| DeeaCarmen a întrebat:

Cum a ajuns Homo Sapiens in America?
Nu este ciudat ca acum aproximativ 15.000 de ani a ajuns pe acest contient si ca omul a mai reusit aceasta performanta aproximativ in anul 1000 de catre Leif Eriksson?

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai dupa ce au ajuns stramosi nostri acolo, continentul acela s-a despartit de alte continente, desi nici eu nu inteleg cum de prin rusia nu sa ajuns acolo?

https://www.shtiu.ro/......10182.html

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://en.wikipedia.org/......th_America
Before Columbus[edit]
986: Norsemen settle Greenland and Bjarni Herjólfsson sights coast of North America, but doesn't land (see also Norse colonization of the Americas).
c. 1000: Norse settle briefly in L'Anse aux Meadows in Newfoundland.[4]
c. 1450: Norse colony in Greenland dies out.
1473: João Vaz Corte-Real perhaps reaches Newfoundland; writes about the "Land of Cod fish" in his journal.

parerea mea este ca au ajuns mai multi acolo, mai ales ca acele doua insula mici au fost populate

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://usa.usembassy.de/etexts/history/ch1.htm

PRIMII AMERICANI
La înălțimea epocii de gheață, între 34.000 și 30.000 î.C., o mare parte a apei lumii era conținută în vaste ghețuri continentale. Drept urmare, Marea Bering se afla la sute de metri sub nivelul său actual și a apărut un pod terestru, cunoscut sub numele de Beringia, între Asia și America de Nord. În vârful său, se crede că Beringia avea o lungime de aproximativ 1.500 de kilometri. O tundră umedă și fără trecere, a fost acoperită cu ierburi și viață a plantelor, atrăgând animalele mari pe care oamenii timpurii le-au vânat pentru supraviețuirea lor.

Primii oameni care au ajuns în America de Nord au făcut-o aproape sigur, fără să știe că au trecut într-un nou continent. Ar fi urmat jocul, așa cum au avut strămoșii lor de mii de ani, de-a lungul coastei sibiene și apoi peste podul terestru.

Odată ajuns în Alaska, ar fi nevoie de acești primi nord-americani cu mii de ani mai mulți pentru a-și croi drum prin deschiderile din marile ghețari spre sud, până în prezent, care este Statele Unite. În continuare se găsesc dovezi despre viața timpurie în America de Nord. O mică parte din acestea poate fi însă datată în mod fiabil înainte de 12.000 î.H.; O descoperire recentă a unui punct de vedere al vânătoarei din nordul Alaska, de exemplu, poate să dateze de aproape acea perioadă. La fel de pot fi și punctele de suliță și obiectele minunat fabricate în apropiere de Clovis, New Mexico.

Artefacte similare au fost găsite pe site-urile din America de Nord și de Sud, ceea ce indică faptul că viața era deja deja bine stabilită în mare parte din emisfera occidentală cu ceva timp înainte de 10.000 î.Hr.

În acea perioadă mamutul a început să moară și bizonul a luat locul ca sursă principală de hrană și ascunde pentru acești nord-americani timpurii. De-a lungul timpului, din ce în ce mai multe specii de vânat mare au dispărut - fie din cauze exagerate sau naturale - plante, fructe de pădure și semințe au devenit o parte din ce în ce mai importantă în dieta americană timpurie. Treptat, au apărut hrănirea și primele încercări de agricultură primitivă. Indienii din ceea ce este acum Mexicul central au condus calea, cultivând porumb, dovlecei și fasole, poate încă din 8.000 î.C. Încet, această cunoaștere s-a răspândit spre nord.

Până la 3.000 î.C., un tip primitiv de porumb era cultivat în văile râurilor din New Mexico și Arizona. Apoi au început să apară primele semne de irigare, iar până la 300 î.Hr., semne ale vieții timpurii a satului.

Până în primele secole d.H., Hohokum trăiau în așezări în apropiere de ceea ce este acum Phoenix, Arizona, unde au construit terenuri cu bilă și movile asemănătoare piramidelor care amintesc de cele găsite în Mexic, precum și un canal și un sistem de irigații.

