| DaveMustaine a întrebat:

Cum comentati urmatorul status?: "Ochii care nu se vad se uita intotdeauna"

Răspuns Câştigător
| Shi_Atât_Niko_1999 a răspuns:

I-am privit de nenumarate ori, fara sa-i apreciez cu adevarat si fara sa ma gandesc ca poate e ultima zi in care ii voi mai vedea. Ochi negri, verzi, albastri, caprui, mari, rotunzi in toata splendoarea, ce pareau a transmite inocenta si dorinta de siguranta… Au fost, s-au dus si chiar daca nu-i mai vad, deloc, sau cum o faceam alta data, nu mi-i pot scoate din minte, pastrand in mine amintirea clipirilor inocente ce pe atunci pareau lipsite de sens.

Dorinta de perfectiune mi-a rapit multi oameni dragi din viata, aruncandu-i parca intr-un colt aparte, in care fara sa vreau nu mi-am mai aruncat privirea. Parasit, uitat, lasat in aroganta propriei persoane am ramas cu gandul la acele culori care, s-au inchis in momentul in care am hotarat sa ma distantez usor, usor de ele. Timpul nu iarta dar amintirea ochilor ce nu i-am mai vazut de mult inca predomina. Multe persoane pe care as vrea sa le revad dar nici macar nu stiu de unde sa le iau, sa le adun sa mi le readuc in viata imi sunt aproape straine, singurul lucru in comun cu ele fiind trecutul. Indiferenta, nepasarea si preferintele sunt barierele ce fac ca ochii ce s-au privit cu patima in trecut sa nu mai aibe sansa sa se revada.

Oamenii intra si ies din viata noastra cu o rapiditate iesita din comun, intr-un ritm alert ce pare sa ne condamne la trairi puternice, la simtiri dominante si la retinerea unor priviri ce ajung in cele din urma sa ne fie straine. Ochii care nu se vad, oare se uita?

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Un citat stupid, mai ales prin adăugarea acelui "întotdeauna".

| darrio2007 a răspuns:

Este o vorba veche.Si cam adevarata.

| Holocaust a răspuns:

Pai consider ca distanta chiar indeparteaza oamenii.
Imi aduc aminte ca pe la 6 ani mi-am petrecut vacanta de vara la o matusa...din alt judet. Tineam la parintii mei, chiar tineam, dar cand au venit sa ma ia, m-am comportat cu ei ca si cu niste straini.Si nu-i vorba doar de varsta.Am fosti colegi cu care obisnuiam sa stau in aceeasi banca si sa vorbim destul de mult, insa am intrat la licee diferite, ne-am vazut din ce in ce mai rar, in concluzie ne-am indepartat...iar acum imi e chiar greu sa mai port o discutie cu respectivii.
Ma rog, poate asta nu se aplica la toti.Eu doar am dat exemple din experientele mele.Cred ca s-a inteles.

| FadetoBlack a răspuns:

Păi. Tind să cred că te referi la relaţia virtuală, o relaţie pe net... În care cei doi parteneri nu s-au văzut niciodată.
Consideră că se iubesc, dar mai apoi... Se dovedeşte că nu e aşa.
Eu spun că, da, se uită...

| TheStory a răspuns:

Pai daca nu vezi un lucru des incepi sa uiti detaliile care il definesc si cu timpul il vei uita de tot.

| Etiene a răspuns:

Excelaent raspunsul lui S A N 1999, numai ca el se refera la propriu. Ori proverbul se refera la figurat in sensul ca o dragoste purtata la distanta(in km sau timp) se pierde cu vremea care trece, se incetoseaza chiar daca culoarea ochilor ramane in amintire.Si poate as explica cu iubirile mele trecute.

| 999bianca a răspuns:

Ochii care nu se vad, se asteapta! In cazul in care nu iubesti persoana e mai de graba varianta tawinking