| Parakeets a întrebat:

Cum distingi lenea de depresie?

Dacă nu ai chef să faci nimic și ai acele zile de la orice auzi sau cineva îți vorbește, i-ai lua la pumni și n-ai avea chef de nimic, asta poate fi depresie sau simplă lene cronică?

Răspuns Câştigător
| bookofknowledge a răspuns:

Daca nu ai chef, e lene, daca simti oboseala, tristete, incarcat de emotii, ca iti vine sa plangi mai tot timpul(chiar daca te mai stapanesti), ca ai o stare de durere sufleteasca... atunci e depresie

37 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Lenea vine de la depresie, fie ea usoara si trecatoare, fie mai serioasa si trecatoare, de durata mai lunga sau mai scurta.
Daca e cronic, e depresie cronica.

Nu exista lene fara depresie. Lenea este consecinta cumva a unei afectiuni. Ca e usoara si dureaza 3 zile e alta, dar in timpul ala ai depresie.
Fara probleme un om nu poate fi lenes, are energie, vrea sa faca tot felul de chestii, nu se simte bine lenes.
Asta nu pricep multi "n-are nimic, e lenes", nu exista asa ceva.

Ca dupa aia vine "si de ce e lenes?".
Raspuns "asa e el, ii place sa nu faca nimic".
Si eu vin "si de ce nu-i place sa faca nimic? Ca la majoritatea le place". Si acolo se blocheaza discutia cu cei ce nu cunosc problema.

Deci nu poti separa lenea de o afectiune adica depresie.
Mai poate apare lenea si de la diabet cand glicemiile-s f mari de ex peste 350 in colo, cand iti vine sa dormi in continuu, esti lent.
Dar daca ai asa, nu mai trece pana nu se intervine cu tratament.

| Parakeets explică (pentru Mosotti):

Really? Crezi că dacă nu mai ai energie deloc, poate fi un simptom al diabetului?!

Cât de depresie recunosc că și eu judecam așa, cam ce spui tu pe aici și cam ceea ce judecăm toți, dragă Mosotti.
"E un leneș, n-are chef de nimic."
Dar poate ai dreptate, poate e boală în spate. Până la urmă și munca compulsivă e tot o boală, remember?! happy

Dar nu știu ce să cred nici eu, uneori. Unii zic așa, alții altfel. Noi pe cine naiba să mai credem?

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Te contrazic nu exista depresie pentru 3 zile. Depresia e o boala serioasa nu trece asa în 3 zile. Lenea e amânarea unor lucruri. Poți fi lipsit de energie dacă ai muncit intens în ultima perioada apoi apare lipsa de energie ca nu ești sac fără fund. Poți fi lenes adica sa nu vrei sa faci multa treaba ci sa câștigi bani ușor, asa cred unii, ca pot sa nu facă mare lucru și banii sa le vine, sau sa facă altul curățenie în locul tău, de ce? fiindcă ești comod și "smecher." E simplu sa zici ca ai depresie și sa nu faci nimic, dar cine sa facă în locul tău de exemplu? Dacă chiar ai o afecțiune mergi la doctor, te diagnostichează și îți dă tratament psihiatric. Și mie mi e lene uneori dar trag de mine sa fac ce am de făcut, nu de alta dar nu are cine sa facă, sau dacă pot amână, e simplu le fac alta data după ce ma odihnesc sau când îmi revine motivația. Dar îmi permit sa fiu leneșă cu lucruri care îmii permit sa le amân

| Mosotti a răspuns (pentru Parakeets):

Bineinteles ca poate fi simptom de diabet de tip 1 lipsa de energie, iti vine sa dormi in continuu. Si cu cat se aduna corpii cetonici in sange, cu atata te duci catre coma.
Dar nu e cazul la tine sigur, eu am zis doar unde mai apare chestia asta.
Ca daca apare ala ai o foame continua si slabesti mancand, si intr-o saptamana aterizezi la spital in coma poate.

E sigur o depresie moderata mascata.

Pai daca gandesti cu capul tau o sa realizezi tu care zice bine.
Majoritatea vor sa faca ceva, nu pot sta asa, vine de la sine asta.
Multi separa lenea de boala desi daca ii intrebi de ce apare lenea, de unde, habar nu au sa-ti zica.