CONSTRUCTORI DE MONTĂ ȘI PUEBLOS

Primul grup indian care a construit movile în ceea ce este acum Statele Unite sunt adesea numite adenani. Au început să construiască locașuri de înmormântare de pământ și fortificații în jurul anului 600 î.C. Unele movile din acea epocă au formă de păsări sau șerpi, și au servit probabil scopuri religioase care nu sunt încă înțelese pe deplin.

Adenenii par să fi fost absorbiți sau deplasați de diferite grupuri cunoscute colectiv ca hopewellieni. Unul dintre cele mai importante centre ale culturii lor a fost găsit în sudul Ohio, unde rămân încă câteva mii din aceste movile. S-au crezut că sunt niște comercianți mari, hopewellienii au folosit și au schimbat instrumente și materiale pe o regiune largă de sute de kilometri.

În jurul anului 500 A.D., hopewellienii au dispărut și ei, cedând treptat unui grup larg de triburi, cunoscute în general sub numele de Mississippians sau cultura Mound Temple. Se crede că un oraș, Cahokia, chiar la est de St. Louis, Missouri, a avut o populație de aproximativ 20.000 de locuitori la vârful său la începutul secolului al XII-lea. În centrul orașului se afla o movilă imensă de pământ, plată în vârf, care avea 30 de metri înălțime și 37 de hectare la bază. Alte opt movile au fost găsite în apropiere.

Orașe precum Cahokia depindeau de o combinație de vânătoare, hrănire, comerț și agricultură pentru hrana și proviziile lor. Influențați de către societățile înfloritoare spre sud, au evoluat în societăți ierarhice complexe, care au luat sclavi și au practicat sacrificiul uman.

În ceea ce este acum sud-vestul Statelor Unite, Anasazi, strămoșii indienilor Hopi moderni, au început să construiască piatră și adob pueblos în jurul anului 900. Aceste structuri unice și uimitoare de apartament au fost adesea construite de-a lungul fețelor de stâncă; cel mai cunoscut, „palatul cu stânci" din Mesa Verde, Colorado, avea peste 200 de camere. Un alt site, ruinele Pueblo Bonito de-a lungul râului Chaco din New Mexico, conținea cândva mai mult de 800 de camere.

Poate că cei mai înflăcărați indieni americani pre-columbieni locuiau în Pacificul de nord-vest, unde abundența naturală de pește și materii prime a făcut ca aprovizionarea cu alimente săteze abundente și permanente să fie posibil încă din 1.000 î.C. Opulența adunărilor lor „potlatch" rămâne un standard pentru extravaganță și festivitate, probabil, de neegalat în istoria americană timpurie.

CULTURI AMERICANE NATIVE

America care i-a salutat pe primii europeni era, așadar, departe de o pustie goală. Se crede acum că la fel de mulți oameni trăiau în emisfera occidentală
în Europa de Vest la acel moment - aproximativ 40 de milioane.

Estimările numărului de indigeni care trăiesc în ceea ce este acum Statele Unite la debutul colonizării europene variază între două și 18 milioane, majoritatea istoricilor tindând spre cifra inferioară. Ceea ce este cert este efectul devastator pe care boala europeană l-a avut asupra populației autohtone practic din momentul contactului inițial. Varicela, în special, a distrus comunități întregi și se crede că a fost o cauză mult mai directă a declinului precipitat al populației indiene în anii 1600 decât numeroasele războaie și derapaje cu coloniști europeni.

Vamele și cultura indiană la acea vreme erau extraordinar de diverse, așa cum se putea aștepta, având în vedere întinderea pământului și a multor medii diferite la care s-au adaptat. Totuși, sunt posibile unele generalizări.

Cele mai multe triburi, în special în regiunea răsărită împădurită și Vestul Mijlociu, au combinat aspecte legate de vânătoare, adunare și cultivarea porumbului și a altor produse pentru aprovizionarea cu alimente. În multe cazuri, femeile erau responsabile pentru agricultură și distribuția de alimente, în timp ce bărbații vânau și participau la război.

