| noname2021 a întrebat:

Cu ce alimente pot consuma usturoi?

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

In general cu alimente satioase si leguminoase (carne, grasimi, fasole) cu orez fara zahar (rizotto, pilaf), legume "grele" (cartofi, mai ales prajiti), ciorbe, supe (insa in general ar trebui sa mananci si paine la ele, daca mananci usturoi)
si chiar merge cu alimente care pot sa produca greata (varza calita, sarmale) si la care se recomanda sa ai o alternativa care sa taie greata, cum ar fi muraturi, sau orice pincant, inclusiv usturoi

NU se recomanda cu alimente cu care s-ar putea bate cap in cap, de gen, lapte, fructe, sucuri, mai ales carbogazoase (acum daca bei si un suc la masa nu conteaza, dar daca bei numai suc si mananci usturoi, atunci o sa fie naspa rau) iar daca mananci numai legume, atunci usturoiul ar trebui sa fie in cantitati mici

daca ai un anumit aliment, de care nu stii daca merge sau nu, te rog sa ne spuiwinking

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In principiu eu il manac cand manc o ciorba de fasole sau il tai peste cartofi prajiti

| SilentRain a răspuns:

Cu mustar

| Dismally a răspuns:

Merge cu orice - carne, legume.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Cu slana de porc, cu ciorbe sau ciorbe de fasole, cu cartofi (copți sau prăjiți, fierți în cel mai rău caz) și la diverse tocate sau mâncăruri țărănești gen cartofi țărănești.

| GirlOnline81 a răspuns:

Eu consum usturoi sub forma de mujdei, in chiftelute si in ostropel.

| Rihhana1 a răspuns:

Friptura, piept de pui, cartofi prajiti sau slanina.

| oglindasultanului a răspuns:

Eu il pun in maioneza de avocado, sau pe cartofi. In sosuri, pentru paste/orez, cu fructe de mare. Si pe sandvisuri cu ciupercilaughing Sos cu masline si usturoi. Deci, cred ca se pun la mancare de legume.in sosuri, fasole, linte... si n-am idee, cam la orice tip de mancare. Sau cu carne, in sandvisuri cu mustar.