| anonim_4396 a întrebat:

Cum ai reactiona daca un fost coleg/-a de liceu, cu care ai vorbit o data sau de doua ori in perioada in care ati fost colegi si niciodata dupa aceea, la vreo 12 ani de la absolvire te abordeaza prin mesaje pe Facebook si iti spune ca ar vrea sa va imprieteniti (adica sa vorbiti si, eventual, sa si iesiti pe afara sa va vedeti)? Ma refer in cazul in care l-ai si avut in lista de prieteni de pe Facebook mereu inca din perioada in care erati colegi, dar nu ati interactionat.
I-ai da o sansa sau nu? Te-ai gandi ca este posibil sa-si caute doar prieteni sau ca are alte interese ascunse?

23 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca in liceu a fost ok, iar pe retelele de socializare afiseaza ocupatii ok/decente, da, ii dau o sansa.

| Celcestietot a răspuns:

Poate ca te-ai schimbat si arati mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Arat cam la fel. Nu este cazul.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate ca nu are intentii rele. Tu nu ai avut trairi de genul colegului? thinking

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Ai dreptate. Poate ca nu are intentii rele.
Nu stiu ce trairi are ca sa-mi dau seama daca am avut si eu sau nu.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Oare sa fie nostalgie?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Probabil ca este nostalgie.
Am mai avut si eu momente cand am vrut sa ma bag in vorba cu o anumita persoana cu care nu am mai vorbit de multi ani, dar nu am avut tupeul s-o fac. M-am gandit ca ar fi aiurea.
Nu prea imi dau seama cand persoana respectiva vrea sa vorbeasca cu tine si cand accepta doar din politete, dar vrea sa-ti dea de inteles ca vrea sa n-o mai abordezi. Plus ca daca i se pare ciudat ca ai abordat-o nu prea imi dau seama ce ai putea spune ca sa faci situatia mai confortabila.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este aiurea, doar lasa discutia sa mearga.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu, cineva care nu m-a căutat 12 ani nu are nicio importanță pentru mine, doar un Bună ziua.

| wildthing a răspuns:

La 12 ani de la terminarea liceului ai cam 30 de ani, iar daca te bagi brusc in seama cu o persoana de sex opus cu care te stiai dar nu prea ai interactionat in trecut, nu o faci pentru ca iti cauti prieteni, ci pentru ca ai un interes pe care nu l-as numi ascuns, pentru ca mi se pare evident...e comportament sexual, ii faci avansuri.
Intrebi cum as reactiona si daca i-as da o sansa? Daca sunt atras de ea, de ce nu?

| anonim_4396 explică (pentru wildthing):

Ma refer la cineva care este casatorit si spune ca se simte foarte bine in relatia respectiva si este fericit, dar vrea sa mai socializeze.

| wildthing a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrea un amantlâc.

| anonim_4396 explică (pentru wildthing):

Eu am cativa prieteni de sex opus cu care ma inteleg bine. Pe unul il stiu de cand eram mica, pe unul de vreo 3 ani si pe unul de cateva luni. Eu nu vad vreo problema in prietenia intre persoane de sex opus. E posibil sa fie si cum zici tu, ca tipul sa vrea o amanta, dar mi s-ar parea aiurea sa plec de la astfel de presupuneri.

| wildthing a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt prieteni? Esti sigura? Ia incearca un experiment...arata-li-te disponibila din punct de vedere sexual si vezi ce se intampla.winking

| anonim_4396 explică (pentru wildthing):

Daca respectivul nu este intr-o relatie, probabil ca ar accepta. Dar, in cazul celor care sunt intr-o relatie, depinde si de om. Nu oricine este dispus sa isi riste relatia pentru asta. Mai ales daca sunt de mult impreuna si persoana respectiva este importanta pentru el.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai stai de vb cu el, de ce nu? Rau ce poate iesi? Si daca ajungeti la un ssex ceva, rau nu face la nici unul pana la urma. Nu se stie cat de fericit e si in relatia aia, vom vedea, ca de zis pot zice si eu multe ca-s fericit sau nefericit, dar nu stii daca zic adevarul sau nu.
Deci nu ai nimic de pierdut.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu ma intereseaza sa ma bag peste relatia altora. Oricum, si eu sunt cu cineva.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, am zis la o adica daca v-ati place.
Nici nu conteaza ca esti sau nu cu cineva sau el e cu cineva, daca era vreo sacanteie ceva macar de distractie, mergea.
Ca nu trebuia neaparat sa stricati parteneriatele in care sunteti doar ca v-ati distra voi doi asa ocazional.

Dar poate omu vrea doar sa discute desi e ciudat, 12 ani pana acu ce a facut?
Nu mai are cu cine discuta si te gasi pe tine, asta nu prea ar fi bine.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Crezi ca daca te-ar aborda pe net cineva total necunoscut si te-ar intreba daca vrei sa fiti prieteni ar fi ceva diferit fata de situatia in care te-ar aborda un fost coleg cu care n-ai interactionat aproape deloc cat timp ati fost colegi si a trecut si mult timp de atunci sau nu ar fi nicio diferenta intre cele doua situatii?
Nu spun ca vreau sa fiu abordata de necunoscuti, dar sunt curioasa daca vezi situatiile ca fiind la fel sau diferite.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

De ce zici ca nu prea ar fi bine?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Situatiile ar fi la fel de fapt. Poti incerca sa discuti cu el totusi sa vedem ce si cum va fi.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana gandeam ca daca nu te-a bagat in seama 12 ani, am gandit ca nu e okey, dar vezi totusi ce iese.
Gandeam asa pentru ca poate daca omu te simpatiza chiar si ca om doar, de mult te baga in seama, nu dupa 12 ani, asa ca 12 ani cat a avut cu cine se baga in seama nu te-a cautat, acum cand n-ar mai avea, te-a cautat ca si cum ai fi a saptea roata la caruta cumva.