Din toate socotelile, societatea indiană din America de Nord era strâns legată de pământ. Identificarea cu natura și elementele a fost integrală pentru credințele religioase. Viața indiană era în esență orientată pe clan și comunală, copiii permitând mai multă libertate și toleranță decât era obiceiul european al vremii.

Deși unele triburi din America de Nord au dezvoltat un tip de hieroglife pentru a păstra anumite texte, cultura indiană a fost în primul rând orală, cu o valoare ridicată plasată în relatarea poveștilor și viselor. În mod evident, a existat o mare tranzacție între diferite grupuri și există dovezi puternice că triburile vecine au menținut relații extinse și formale - atât prietenoase cât și ostile.

PRIMII EUROPENI

Primii europeni care au ajuns în America de Nord - cel puțin primii pentru care există dovezi solide - au fost norvegieni, care călătoreau spre vest din Groenlanda, unde Erik Roșu a fondat o așezare în jurul anului 985. În 1001 se crede că fiul său Leif. să fi explorat coasta de nord-est a ceea ce este acum Canada și să fi petrecut cel puțin o iarnă acolo.

În timp ce sagele norvegiene sugerează că marinarii vikingi au explorat coasta Atlanticului din America de Nord până la Bahamas, astfel de afirmații rămân neprobate. Totuși, în 1963, ruinele unor case nordice din acea epocă au fost descoperite la L’Anse-aux-Meadows, în nordul Newfoundland-ului, sprijinind astfel cel puțin unele dintre afirmațiile pe care le fac sagele norvegiene.

În 1497, la doar cinci ani după ce Christopher Columbus a aterizat în Caraibe în căutarea unei rute occidentale spre Asia, un marinar venețian pe nume John Cabot a ajuns în Newfoundland în misiune pentru regele britanic. Deși destul de repede uitată, călătoria lui Cabot a fost ulterior să constituie baza cererilor britanice în America de Nord. De asemenea, aceasta a deschis calea către bogatele terenuri de pescuit de pe băncile lui George, la care pescarii europeni, în special portughezii, făceau curând vizite regulate.

Desigur, Columb nu a văzut niciodată Statele Unite ale Americii continentale, dar primele explorări ale Statelor Unite continentale au fost lansate din posesiunile spaniole pe care el a ajutat-o ​​să le înființeze. Primul dintre acestea a avut loc în 1513, când un grup de bărbați sub Juan Ponce de Leon a aterizat pe coasta Florida, lângă actualul oraș St.

Odată cu cucerirea Mexicului în 1522, spaniolii și-au consolidat și mai mult poziția în emisfera occidentală. Descoperirile care au urmat s-au adăugat cunoașterii Europei despre ceea ce a fost numit acum America - după italianul Amerigo Vespucci, care a scris o relatare populară despre călătoriile sale într-o „nouă lume". Până în 1529 au fost întocmite hărți fiabile ale coastei atlantice de la Labrador la Tierra del Fuego, deși ar fi trecut mai mult de un alt secol înainte ca speranța de a descoperi un „Pasaj Nord-Vest" către Asia să fie complet abandonat.

Printre cele mai semnificative explorări timpurii spaniole a fost cea a lui Hernando De Soto, un conquistador veteran care l-a însoțit pe Francisco Pizzaro în timpul cuceririi Peru. Părăsind Havana în 1539, expediția lui De Soto a aterizat în Florida și a traversat sud-estul Statelor Unite, până la râul Mississippi, în căutarea bogățiilor.

Un alt spaniol, Francisco Coronado, a pornit din Mexic în 1540 în căutarea miticelor Șapte Orașe din Cibola. Călătoriile lui Coronado l-au dus în Marele Canion și Kansas, dar nu au reușit să dezvăluie aurul sau comorile căutate de oamenii lui.

Cu toate acestea, petrecerea lui Coronado a lăsat popoarelor din regiune un dar remarcabil, dacă nu a fost intenționat: destui cai au scăpat din partidul său pentru a transforma viața pe Marile Câmpii. În câteva generații, indienii din Câmpiile au devenit maeștri ai călăritului, extinzând foarte mult gama și sfera activităților lor.

