| T0T a întrebat:

Cum a fost prima voastră zi la facultate?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

A fost acum 15 ani.
Nu mi-o amintesc in detalii, stiu ca mi-am copiat orarul de la avizier (nu se postau, atunci, pe internet) si ca nu intelegeam care e treaba cu orele din saptamana para/saptamana impara, pentru ca in liceu nu intalnisem asa ceva, ca a fost un speech lung, interminabil, in aula, al unui profesor de la o alta specializare si ca mi-am facut cateva prietene inca de la festivitate (fetele langa care am stat), ca am iesit impreuna la un suc, intr-un barulet de langa universitate si ca ne-am cunoscut, atunci, mai bine si am devenit, pe parcursul anilor de studentie, si foarte bune prietene.
Oricum, facultatea a fost o etapa provocatoare si frumoasa din viata mea, am invatat o multime de chestii interesante, care imi sunt de real folos in cariera, am facut cateva stagii de practica foarte bine venite (didactica, de traduceri, la muzee si biblioteci), am citit enorm de multe carti bune (citeam noaptea, pana tarziu, difreite carti de critica si istorie literara, multe din bibliografia optionala, din pasiune si interes) si a fost perioada in care mergeam la teatru, cam la 2-3 zile, ceea ce era minunat.
Cu toate acestea, pot spune ca anii de liceu au fost cei mai frumosi, mai ales in plan relational, mai ales ca prietenele cele mai bune, de astazi, sunt dintre fostele colege de liceu (chiar daca am urmat facultati diferite si avem si in prezent trasee profesionale diferite), insa facultatea a fost cea care m-a implinit ca intelectual si ca profesionist.

8 răspunsuri:
| Zedge a răspuns:

Ca in prima zi la liceu sau scoala putin ciudat, vezi fete noi cu care pana la urma te vei obisnui. Eu am avut doi colegi din liceu care au venit cu mine la aceeasi facultate dar s-au lasat in primul semestru de fraieri ce sunt. Asa ca a trebuit sa ma obisnuiesc cu ceilalti colegi, sa ii cunosc si sa ne inprietenim, nu iti face griji vei vedea ce fain va fi când va veti cunoaste mai bine cat de bine o sa va distrati, mie mi-e dor, as mai face odata facultatea daca as putea, si liceullaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urata, ca nu am gasit sala din prima si cand am intrat de unul singur s-a uitat lumea ciudat la mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Partea aiurea e ca deja se formasera grupulete, unii se cunosteau dinainte si isi dadeau coate. Bine, pe unii nici nu i-am mai vazut de atunci. au venit doua zile si alea au fost.

| OoBunnyoO a răspuns:

In prima zi de facultate m-am intalnit cu o tipa si am mers impreuna. Am ajuns la facultate si am descoperit ca va trebui sa urc in urmatorii trei ani, niste etaje infernale. Am ajuns in sala si decana a inceput sa tina un discurs... apoi ne-a mintit cum ca Universitatea din Bucuresti este in topul celor mai bune universitati din Europa sau din tara, m-am enervat si am plecat acasa. laughing Cam asta fost.

| twas a răspuns:

Destul de plictisitoare.Au fost doua deschideri, una de dimineata pentru toata universitatea si una de la ora 1 pentru facultatea la care merg eu.La cea de dimineata nu am ajuns la timp si oricum era pe baza de rezervare, asa ca am iesit cu cateva prietene care sunt si ele la aceeasi universitate. Dupa am mers la deschiderea mea si am intepenit pe scaun pana ce au terminat toti cu discursurile lor dragute.

| Sociopat a răspuns:

Am intrat, am ascultat imnul facultatii, discursul decanului, al prodecanilor si al unor fete care au intrat primele pe cele doua sectii(discursuri de rahat spuse repede ca sa nu le uite) apoi am ascultat iar imnul facultatii si am mers la o bere cu niste baieti.

| Mihaelagirl a răspuns:

Plictisitoare

| mili25 a răspuns:

Suuuper