Si mai bine este sa intrebi si un medic psihiatru, si vezi ce zice, un psiholog.

"E un leneș, n-are chef de nimic, asa vrea.", dar de ce oare vrea asa?! Asta nu se intreaba ei. Pai vrea asa ca asa simte.
De ce alalalt nu e asa si nu vrea asa, dar celelalt da?!

Plus ca mai gandeste ceva, daca in natura erai lenes nu mai traiai, nu te mai reproduceai, deci era defectiune, ca si noi tot animale suntem la baza.
Ca nu poti zice "aa, e lenes leul ala...", ca la ala nu poti zice ca asa ar vrea el.
De aia nu exista animale lenese, ca mor de foame.
Asta alta dovada ca e o dereglare.
Au fost si animale asa, dar au murit de foame.

Dar ei nu prea cunosc natura fiintelor, natura umana, ca sa se prinda ca lenea e consecinta unei afectiuni, poate nu neaparat psihiatrica, poate psihologica ca urmare a unor traume poate neconstientizate.

Dar e mai usor sa judecam in loc sa intelegem ce are omu ala.
Esti bun daca ai bani, esti destepti cat 10, atunci de la mama pana la presedinte zice "braaaavo, esti cel mai okey:.

Doar la bine iti sunt alaturi multi oameni, la greu "esti puturooos, nesimtit, nu vrei sa faci nimic", in loc sa ajute sau sa incerce sa ajute.

Pai am caz concret! O colega de suferinta cu tulb bipolara.
Inainte invatase, lucra, era un om realizat, parintii vaaaai de mine ce copil am, vaaai mama ce te iubim.
Dar soarta a facut sa faca o criza de manie si sa ajunga la spital.
Asa ca...nu mai lucreaza, mananca mult de la tratament, etc.
Parintii au inceput sa-si bata joc de ea. "putoare...mananci ca vaca...".

Vezi? Desi medicii au declarat-o inapta de munca cu un venit de 1700 lei pensie si handicap, deci le-a starnit dispretul. Bine, fetei nu ii ajung banii si are nevoie de ajutor al parintilor, de acol vine totul.
Pai hai sa vedem la greu cine te iubeste, nu la bine.

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Ai dreptate, la el e cronic, a zis "lene cronica", nu e pe 3 zile.
Sigur ca si de la epuizare cazi lat, dar nu cred ca e cazul lui.

Poate apare si 3 zile depresia si o zi chiar, in tulb bipolara, dar dupa depresie trebuie sa apare hipomanie sau manie adica hipernenergie, absenta totala a lenei.
Adica ce facem? Asa brusc devine harnic? DA! Devine.
Si sa vezi cum, zboara, nu alta, daca-l pui sa stea, innebuneste.

Deci daca in manie e superharnic, in depresie e lenes, pe normal este harnic moderat ca oricare.
Daca stai sa le gandesti, iti iese adevarul.
Daca nu tinea de afectiune si nu avea legatura, nu se schimba treaba cu lenea nici pe normal, manie, depresie, schimbarile n-ar fi influentat acea comoditate cum ii zici tu.
Deci dovada am cam dat-o.

Dar el nu are TAB (tulb bipolara), ca nu a zis de episoade e exaltare.

El are cumva o depresie cronica mai slaba, daca lenea e continua.

Eu aveam ciclotimie, 12 ore depresie, 10-12 manie.

Poate are blocaje psihologice, si la psiholog s-ar rezolva.
Nu e ca e smecher, de ex toti colegii mei de fac adica cam 99 de insi (eram 100 din care 10 fete), doreau sa fie pe picioarele lor desi multi aveau parinti cu bani, nu se simteau bine sa le vina de sus, chiar vroiau sa se mute sa stea si singuri.
Si nu doar aia erau asa, stiu f multi, 99 % erau toti la fel.