În timp ce spaniolii se îndreptau spre sud, porțiunea nordică a Statelor Unite actuale a fost dezvăluită încet prin călătoriile unor bărbați

https://usa.usembassy.de/etexts/history/ch1.htm

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Beringia

Se crede că o mică populație umană, de cel mult câteva mii de persoane, a supraviețuit ultimului maxim glacial în Beringia, izolată pentru cel puțin 5.000 de ani de populația de origine din Asia. Populația a crescut în număr odată cu popularea celor două Americi, cu aproximativ 16.500 ani în urmă, în timpul ultimului maxim glaciar, odată cu dispariția barierei ce bloca drumul spre sud prin topirea ghețarilor de pe continentul american.[1][2][3][4]

Un studiu publicat în 2007 în revista științifică PLoS Genetics, realizat de cercetători de la Universitatea din Michigan și University College din Londra, sugerează trei ipoteze:[7]

valul migrator ce a traversat podul terestru Bering a avut loc acum 12.000 de ani;
populația migrantă era originară din Siberia de Est;
toți nativii Americani sunt descendenți direcți ai acestui grup de migranți est-siberieni.Autorii articolului afirmă că „un variant genetic unic este răspândit la nativii americani din ambele continente – sugerând că primii oameni din cele două Americi își au originea într-o singură migrație sau în mai multe valuri cu o singură sursă, și nu în valuri de migratorii provenind din surse diferite". Cu toate acestea, descoperirea unei mine din Chile datată acum 12.000 de ani[8] semnifică o epocă anterioară de migrație căci anii necesari pentru a traversa podul terestru, a străbate cele două continente până în Chile precum și timpul necesar pentru a găsi și exploata mina trebuie să fie adăugați perioadei la care a fost datată mina.

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://www.theguardian.com/......-indicates

Primii americani - primii oameni care au traversat Siberia în Alaska și să înceapă colonizarea a două vaste continente legate printr-un istm îngust - nu ar fi putut pur și simplu să urmeze cerbul și bivolul pe uscat în ultima epocă de gheață în urmă cu 13.500 de ani. Ar fi fost la locul potrivit, dar în momentul nepotrivit, arată un nou studiu.

Ceea ce este acum strâmtoarea Bering ar fi fost într-adevăr atunci un uscat. Așa cum au știut oamenii de știință de mai mulți ani, un coridor deschis de 1500 km de pajiști între două mari straturi de gheață care ar fi făcut posibilă migrația adâncă în America de Nord.
Dar, potrivit unui nou studiu realizat în Nature, această rută nu a fost complet deschisă traficului decât în ​​urmă cu 12.600 de ani.

Aceasta înseamnă chiar prima așezare precolombiană a Americii, poate de către oamenii cunoscuți arheologilor drept cultura Clovis, trebuie să fi fost fie pe mare, fie prin îmbrățișarea țărmului Pacificului, cu mult timp înainte ca straturile de gheață să se retragă și oceanul să se închidă pentru a inunda. Strâmtoarea Bering și separa Lumea Veche de Nouă.

Studiile bazate pe datarea radiocarbonului, polenul, fosilele și ADN-urile antice ale plantelor și mamiferelor din sedimentele lacului, au descoperit că înainte de 12600 de ani, nu existau ierburi, copaci, bizoni, mamut lănos sau iepuri care să servească drept hrană și adăpost de-a lungul coridorului.

Harta care prezintă deschiderea rutelor de migrație umană în America de Nord, așa cum propune noul studiu.
FacebookTwitterPinterest
 Harta care prezintă deschiderea rutelor de migrație umană în America de Nord, așa cum propune noul studiu. Fotografie: Mikkel Winther Pedersen
„Concluzia este că, deși coridorul fizic a fost deschis până acum 13.000 de ani, au fost câteva sute de ani înainte de a fi posibil să-l folosească", a spus Eske Willerslev, un genetician în evoluție de la Universitatea din Copenhaga, St John's College din Cambridge și Wellcome Sanger Institute.

