. Dacă o pui prea lent, e ghinion. Dacă stai pe gânduri atunci când o așezi în farfurie, e semn rău. Daca bei cafeaua fără zahar, o sa fi trista. Dacă bei cafea fără cofeina, nu e bine, aduce ghinion. Nu o sa ți se împlinească visele. Da a e cafea cu lapte, e de bine, o sa ai un viitor pur și frumos. Dacă pui miere și o bei dintr-o înghițitura, o să-ți găsești ursitul în următorii ani.

| Plato a răspuns:

Da, cred ca au o relevanta si ele.

| RobertMoon a răspuns:

Sincer nu cred ca simbolizeaza ceva un vis, cum nu cred nici in horoscop. La cate vise am avut dea lungul timpului incepand cu omoruri, terminand cu iepurasi nu s-a intamplat nimic care sa aiba legatura cu ce am visat laughing

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dumnezeu vorbește omului in multe feluri, chiar si prin vise.Dar mai zice si ca din mulțimea gândurilor se nasc visele.

| Endoryus a răspuns:

Da. Ceva la ce te gandeai. Cand ii vad pe cei de aici ca se intreaba ce inseamna ca tot viseaza pe cineva si le spun ca sunt obsedati de acea persoana si la cat se gandesc de aia viseaza, se supara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil, Depinde de ce visezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca visele nu inseamna nimic.De exemplu cineva mi-a spus ca daca visezi gandaci vei primi bani sau ceva de genul asta, si când am visat niste dintr-astia era cam ziua de salariu, care salariu mi-a fost bagat pe card, dar eu am uitat cardul la serviciu. Abia luni când am revenit m-am dus si i-am scos, dar gandacii fusesera joi noaptea spre vineri...
Deci nu se potriveste.Ba mai mult - am auzit ca ar fi invers.Adica daca visezi ca esti mort, cica e un semn ca vei trai foarte mult, iar daca visezi nunta - te desparti.Dar nu e obligatoriu, te poti desparti si daca nu visezi nunta, cum a fost in cazul meu...
Iar acum ma chinui sa o visez pe fosta sotie cum traieste 100 de ani...

| Arakiss a răspuns:

A semnificat ceva tot ce ai visat pana acum?

| Catrice explică (pentru Arakiss):

Sa zicem 50/50

| Arakiss a răspuns (pentru Catrice):

Cam neconcludent. Nu cred ca ai vise premonitorii. Ti-ai fi dat seama cu siguranta.

| Catrice explică (pentru Arakiss):

Poate am pus un procentaj puțin mai mare. Ar fi undeva 30(pro)/70. Nu prea visez și nu pot estima concret. Am avut si vise premonitorii, dar sa zicem din 5 evenimente din vis, unul avea legătură cu realitatea (restul erau chestii complet SF) și acela s-a întâmplat.