Un om sanatos psihologic asa simte. Are niste probleme de i-ar place sa fie comod.
Incusiv dorinta de a sta, sa fie "smecher" poate fi de la psihologic, e o anormalitate.
Dar terapia poate rezolva, insa nu intr-o zi doua. Si odata reolvat, va simti ca nu-i va mai place sa fie comod.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Persoana care a intrebat e fata, și cred ca vorbea de lipsa de motivare pe care o resimte. Posibil sa fie și depresie în cazul ei dar sa ști ca lenea exista fără a fi vorba de depresie. Nu e ca ei nu vor sa facă nimic, vor sa se distreze, sa iasă o oraș, sa stea la TV, jocuri, vor doar activități plăcute, care ii distrează, pentru altele la care se cere un anume efort, munca, program, se instalează lenea...

| wrestling1998 a răspuns (pentru Mosotti):

Dar imovane oar merge luat si un sfert? oricum nu iau decat dupa ce zice medicul, dar intrebam asa ca tu stiu ca ai avut tangenta cu ele

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

A zis "cand nu ai chef sa faci nimic". Nimic inseamna ca nici distractie, eu asa am luat cazul.
De unde ai tras concluzia ca are chef de distractie? Nu apare in text.
Dar am intrebat-o acum sa vedem ce zice.
Nu conteaza ca e fata sau baiat, problema e aceiasi.

Aia care doar se distreaza, au probleme psihologice, nu neaparat depresie.
Au blocaje psihologice care-i face sa nu vrea sa faca ceva in viata, dar de multe ori la psiholog s-a rezolvat, deci asta stiu ce e.
La unii e un fel de razbunare pe parinti (la nivel inconstient), i-au facut nu stiu ce in copilarie si sta "lasa ca va arat eu, ete asa nu fac ce vreti voi".

Altii au o frica sa incerce din frica anticipatorie ca vor rata si se vor simti nasol si se fac de ras, etc. Tot la terapeut se rezolva.

Deci oricum din probleme vine si lenea si demotivarea selectiva (doar pe a lucra, invata).
Tot la specialist se ajunge pana la urma.
Nu e asa simplu, sa privim doar la suprafata.

Depresia face ravagii (cum a facut si la mine), aia nu face diferenta intre munca, carte si distractie, iti fura motivatia pe rand la toate astea, la unii la tot, la unii partial, mie mi-a furat destule placeri.
Imi placea programarea, calculatoarele, mate, fizica, grafica 3 D, acum is cam mort pe ele, nu ma mai atrag, iar daca fac, ma irita.
Nu ma mai duc la piscina, la sala, nu ma mai atrage modelismul (masini, avioane, elicoptere radicomandate din alea profi pentru oameni mari).

Demotivarea selectiva doar pe lucru, invatat e de psihologie, demotivarea generala partiala sau totala e depresie cu sau fara anxietate, sau o depresie data de schizo.

| Mosotti a răspuns (pentru wrestling1998):

Merge si un sfert de imovane daca tie iti merge cu atat.
La unii merge, la altii nu, trebuie mai mult la unii.

| wrestling1998 a răspuns (pentru Mosotti):

Daca ma scol la 2 ar merge sa aiu un sfert daca dupa trebuie sa ma scol la 6? uita-te mai sus la primul raspuns, pe roman n-ai cum sa-l scoti din mentalitate din evul mediu, cica oamenii cu ocupatie constanta nu au timp de sinucidere, ce amuzant, sunt vedete si daca nici aia nu au ocupatie, mult de munca (unele)+ ca au bani si au non stop activitati.

| Mosotti a răspuns (pentru wrestling1998):

Doza de imovane se regleaza in functie de efect si ce efect vrei, pe cat timp vrei, medicul o regleaza, e relativa treaba, nu pot sa zic dca la 2 merge sa iei un sfert, ca nu stim cat tine, chiar daca prima doza a tinut x timp, nu stim daca si a doua tine la fel, se tatoneaza.

I-am raspuns omului ca sa inteleaga, i-am zis sa testam pe el, sa-l vad apoi cum nici aici nu mai are chef sa scrie.

El vb din nestiinta, il inteleg cumva.
Asa cum mai putin inteleg cum schizo au halucinatii dar nu isi dau seama ca-s halucinatii.
Singura modalitate sa inteleg (sa inteleaga), e sa trecem prin chestia aia, altfel nu.

