| anonim_4396 a întrebat:

Cum comentaţi această afirmaţie?
"O femeie fără copii nu va putea fi împlinită cu adevărat niciodată."

29 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa este și părerea mea. Va fi o femeie, dar ne împlinită.

| Drimmero a răspuns:

Plozii sunt doar o optiune, e la alegerea ei daca vrea sa-i faca sau nu, cunosc destule femei la 30-40 de ani care o duc bine fara copii pe cap, dar si cateva pustoaice care si-au terminat tot viitorul cu plozi, probabil sunt implinite doar atunci cand isi doresc cu adevarat acel copil si ii poate oferi stabiltate.

| Nemessys a răspuns (pentru Drimmero):

Sunt împlinite în fata societății dar în realitate își smulg parul din cap.

| Drimmero a răspuns (pentru Nemessys):

Ele oricum de fel sunt nemultumite orice ar obtine, despre ce vorbim? Dar nu asta e subiectul acum.

''Este ca și cum un ai spune bărbat adevărat ești atunci când ai barbă și mașina laughing sau ca un elev inteligent este ala care ia note de 10. " Esti in stare sa dai o definitie despre ceea ce inseamna a fi barbat? barbatii sunt mult mai judecati in societatea de azi, asteptarile sunt pe capul lor, in multe cazuri cererea e mai mare decat oferta fetelor...

| Mosotti a răspuns:

Prostie, nu e adevarat, asta a fost indoctrinare sociala pentru ca in trecut se dorea multi copii, una ca sa cumperi mai mult, deci sa aiba smecherii piata de desfacere, apoi sa sclavesti pe nimic la ei, iar mai in trecut aveau nevoie de soldati sa cucereasca alte tari.
Hitler vroia multi copii, Ceausescu la fel, propaganda a prins.

Aiurea, poti fi chiar mai fericit, ca ai timp de tine, esti lejer, nu ai balamuc pe cap si in buzunar, poti sa te dedici partenerului, el tie si sa fie o armonie!
De aia multi nu stiu sa fie parinti, ca vor copii din cauza societatii, si fac si ei sa fie in randul lumii.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Total de acord! Multe femei, în special din speţa ignorantă sau de la ţară, imită modelul mamelor lor, şi ele de cele mai multe ori tot ignorante, care le spun afirmaţii asemănătoare cu cea de mai sus iar aceste fete neavând nici orizonturi largi şi acces la cunoaştere, imită modelul mamei şi fac copii doar că a învăţat de la maica-sa că trebuie făcuţi şi că doar aşa va fi o femeie împlinită de adevărat.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Aia e, daca vor balamuc sa enjoy. Eu vreau liniste, sa fac ce vreau, cand vreau, nu vreau oblicatii cu o relatie si copii.
Mai aud pe cate unii "fugi de responsabilitati", si eu zic "si ce motivatia am sa nu fug?", se blocheaza la faza asta. Adica sa nu fug de rau zic ei de fapt.

Un om e implinit daca e sanatos, daca are o cariera buna, daca se bucura de multe chestii marunte de care se poate bucura, atat. Nu sa le zica societatea ce sa ii implineasca, si ei aia sa preia.

| GabiDumitrescu a răspuns:

O prostie sinistra.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

B u l l s h i t laughing.

| Nemessys a răspuns:

O afirmație făcuta naiba știe de cine, ca bage în cap ca fericirea (lucru după care tânjește oricine) se naște din facerea și creșterea copiilor, lucru total fals.

Ce pe mine ma face fericit, pe tine nu te face, dar și invers.

Tu poate o sa te simți împlinită având doar o viata simpla, însă eu nu m-aș simți asa și as vrea mai mult, abia apoi o sa ma simt împlinit. Bine și chestia asta cu,, vreau mai mult " si ca nu ma mulțumesc cu puțin este văzută foarte greșit în societate, mai ales de oamenii cu o mentalitate săraca.

Ca să completez ceea ce am zis la început, afirmația aia mai mult ca sigur a fost făcută de o femeie care asa se simte ea împlinită dar care ți-o livrează de parca asa ar trebui sa facă toate femeile și chiar o sa se simtă împlinite dacă fac asta.

Este ca și cum eu as spune ca un bărbat care nu a avut 1000 de femei la viata lui, nu va fi împlinit niciodată " la fel și aici, as zice asta pentru ca asa m as simți eu împlinit, dar asta nu înseamnă că toți bărbații s ar simti împliniți cu asa ceva ( chiar dacă transmit la modul general asta)

| Nemessys a răspuns:

Apropo, o mica completare și cu ocazia asta ma mai iau și de un răspuns total prostesc din punctul meu de vedere.

