| chiftelutacrocanta a întrebat:

Cum aflu daca ceea ce simt vine de la spiritul de turma sau din inima mea? Adica daca eu ma urc in autobuz si simt ca vreau sa salut soferu asta vine de la spiritul de turma sau vine din inima mea?

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Cam tot ceea ce ești reprezintă însușiri preluate din acest spirit de turmă dar modelate conform inimii tale, asta atât pe cât ești capabil că în momentul în care ești prea mult influențat până și simțămintele tale pot fi manipulate și asta vedem în toate zilele de la generațiile noastre "libere".

| CuriousStuff a răspuns:

Spitit de turma inseamna ceva, sa te comporti civilizat intr-o societate adoptand niste norme acceptate de oamenii care alcatuiesc acea societate e altceva. Ce vine din inima ta e cu totul altceva. Ar trebui sa poti sa le distingi extrem de usor.
Atunci cand toata lumea isi ia blugi rupti in genunchi si iti iei si tu e spirit de turma, cand saluti e o norma de civilizatie, cand ii spui unei persoane ca iti place cum ii sta parul in acea zi e ceva de la tine.

| ToțiPentruUnu99 a răspuns:

Nu cred ca vine de la spiritul de turma faza cu salutatul soferilor pentru ca nu multi o fac. Gandeste-te de ce vrei sa-l saluti? Ca il respecti, ca el conduce si face astfel incat noi calatorii sa nu ne accidentam, ca ne ajuta sa ajungem dintr-un loc in altul, pur si simplu iti place sa saluti oamenii? Cateodata imi vine sa salut soferul metroului : ))))

| NOname a răspuns (pentru ToțiPentruUnu99):

Dar salutatul în sine cam vine de la spiritul de turmă, deci e discutabil.hee hee

| ToțiPentruUnu99 a răspuns:

Acum sa fim sinceri, cine nu saluta in general? Toata lumea, din respect te saluti