| anonim_4396 a întrebat:

Cum ai putea scapa de depresie? Fara psiholog

17 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Alimentatie rationala, preponderent fructe si salate de legume, sport in aer liber, lectura, muzica, plimbari si discutii cu prieteni buni la un suc sau o bere.
E foarte importanta si armonia si afectiunea din familie!
Specilaistii apreciaza ca baza depresiei este LIPSA DE AFECTIUNE, DE VALORIZARE SI INTEGRARE!
SUCCESS!

| doctorandus a răspuns (pentru PsihoSex):

Scrii la betie? Depresia este o boala care se trateaza cu medicamente.

| PsihoSex a răspuns (pentru doctorandus):

Spre deosebire de tine, nu m-am imbatat niciodata!
Iar esti total pe langa subiect si depasit, trist...

| doctorandus a răspuns (pentru PsihoSex):

In loc sa-i dai singurul sfat valabil (mergi la psihiatru), te tii de povesti vanatoresti cu valorizarea si integrarea.

Nu stiu cat de tarat trebuie sa fii ca sa-ti inchipui ca prin a deveni ierbivor se vindeca depresia. Dar nimic nu e de mirare din moment ce la diploma ta te iei dupa sarlatani ca "Dr." Sam Robbins.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Falsul doctor Sam Robbins a intrat in vizorul FDA, sau in orice caz firma care-l detine pe Robbins, un personaj animat tip Max Headroom cu o diploma de doctorat facuta de firma in programul Photoshop. Prin a vinde suplimente alimentare care sunt de fapt medicamente firma a comis o serie de infractiuni federale, de ex. cele referitoare la comert interstatal de medicamente care pot fi eliberate doar pe baza de reteta.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Cauta pe site-ul TvR 1, la emisunea "Garantat 100%" emisiunea cu Andrew Solomon, autorul cartii "Demonul amiezii" scriitor si psihoterapeut, s-a difuzat azi noapte in reluare.
Urmareste-o cu atentie, te va putea ajuta mult.

| Violleta2022 a răspuns:

Prin sport si socializare!
Iesi zilnic la alergat prin parc, sau in jurul casei, macar 1 ora si aerul iti va schimba starea spirituala.
Cat priveste socilizarea, este obligatorie, ca sa poti iesii din depresie. Vorbeste cu toata lumea; vecini, colegi, rude, vanzatori samd. Iesi din casa la film, la o cafea, la o plimbare cu prietenii!

| Plato a răspuns:

Un prim pas cred ar fi sa gasesti cauza. Ce te face sa fii depresiv? Ce nu-ti place la lume sau la tine?

| CleanHeart a răspuns:

Găsește activități care îți plac, cu cat îți ții creierul ocupat trece și depresia happy

| Rd79 a răspuns:

Pai fara psiholog e simplu. Te duci la psihiatru, iti prescrie niste antidepresive, si uneori functioneaza.

| anonim_4396 explică (pentru Rd79):

Nu cred ca niste pastile ar fi solutia

| Ionut58282856 a răspuns:

Pai in peimul rand esti depresie. Si eu am fost si mult si bine. Eu Iti propun Ceva. Maine dimineata sa Iti propui niste obiettive de facut si sa le indeplinesti. Fa sport si miscare si asculta muzica in care te regasesti. Exista cod, Rapha saec, Alan, kepa si multi UNDERGROUND, adica care nu II stie nimeni si underrated. Eu zic ca depresia è buna ca te face mai intelligent din cauza ca observi clar ca esti mai atent la chestii? si nu sunt deloc ironic. Esti chiar atent si chiar ai logica mai multa pe unele chestii si esti mai critic. Acum cum vrei tu. Stare de euforie se creeaza de la o substanta care e eliminata in corp atunci cand Iti propui chestii si le indeplinesti, dopamina de la alcool si droage si iubire. Adrenalina neasteptat si nu mai stiu. Dar daca de exemplu bagi droage sau alcool a doua zi substanta nu o sa mai fie ca on prima zi cu dopamina. Am patit asta la tutun. Tutun de pipa

| anonim_4396 explică (pentru Ionut58282856):

Mda. de cand sunt in depresie ma gandesc mai mult, depresia nu prea e buna. e aiurea ca ai vrea sa fie bine si sa faci multe dar nu poti

| IoanWild a răspuns:

Comunici mai mult. Cu cei dragi cat si cu straini, devi o persoana mai sociabila. Activitati sportive, cu prietenii. Incearca sa faci ceva, pentru ca gandurile nu duc nicaieri. Ia tu singur decizii pentru tine.

| printesagumita12 a răspuns:

Pai, ai putea sa incerci sa stai afara cât mai mult sau sa faci un lucuru care sa te distragă și sa îți aducă o stare de bine, și încearcă sa mai schimbi anturajul și sa cunosti alte persoane decât cele pe care le stii deja, încearcă sa stai cu persoane care te fac fericita/a.

| anonim_4396 explică (pentru printesagumita12):

Pai sunt singur mereu, hm. ce as putea face sa ma distraga