„Asta înseamnă că primii oameni care au intrat acum în SUA, America Centrală și de Sud trebuie să fi luat un traseu diferit. Fie că credeți că acești oameni erau Clovis, sau altcineva, pur și simplu nu ar fi putut să treacă pe coridor, așa cum susținea mult timp. "

Coridorul se îndrepta spre est de Rockies-ul canadian între două foi de gheață mari și retrăitoare, și ar fi fost mai întâi stepă, pășunată de bizon și mamut lănos, apoi o „zonă de parc" de copaci care susțin alâși, elanuri și vulturi cu capul chelie. Ar fi fost pește în lacuri. În urmă cu aproximativ 10.000 de ani, peisajul era revendicat de pădurile de molid și pin. Capacul de gheață s-a retras, nivelurile mării au crescut și America a fost tăiată din restul lumii. Ulterior, vânători-culegători din Asia au călătorit pe coridor și s-au diferențiat într-o gamă largă de popoare și culturi, pentru a pierde contactul cu Lumea Veche mai mult de 9.000 de ani.

Oamenii au ajuns în America de Nord cu 2.500 de ani mai devreme decât se credea
 Citeste mai mult
„Ceea ce nimeni nu s-a uitat este atunci când coridorul a devenit viabil biologic", a spus Willerslev. „Când au putut supraviețui călătoriei lungi și dificile prin ea?"

El și colegii ei au prelevat ADN-ul din nămolurile de la Charlie Lake din Columbia Britanică și Spring Lake din Alberta, site-uri de-a lungul coridorului, pentru urmele ADN-ului supraviețuitor care s-ar fi acumulat cu excremente de animale și țesut vegetal.

Secvențele au povestit propria lor poveste. Înainte de aproximativ 12.600 de ani, regiunea ar fi fost inospitală. Dar, de vreme ce un popor preistoric cu unelte de piatră distinctive a colonizat deja ceea ce ar deveni Statele Unite în urmă cu 13.000 de ani, ei trebuie să fi parcurs un alt traseu: poate de-a lungul țărmului din Alaska și Canada, peste plaje, dune și estuare cu mult timp acoperite de Oceanul Pacific. Cum au făcut acest lucru este speculativ: nu există dovezi din acea epocă a vreunei călătorii cu barca.

Dar Mikkel Winther Pederson, de la Centrul de Geogenetică al Universității din Copenhaga, și coautor, vede o posibilă paralelă cu popoarele inuite moderne din regiunea arctică, care își găsesc mâncarea și pielea atât pe uscat, cât și pe mare.

„În peșterile de-a lungul coastei arheologii au descoperit dovezi de urs și ren care datează de 16.000 de ani; acest lucru sugerează că ruta de coastă ar fi fost deschisă mai devreme pentru migrația umană ", a spus el.

„Cu toate acestea, pe măsură ce coastele din acest moment au fost inundate de creșterea nivelului mării, majoritatea arheologiei sunt acum sub apă."

De când ești aici...
... avem o mică favoare să cerem. Mai mulți oameni, ca și tine, citesc și susțin jurnalismul independent de investigare al Guardianului ca niciodată. Și spre deosebire de multe organizații de știri, am făcut alegerea să menținem raportările deschise pentru toți, indiferent unde locuiesc sau ce își pot permite să plătească.

The Guardian se va angaja cu problemele cele mai critice ale timpului nostru - de la catastrofa climatică în ascensiune la inegalitatea răspândită până la influența tehnologiei mari asupra vieții noastre. Într-un moment în care informația faptică este o necesitate, credem că fiecare dintre noi, din întreaga lume, merită acces la raportări corecte cu integritate la baza ei.

Independența noastră editorială înseamnă că ne stabilim propria agendă și ne exprimăm propriile opinii. Jurnalismul de pază este lipsit de prejudecăți comerciale și politice și nu este influențat de proprietarii sau acționarii miliardari. Aceasta înseamnă că putem oferi o voce celor mai puțin auziți, să explorăm unde se întorc ceilalți și să îi provocăm riguros pe cei aflați la putere.

| Drimmero a răspuns:

'Crede si nu cerceta'

| Drimmero a răspuns:

Prin stramtoarea Bering, fiind gheturi mari se putea traversa destul de usor, vorbim de perioada Cuaternarului.