Eu recunosc, oricat mi se explica, eu totusi nu pricep cum dracu sa nu te prinzi ca daca vb cineva de tine la geam si tu esti la et 7, nu are cum sa stea in aer si sa vb de tine.
Si totusi.ei cred ca e acolo cineva pe bune si vb de ei.
Ori fi prost, dar sincer nu inteleg cum se poate asa.

| Parakeets explică (pentru wrestling1998):

Aș fi dat o fundă, dar am dat-o altcuiva deja.
În sfârșit cineva a zis un mare adevăr. Vedetele alea ocupate, ba ce să crezi chiar care arată beton și au banii cu sacul, deci pare că ar avea lumea la picioare, se sinucid, oare de ce? De prea mult bine ce o duc, nu? laughing)
Și ca idee, nu uitați că sfatul cu "Munca" de cele mai multe ori este dată tot de un workaholic care conform psihologiei este tot o boală.
Munca e întradevăr nobilă, bine acum depinde și cine dă sfatul cu munca în secolul 21, că mai există și varianta ca mulți care da, muncesc dar fac și mânării prin propriile firme sau cine știe ce au făcut până atunci de s-au ridicat și azi au o muncă decentă să dea sfat unuia care stă pe loc poate, dar nici nuface rău nimănui, de muncă. happy
Însă revenind, și workaholismul e o tulburare conform psihologiei și chiar o formă de a evada de propria-ți persoană și viață nesatisfăcută de fapt, așa că, hai să mai privim de două ori înainte, înainte de a decide să ne sinucidem că cineva ne-a zis că nu muncim, ca ei.
Ei de fapt au doar altă tulburare, dar în fond pe interior se simt la fel de pierduți ca noi, acești mari muncitori. happy Sau unii tocmai aleg munca compulsiv doar pentru că de fapt simt în cealaltă parte a timpului doar un extrem vid interior. Doar că ei nu aleg refugiul în abandon/sinucidere, nici în vicii ilegale ci în viciul muncă. happy

| busoiedy144 a răspuns (pentru Mosotti):

Dar ai zis ca rar se creste doza la zoloft? mie mi-a crescut de la 50 la 100, poate sa iti creasca si la 125?

| busoiedy144 a răspuns (pentru Mosotti):

Dar gen daca trec 10 luni si nu iti trece anxietatea poate sa iti dea mai mult de 100?(e doar o conversatie ) evident ca atat eu cat si tu e bine sa ne luam dupa medic, aici doar discutam, eu voiam ca sa fiu perfect sanatos cand ma angajez ca e mai bine asa.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu orice se rezolva la psiholog. Tine de voința. Psihologii nu pot face minuni, de fapt ajuta pe cei care vor sa se ajute. Nu putem inventa boli pentru fiecare alegere. Toto avem traume, blocaje. Nu toată lumea leneșă suferă de depresie și nu toată lumea care suferea de depresie e leneșă. Nu vorbesc de cazurile în care e dovedita boala unui om și se manifesta cum spui tu.

| Mosotti a răspuns (pentru busoiedy144):

Pai se creste doza si de zoloft.
Regula e asa, daca intr-o luna medicamentu nu misca deloc, nu e bun, se scoate.
Daca misca dar nu de ajuns, se mareste doza. E o tampenie sa stai 10 luni desi nu misca deloc, tampenie din partea medicului.

Cel putin regula asta mi-a zis-o medicul meu. Aici e general, nu mai depinde de om.

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Azi la TV a fost medicu Marius Sava care vb despre, nu e de glumit.

Dar aia cu lenea si nu depresie, ai dreptate, am zis si eu cazul, cand ai chef de chestii placute doar.
Aia cu depresie cam sunt lenesi ar cam trebui, ca daca iti ia motivatia pica vointa si dorinta (de ce ai vrea sa faci ceva ce nu te intereseaza?), asa ca duce la lene cumva, ca nu mai ai interes sa faci ceva.

Depinde ce simptome are depresia aia, ca de ex poti fi trist dar sa nu fure motivatia, si atunci ai dreptate, ai depresie dar nu esti lenes.
Insa netratata, trece la nivelul urmator in general si fura motivatia.
Sau si netratata poate sa ramana la nivelul de dinainte, depinde de om.