O femeie ADEVĂRATĂ nu este aia care are soț și copii. Adică nu vârstă, nu situația ei sociala, sau familiala ii oferă ei eticheta de,, femeie" ci modul cum gândește și cum este ea persoana. Dacă este matura, stăpâna pe sine, deschisa la minte, asumata, care se iubește și se respecta pe tine ( aici e mult de discutat pentru ca fiecare înțelege ce vrea despre iubire și respect de sine, dar fix ceea ce nu trebuie), abia atunci o poți considera femeie ADEVĂRATĂ și nu o simpla fata.

Hai sa ți-o zic cât mai scurt și la obiect, eu de fel sunt mai direct și vreau sa îți spun că în ziua de azi orice terminata își poate găsi un alt tâmpit cu care se poate căsători și sa facă o căruță de copii. Pentru cei ( sau cea de mai sus) care zice ca o femeie este femeie abia atunci când are soț și copil, atunci nu știe ce înseamnă adevarat femeie. Ca este de genul feminin, asta e altceva, dar femeie, nahwinking

Valabil și pentru bărbați. Cum a zis cineva odată,, avem mulți purtători ilegal de *** "winking

Este ca și cum un ai spune bărbat adevărat ești atunci când ai barbă și mașina laughing sau ca un elev inteligent este ala care ia note de 10.

| Furnicuta000 a răspuns:

Poate fi adevarat.
Eu momentan nu imi doresc copii desi am prietene de varsta mea care deja isi duc copiii la scoala sau gradinita. Insa daca m-as trezi pe la 50 ani fara copii cu siguranta as simti ca lipseste ceva in viata mea. Eu zic toate la timpul lor, cand simti sa faci asta o faci.
Am vazut si vad copii aproape zilnic si intr-adevar un copil iti aduce bucurie in viata, dar e al naibii de greu sa cresti un copil. De asta zic ca decizia trebuie cantarita foarte bine, altfel poti ajunge ca parintii aia care isi varsa frustrarile pe copii si le reproseaza ca din cauza lor nu si-au trait viata

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Asta pare asa de moda veche, ceva ce ar spune un batran trecut de 60 de ani.
E exegerat acum sa spui ca o femeie sau un barbat trebuie sa aiba copii, pana la urma nu toti sunt facuti sa fie parinti. Daca simti ca esti facut sa educi un copil si sa ai grija de el astfel incat sa ajunga un mare om foarte bine daca nu iti doresti si nu te simti pregatit/a moral si financiar atunci nu face ca asa iti faci rau si tie si copilului si nu ai realizat nimic.

| Endoryus a răspuns:

O chestie spusa mai mult ca sigur de o femeie care are copii. Fiecare trebuie sa se pupe in fund singur/a si alege ce poate. Ala care are nu stiu ochi, ala nu stiu ce par, ala nu stiu inaltime, ala nu stiu ce masina, ala nu stiu ce telefon, ala nu stiu ce vacante, ala nu stiu ce iubita, ala nu stiu ce picior rupt. Depinde de om in parte ce il face fericit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se referă la faptul că o femeie dacă nu are soţ şi copii, adică o familie completă întemeiată, nu e considerată de societate o femeie completă, care a dat viaţă şi a fost în stare să atragă un bărbat lângă ea cu care să se căsătorească.
Afirmaţia în sine e o mare prostie, deoarece în viziunea mea o femeie nu e făcută doar ca să nască copii şi să se mărite. O femeie modernă şi inteligentă în primul rând, n-o să se mărite cu primul venit şi n-o să toarne copii imediat.
Cunosc o profesoară de la mine din oraş, psihopedagog de profesie, care s-a măritat tocmai la vârsta de 34 de ani, deci după ce s-a realizat d.p.d.v profesional şi financiar.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte bine zis.
Ma intreb eu de ce societatea considera ca o femeie care nu are sot si copil nu e completa?! Ce dracu, poate fi la fel de ok ca si cea cu copil si sot, poate mai bine, ca n-are batai de cap!
Ca sa fiu obiectiv fiecare face cum crede, desi multi fac din indoctrinare ce nu trebuie.

Subiectiv nu vad mare fericire sa se marite! Ce? Spala unui tampit de multe ori, care le insulta, nu da doi bani pe ele, uita sa se poarte bine, le tine de slugi in casa si de gaura de asa, si atat, treaba, obligatii. Copilu te place cat ii dai, cand nu mai ii dai, nu mai esti bun, dupa aia pleaca si ce draci ai rezolvat? Zicea un psiholog ca daca vine plodu, inseamna 50 % divort.