Mai ciudat e ca unii spun ca acele hominide aveau sa evolueze in civilizatia umana, aici fac referire la natia de Australopiteci.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Omule, Specia se precizează pe la 3 mil. de ani, iar durata de existență se întinde între 3 și 1 mil. ani.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Australopitec

| mentholinks a răspuns:

Vrajeala.

| Bizon95 a răspuns:

Pana acum nustiucate mii de ani, oceanul planetar era cu, cativa metrii mai scazut, iar calota polara de la polul nord era MULT MAI MARE, dar mai ales, DEZAXATA (acoperea o zona pana la aproape asa de jos unde e Anglia in ziua de azi, insa doar in directia asta, nu si spre Siberia/Russia) moment in care canalul manecii putea fi trecut pe jos, iar intre Anglia si America se putea ajunge pe gheata, sau cu barci mici care intotdeauna aveau gheata in nord (nu erau in mijlocul oceanului)

asa au aparut pe coasta de est a americii, varfuri de sageti si alte chestii care semanau serios cu ce era in Yurop

in rest, prin Alaska, de aia pieile rosii si nativii sud-americani arata, Asiatici, si chiar au fost gasite dovezi ca japonezii antici au ajuns in america de sud

si nu e chiar ciudat, cand se schimba vremea sau ai triburi agresive, care vin si te jefuiesc, omoara, rapesc copii si femeile, un trib isi ia catrafusele si se cara unde vede cu ochii, e pur si simplu logica simplawinking

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Simplu, din maimuțe, ca doar pentru cei ce credeți in evoluție, ele sunt stramasii voștri.

| Dorotheea21 a răspuns:

Nu este ciudat, primii migratori au ajuns pe pamant, cand America mai era inca legata de nordul Europei.

| Holiday a răspuns (pentru Dorotheea21):

Despartirea continentelor s-a intamplat cu vreo 200 de milioane de ani inaintea aparitiei omului...

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Holiday):

Noup. Alaska era legata de nord estul Siberiei printr'un 'pod', nu mai retin cum se numea, avea un nume cu B si asta se intampla acum 20.000 de ani.

| Holiday a răspuns (pentru Dorotheea21):

Nu era nici un pod, doar ca pe timpul iernii stramtoarea Bering ingheata si se poate trece pe gheata.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Holiday):

Bine, nu era. laughing Nu vreau sa ma contrazic cu nimeni, sunt in pat, pe telefon, am intrat numai ca sa vorbesc cu cineva si intre mesaje am vazut intrebarea. Au ajuns cum vreti voi! happy

| Theo94 a răspuns:

Volumul de apa din stramtoarea bering (dintre N-V americii si N-E asiei) era mai mic, daca nu si inghetat, din cauza erei glaciare.

https://en.wikipedia.org/wiki/Settlement_of_the_Americas

| RAY a răspuns (pentru Theo94):

Studiile bazate pe datarea radiocarbonului, polenul, fosilele și ADN-urile antice ale plantelor și mamiferelor din sedimentele lacului, au descoperit că înainte de 12600 de ani, nu existau ierburi, copaci, bizoni, mamut lănos sau iepuri care să servească drept hrană și adăpost de-a lungul coridorului.

desi teoria asta cade, sa nu uitam ca e ceva ipotetic nu stim daca a existat asa ceva vreodata sunt doar ipoteze

| RAY a răspuns (pentru RAY):

O teorie dominantă sugerează că strămoșii americanilor autohtoni au traversat strâmtoarea Bering în urmă cu aproximativ 15.000 de ani și au colonizat rapid America de Nord, apoi America de Sud.

Dar, în 2007, cercetătorii în domeniul geneticii au descoperit că aproape toți americanii autohtoni din America de Nord și de Sud au împărtășit mutații genetice în ADN-ul lor mitocondrial, care este informația genetică care este transportată în citoplasma oului și transmisă pe linia maternă. Niciuna dintre mutații nu se manifestă în populațiile asiatice din care strămoșii nativi americani au divergent, a declarat coautorul studiului John Hoffecker, arheolog și paleoecolog la Universitatea din Colorado, Boulder. (Dovada genetică sugerează, de asemenea, că unele populații din nord, cum ar fi inuitul, au venit probabil într-un al doilea val separat de strămoșii nativilor americani.)