Dupa aia netratata, poate apare cel mai urat simptom si f greu tratabil, apatia si anhedonia.
Acolo nu mai esti nici trist sau anxios, nu mai ai emotii deloc.

Pai de la blocaje si traume poate fi afectata vointa, deci tot trebuie trat psihologic, daca nu merge...ghinion. Unii raman blocati.
Psihanalistii stiu bine cum e.

Fiecare avem blocaje, pai depinde de blocaje, ce efecte au. La unii nu ia vointa, poate face sa fie agresivi cu partenerele de ex.
Un om ok are vointa de la sine, asta sa intelegi.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Știi oameni care au depresie, care se țin de job, petreceri dar au depresie și se manifesta altfel, nu pot dormi, au probleme de sănătate dar acele dureri pe care ei le acuza sunt de la depresie. Chiar am o colega de munca, care aparent e în regula dar adesea se internează pe motiv de depresie, dar când e la munca nu ai zice ca are depresie. Se îmbraca foarte drăguț, arata destul de bine, are bani, are copii, soț, ai zice ca are tot dar... Poate are altceva și ascunde dar asta spune ea și cam asa este și diagnosticul pe medical Asta e un exemplu. Apoi eu am zis ca ai dreptate pentru anumite situații dar nu e general valabil. Sunt oameni care au depresie dar aparent nu au nimic. Mai știu un caz, o femeie tânără care s-a sinucis și din afara nu se vedea. Avea job, avea grija de casa, avea familie, copil, dar probabil pe un fond mai sensibil, bănuiesc anumite probleme din familia ei de care nu se știe, posibil ca avea drepresie dar nu se vedea din exterior, nu era leneșă și nici alte simptome de genul. De aceea zic ca oamenii leneși au voința doar pentru ce vor ei și aceea nu au depresie sau boli. Ei funcționează bine mersi, e o alegere. Când nu mai au de ales mai pun și ei osul la treaba deci uneori tine și de de alegeri. Nu toți depresivii se vad, nu toți sunt cum zici tu triști și fără voința și izolati. Sunt mulți depresivi care aparent funcționează normal dar ei cumva reușesc sa se ascundă, deci totuși au voința, un fel de orgoliu sa nu arate ca au probleme. Eu de fapt cred ca fiecare om are un fel de a fi. Unii au multă energie alții mai putina. Eu de exemplu nu pot sa fac la fel de multa curățenie într o săptămână cum face o prietena iar altele posibil sa nu poată sa facă cât fac eu. Aceasta prietena aparent e mai harnica, eu mai puțin decât ea iar x mai puțin decât mine. Doar ca în realitate chiar e posibil ca fiecare, în funcție poate de grupa sanguina, de moștenirea genetică, sa aibă mai multa energie sau mai putina. Unii obosesc mai repede, alții mai greu. Ca în sport. Unii au constituție mai robusta, sunt mai rezistenți, alții mai firavi. Dar exista și termenul de leneș, vrei nu vrei Mai degrabă as crede ca leneșii sunt oameni care genetic au mai putina energie decât sa cred ca au depresie. Eu dacă azi sunt lenesa poate ma simt obosita fizic sau nu am chef dar depinde despre ce e vorba. Dacă ma pui sa spăl geamuri sunt leneșă dacă ma pui sa merg la o petrecere nu mai sunt leneșă. Dar daca știu ca aștept musafiri și mi e rușine cu geamurile mele, ma odihnesc puțin apoi le spăl. Cam asa cred eu ca apare lenea și dispare, doar ca la unii e mai vizibil iar la majoritatea sunt doar stări perfect normale, (nu ma refer la cei ce au depresie care se manifesta în felul asta)

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Asa este, pai am zis, la unii apar unele simptome de depresie, la altii altele, si nu sunt tristi, etc.
Dar eu am incercat cumva sa incadrez orice anomalie in ceva medical sau psihologic.

Evident ca depinde de fapt si de personalitate, ca tu de fapt la aia te referi cand zici "unu e lenes dar are vointa la ce vor ei".
Aia nu au depresie, dar personalitatea se formeaza din copilarie, si poate e chestie psihologica faptul ca e asa.