Poate strica si relatia, femeia se ingrasa, se buhaieste, ala nu o mai place, se duce la altele, ea se supara, dar nu se ingrijeste, e jale. Si pentru ce? Plodu tipa, urla, orocaie, vaaaai, am verisoara cu doi copii, a venit la noi, baiatu avea 4 ani si fata 8, am plecat jos ca nu mai puteam de cap, sareau, umblau. A ramas mama cu ei.
Nu am inteles ce a casunat lumea pe copii asa in tampenie. Ptr mine la o adica partenera ar fi totul, atat, nimeni in plus, in relatie zic, ca parintii is altceva.

Nu zic ca in 100 % din cauzri e asa, insa in foarte multe.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Că tot ai pomenit: de ce acele femei devenite mame, după ce se îngraşă în urma sarcinii, nu se mai îngrijesc ci se delasă, nu mai ţin regim, nu se mai machează, etc?
Da, o ştiu pe aia cu "Am copil acum, nu mai am când să mă ocup şi de mine" dar după părerea mea asta NU e o scuză.
Am văzut mame, deh, din acelea inteligente nu ignorante, care au slăbit frumos după sarcină, continuă să se îngrijească de ele şi au revenit şi la job dar au în acelaşi timp grijă eficient şi de copil.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact! Ptr a te ingriji nu e nevoie decat de dieta si mancare sanatoasa, cam atat, nu e nevoie neaparat de sport, stiu destule femei care nu fac sport si arata brici, ca-s slabe, deci aia cu am copil, e scuza. Ce, majoritatea femeilor care la 20-25 ani arata f bine fac sport? Nu neaparat, dar au dieta sanatoasa.

Multe se ingrasa in timpul sarcinii, si apoi nu mai pot da jos, ca trebuie sa manance mai putin ca normal. Dar si atunci daca nu au probleme emotionale sau defectiune la cap cum am mai zis, pot slabi lejer, tin dieta si aia e.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Greșești la treaba cu sportul.
După parerea mea, sportul e cea mai eficientă metodă de a slăbi sănătos, armonios și eficient.
Eu când țineam diete, făceam 70 de ture de alergare seara, la 3 ore distanță de masa de seară + o oră de gimnastică dimineața + mers la pas grăbit + o oră de dans seara + activități casnice = am reușit dat jos 34 de kg în 5 luni, de la 94 de kg la 60.
Tu de ce crezi că la TV sunt acele indemnuri unde spune să facem câte 30 de minute minim de sport pe săptămână? De ce crezi că în școli s-au introdus orele de Educație fizică și sport?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa ma sportu ca lumea n-are timp de asta cand vine moarta de obosita de la munca pe la 19-20 seara. Sunt gramada de femei care nu fac sport, stiu eu, si arata f bine si aratau f bine inca din liceu. Pai la mine aveam in clasa 14 fete din care toate aratau bine si una nu facea sport in afara orelor, unele se scuzau la sport si stateau pe banca in sala.
Normal ca e sanatos, dar nu pui, ca lumea nu vrea asta si ii inteleg. Cont ca merge si fara, aia e.
Am zis doar ca merge f bine si fara daca zice ca na, nu s-a putut, adev ca, daca mai ai si munca si copil, cucu sport.
Cand dupa munca mai tii si casa in timp ce ala citeste ziaru.

Eu ma adaptez la ce doreste omul, inteleg ca are timp putin liber, sunt obositi si asa mai departe.
La scoala sunt ore in orar, e altceva, e ca si cum ei la munca ar face ore de sport, ar fi altceva.
30 de min pe zi recomanda astia.

Cu sanatatea e una, cu slabeala e alta, sportul e f sanatos dar o metoda cu un randament mic in slabire.
De eu ieri am mancat 5800 Kcalorii da?! Am avut in plus 3600.
Asta inseamna sa alerg 5 ore si ceva cu 10 Km/h ca sa ard alea, ce draci.
Asa mai bine mananc mai putin ceva si in 4-5 zile le dau jos, e mult mai comod, la slabire strict ma refer.
Mai bine nu mananc o ciocolata decat sa alerg o ora pentru aia, ce dracu!

Ptr sanatate e de ajuns sa faci 6 ore pe saptamana si atat, 2 cu 2 cu 2 la sala maxim! dar nu ajuta mare lucru la slabit. Se fac 8 ore doar daca te duci la concurs, deci sportul neceasar nu prea ajuta mare lucru la slabit. 6 ore alea ajuta si la sanatate si corp frumos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da ce?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Fiindca vreau funda

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Îţi dau un os dacă vrei.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Esti ofticata ca nu esti femeie daca n-ai plozi

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da,mă duc să plâng.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Plansul tot nu te face femeue

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

sad

| Jus7t a răspuns:

Una falsă.
Normal că poate fi împlinită și fără copii.
Nu e ca și cum dacă faci un copil o să fii împlinită și tot ce nu îți convine la viață în general o să dispară.