Având în vedere ritmul cu care apar astfel de mutații, concluziile au sugerat că o singură populație nativă americană fondatoare trebuie să fi fost izolată de strămoșii săi asiatici timp de mii de ani înainte de a se împrăștia în America.

Peisaj arbust

Alte dovezi se potrivesc datelor genetice. Între 28.000 și 18.000 de ani în urmă, ghețarii au acoperit o mare parte din America și Asia de nord, blocând migrația umană în America de Nord.

În anii 1930, botanistul suedez Eric Hultén a propus ca regiunea cunoscută sub numele de Beringia, care include podul terestru acum scufundat sub strâmtoarea Bering, să fie un refugiu pentru plantele de tundră arburantă. Polenul, insectele și alte resturi vegetale prelevate din sedimentele de sub Marea Bering au confirmat această imagine. [Fotografii: Creaturi uimitoare ale Mării Bering]

Porțiunile exterioare din Beringia, în ceea ce este acum Alaska și Orientul îndepărtat rus, au fost probabil stepele de iarbă mai uscate în care pășunau mamuți lânzi, tigri cu dinți de sabl și alte vânătoare mari, a spus Hoffecker.

Această regiune ar fi avut două resurse cruciale pe care nu le-au avut alte zone arctice: plante lemnoase pentru a începe incendii și animale pentru a vâna, a spus Hoffecker.

"Partea centrală a Beringiei a fost probabil cel mai blând, cel mai confortabil loc de a trăi la latitudini mari în ultimul maxim glaciar", a spus Hoffecker pentru Live Science. „Este cel mai logic loc pentru ca un grup de oameni să se jenească.

Odată ce ghețarii s-au topit, numai atunci locuitorii berjeni s-au aruncat în America de Nord, călătorind de-a lungul liniei de coastă și spre interior prin pasaje fără gheață, a spus Hoffecker.

Fără situri arheologice

Deși este posibil ca strămoșii americanilor autohtoni să fi fost izolați în Beringia timp de 10.000 de ani, ipoteza de blocare este plină de un detaliu: lipsa dovezilor arheologice anterioare cu 15.000 de ani în urmă, a declarat David Meltzer, un antropolog la Universitatea Metodistă din sud din Dallas, care nu era autor pe noua lucrare.

Unele dintre siturile arheologice ar fi fost spălate pe măsură ce Strâmtoarea Bering a inundat, dar „cel puțin jumătate din Beringia este încă deasupra apei, deci unde sunt locurile?" Meltzer a spus Live Science. „Dacă oamenii ar fi fost acolo de 10.000 de ani, cu siguranță veți vedea dovezi pentru ei până acum."

Dar ipoteza este încă convingătoare, a spus G. Richard Scott, un antropolog la Universitatea din Nevada, Reno, care nu a fost implicat în lucrare.

"Cea mai bună explicație pentru ce indienii americani sunt atât de radical diferiți de asiaticii nord-estici este că ei nu s-au revărsat în Pleistocenul târziu [în epocă]; ei au fost blocați în Arct timp de 10.000 sau 15.000 de ani", a spus Scott.

Lucrarea le oferă arheologilor un impuls pentru a căuta siturile potențiale pierdute ale acestei ocupații în Rusia și Alaska, a adăugat el.

https://www.livescience.com/43726-bering-strait-populations-lived.html

| TheGentleman a răspuns:

Domnișoară, America a fost colonizată în secolul 18. În 1789 ei aveau deja Constituția în vigoare, care mai este și azi. Deci 300 de ani, nu 15 mii

| Dorotheea21 a răspuns (pentru TheGentleman):

Monsieur, cand au ajuns primii colonisti in America, i'au gasit acolo pe incasi, maiasi, azteci, apasi sau ce nume mai aveau ei, si sunt sigura ca undeva inspre Canada au dat chiar si de 'Ultimul Mohican'.
Très drôle! Meriti votul. happy