Adica unu e lenes si puturos ca asa l-a invatat tacsu ca i-a facut toate alea mereu, vezi? Si ii place doar sa se distreze. Asta daca nu are depresie.
Acelasi om era harnic si muncitor daca era intr-o fam care-l invata cu treaba de mic, sa stie ca nu totul vine de sus.
De aia am impartit in psihiatric si psihologic.

Adica cumva nu e asa "asa e el", de undeva vine ce e negativ sau pozitiv fara leg cu depresia.
Si ca dovada, dupa terapie, multi isi revin, dar nu toti, ca asa cum zici, psihologii nu pot face minuni.

Colega care aparent e in regula chiar este! Se interneaza pentru ca e nasol, cu trat respectiv isi revine, apoi acasa ramane cat de cat okey cu trat de acasa.
Ptr ca si cu trat poti avea recaderi, dar in spital se baga doze mai mari de tratament.

Cea care s-a sinucis nu era in regula, parea asa ca asa vroia sa para, si cand nu a mai rezistat, s-a dus. Avea depresie severa.
La ea se suprapuneau starile cum e la mine.
Tu daca m-ai vedea, ai jura ca n-am nimic, mai rad, mai glumesc, dar in acelasi timp inauntru e negru. Ca atunci cand mi-e f rau nu m-ai vedea, ca nu ies din casa si nu vreau sa vad pe nimeni.

In general nu au voie sa se suprapuna, ar trebui ori depresie cu gand de suicid si atunci nu ai mai avea grija de mare lucru si de job, pentru ca nu ar mai avea sens sa-ti intretii o viata pe care nu o mai vrei din cauza ca suferi permanent si nu ai fi tratabil (ea nu s-a tratat, a murit degeaba).
Ori esti okey si ai vointa si motivatie sa faci ce facea ea.
Cand se suprapun, psiholoaga mea a zis ca poate fi ceva schizo pe acolo.

Eu nu mai am grija de mare lucru, dar ciudat e ca rad fara sa ma fortez, mai fac misto, glume, in acelasi timp inauntru e opusul, bine, eu oricum am tulb bipolara dar mai real ceva schizo. Ca in bipolara nu se suprapun starile.
Adica eu nu am vointa sa fac ce facea ea, s-ar cam alinia treaba.

Cu energia ca tu ai mai putina ca prietena, aici nu e nici psihologic si nici psihiatric, e pur si simplu asa esti tu, aici putem zice "asa e el".
Daca esti nevoita faci, daca nu, poti sa zici "nu fac", asa cum zici.

| Mosotti a răspuns:

Ai chef sa te distrezi? Sau nu ai chef doar de lucru sau invatat, insa de restul ai?
Ca asa distingi lenea de depresie.

Daca ai chef doar de cele placute problema se rezolva la psiholog, daca nu ai chef de mai nimic, e de psihiatru si psiholog poate, asta medicul decide.

| Emma30555 a răspuns:

Lenea e când ești comod și amâni niște lucruri pe care ai putea sa le faci dar nu vrei, zilele acelea proaste de care zici sunt în general valabile pentru majoritatea, sunt stări de plictiseala și lipsa de motivație de fapt dar care sunt trecătoare Depresia e mai mult de atât...

| DeMicUnCălător a răspuns:

Oamenii cu o ocupație reală și constantă. N-au timp să se plăngă, văicărească, depreseze sau sinucidă.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Bati cimpii.

| blackann a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cimpii?
interesant.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru blackann):

Cîmpii, nah.

| blackann a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cîmpii?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru blackann):

Da breh, eu nu scriu cu timpeala asta cu â in toate cuvintele. Ca inclusiv lingvisti seriosi s-au opus schimbarii, dar cum si academia romana e plina de inapti ajunsi acolo pe pile, daca au zis aia...

| blackann a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pacat.
esti sexy langa masina aia si scrii gresit... nu te mai lua dupa patricia si violetta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru blackann):

Doar ca nu-s eu. Si nici masina nu e a mea. happy

| blackann a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Meh, chiar si asa

| Mosotti a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Nu cunosti bolile psihice. Asa cum faci AVC avand activitate constanta si te face praf, asa si psihic.
Nu e vb de vaicarit si de plans, e vb ca iti pierzi dorinta, motivatia, vointa sa faci activitati si asta in timp ce le faci, usor usor sau brusc, te face praf.
Poate sa-ti ia si energia de abia mergi de zici ca ai 100 de kile.
In cazuri f grave nici la toaleta nu pot sa se duca, doamne fereste, nu stii ce vorbesti.

