| chiftelutacrocanta a întrebat:

Cum as putea sa-l gonesc pe cainele meu din curte de care mi-e frica? Ma simt amenintat,m-a muscat de doua ori din motive banale si vreau sa-l gonesc, eu ii dau mancare si el maraie la mine si crede ca-i fur mancarea sau nu stiu, nu vrea sa plece nicicum, nu vreau nici sa-l ranesc, am ajuns sa cred ca el e stapanul, vreau sa-l gonesc, ce sa fac?

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cum adică să-l goneşti de acasă?

Părinţii tăi cum de nu te-au gonit, deşi, în mod sigur, nu totul în comportamentul tău le-a convenit?

Sunt şi aşa destui câini abandonaţi, care sunt condamnaţi la suferinţă şi la moarte cumplită de cele mai multe ori, pentru că deştepţii, care îi iau în grijă, nu sunt capabili să fie responsabili şi empatici. Comportă-te frumos cu el, iubeşte-l, îngrijeşte-l, ai cu el răbdare şi poate în timp nu va mai fi atât de traumatizat şi lipsit de încredere în tine, încât să considere că este nevoit să se apere de tine! Sau, de nu, găseşte-i pe cineva, care chiar îl vrea şi o să aibă grijă de el, dar nu-l arunca în stradă!

| Fatamuntilor a răspuns:

E SIMLU.
Du-l la un adapost, eventual fa o donatie acolo pentru hrana animalelor de acolo si viziteza-l din cand in cand.
Poate ti-e frica de cainii, poate nu stii tu sa il ingrijesti.
Nu il goni!

| NOname a răspuns (pentru Fatamuntilor):

În majoritatea "adăposturilor" din România condiţiile sunt mizere, iar animalele după o perioadă sunt omorâte.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru NOname):

Stiu! Dar e bine decat sa il lase in strada
Am crescut generatii de cainii in curtea blocului, le dadeam resturi de mancare.Venea si cu puiutii! Ma cunosteau, se ridica in doua picioare pe mine, imi lingea mainele.
Probabil lui chifteluta nu-i plac animale sau ii frica de ele.
Am fost odata cu o doamna la tara la ea si a trebui sa ia si catelul.A tocmit pe cineva sa-i coseasca in curte.Cainele a inceput sa latre, sa maraie si sa-si arate coltii.A trebuit sa il tin. Cainele ala nu latra in mod obisnuit.E un caine de talie mijlocie, nu e din rasele agresive.

| Dumbi a răspuns:

Arata-i cine-i sefu' in ograda, tu sau el. Provoaca-l la un duel, ii dai doua arme si il lasi el sa si-o aleaga. Apoi va duelati, cine castiga, ramane in curte.