| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeti ca era viata unei eleve de liceu in anii 1940? cum era scoala, ce se preda, profesorii si ce tinuta trebuia sa aiba acea eleva in liceu? as fi curioasa...

1 răspuns:
| CreațaMăăă a răspuns:

Ai noroc cu mine! Pai pe vremea lui Ceausescu' elevii purtau uniforme obligatoriu.Dar iti zic mai multe despre eleve.
1)Fiecare eleva avea o bentita alba pe cap (din material)
2)Parul se tinea prins in codita
3)Nu exzistau relatii de dragoste la scoala ca si acum.

Cat despre predat, se invata ccarte in adevaratul sens al cuvantului.Si pe atunci nu se lasau repetenti copiii.Ci li se aplicau pedepse.

Cat despre scoala la infatisare ea era foarte frumoasa pe timul ei.Bancile erau din lemn si un fel de plastic tare.Nu se gasea nici`o mazgalitura pe banci.In 1940 nu erau stilouri cu rezerva ca acum.Pe vremea aceea in stanga bancii era un fel de canuta de cafea, numai ca era bagata in banca intr-un fel. Sper ca ti-am fost de ajutor:*