Pai hai sa testam pe tine vrei? Exista doi medici care tot fac cercetari la psihiatrie la spit 9, cred ca mai sunt, ca prin 2014 erau.
Sa-ti dam depresogene si apoi te lasam sa faci activitati, sa te vad.
Depresogene = chestii care induc depresie.

Pai daca vb fara sa cunosti, hai sa testam, cu martori si pariu. Dar..nu raspunde nimeni daca ajungi leguma sau sa te si sinucizi in final. Semnezi ca te bagi si gata.

Suicidul apare cand suferinta e f mare si permanenta si depaseste pragul de suportabilitate.

Are boala timp de tine, ca ti se duc neurotransmitatorii aia, nu conteaza ce faci. Sau ii blocheaza temporar, nu stiu exact ce fac alea. Se mai dadeau si la soricei, se studia depresie si la ei.
Vedeau ca nu mai raspund la stimuli, nu mai se duceau la mancare, etc, aveau ei indicii ca-s deprimati.

Pai aia ce dau in depresii, inainte aveau viata ok au invatat, munceau, aveau familii, si din viata asta i-a spart, de au ajuns cum au ajuns. Nu ca nu faceau nimic si i-a luat.

Si oricum e anormal sa ai activit continua ca sa fi bine. Trebuie sa fi bine oricum.
Ca de aia regii si imparatii nu faceau mai nimic dar erau bine, doar se distrau dar mai stateau si la soare ralaxati, la vorba.

| Parakeets explică (pentru blackann):

Blackanne, iar vorbești pe aici în neprezența mea? laughing)
Și ca idee, în spatele contului domnului Gabi e un domn, nu o domniță. happy
Găsește-ți alte victime pe aici dacă vrei, cu domnul Gabi ai luat țeapă. laughing)

Ahh, dar ador când la întrebările mele se extinde lumea cu alte conversații laughing)
Mă simt așa un mic Joker instigator TPUistic. Nu Jokerul din cărți ci personajul Joker. laughing) Am adorat filmul ăla și scena aia când el, cel pe care toți îl călcau în picioare s-a ridicat din propria cenușă și nebunie și a mai și instigat lumea public la nebunie și la revoluție.
Nu subestimați deci nebunii, nici oamenii tăcuți sau căzuți ori cu capul plecat. Ăștia pot fi letali și fatali dacă își vor ridica vreodată capul. big grin

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Mosotti):

Sunt un om prea ocupat.
Și n-am timp de experimente gratuite. Medicamente? Cine bagă în el medicamente? Nici pe bani nu iau medicamente

| blackann a răspuns (pentru Parakeets):

Ai vorbit doar pe langa subiect si pana la urma, n-ai zis nimic...

| Mosotti a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Pai nici nu ai accepta experimentele, ca ai constata ca ce ai zis e un neadevar, dar e normal, am zis, ca nu cunosti cum sta treaba.
Chiar azi la TV a fost Marius Sava medic, care a zis ca, depresia e o boala, nu e de gluma, devi dezinteresat, indiferent, trist de nu mai faci nimic.
98 % din depresivi erau ocupati pana sa ii ia boala fie lent fie brusc.

Nu iei medicamente ca nu ai nevoie, altfel ai lua, ca nu ai avea incotro. Nu ma refer la experiment.
E si normal ca nu iei medicamente pentru o boala daca nu o ai, zic la general.
Ca daca ai tensiunea 20 (doamne fereste, ca AVC e cel mai cumplit lucru), trebuie sa iei.

| EestiSodalane a răspuns:

Foarte simplu: lenea nu îți afectează calitatea vietii.
Depresia da. Când simti ca esti lipsita de motivatie si pur si simplu nu poti sa te ridici sa-ti faci treaba si incepi sa ai probleme aia deja nu mai e lene ci probabil o formă de depresie sau lipsa acuta de motivatie.