| 0Andrew0 a întrebat:

Cum e mai bine: o persoana realista sau una optimista?

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Important este sa incerci mereu da cu cap in toate parerea mea

| T0T a răspuns:

O persoană realistă poate fi și optimistă în același timp dacă are motive.

| KamaSutra a răspuns:

Ambele
Optimismul ajută mult, mai ales în ziua de azi, dar în același timp trebuie să fii și realist pentru a nu fi dezamăgit.

| Sociopat a răspuns:

Realist. Atata timp cat nu mananci rahat despre cat de realist te crezi tu si nu strici cheful la oameni cu remarcile tale de om "inteligent" e ok.

| syd a răspuns:

Realism

| 0Andrew0 explică (pentru syd):

Am uitat sa mentionez sa dai cateva argumente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

realistă. ce rost are să visezi și să speri aiurea?

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai,intr-o zi, poate apare unul ca mine si visele se indeplinesc. daca tu te descurajezi, nici eu nu pot aparea sa-ti luminez viatasad.

| iSwag a răspuns:

Realist. Unii zic ca un realist se autodistruge psihic. Oare ce o sa zica optimistu cand:

"Whoa, cu ajutoru' lu Dumnezo', flauăr pauăr si ponei frumosi, pot sari din avion fara parasuta, yeee" o sa realizeze ca nu a fost o idee buna? Pe cand un realist isi da seama ca nu poate, si gata.

| nlko a răspuns:

Mie mi se pare ca persoanelor optimiste le e mai usor sa traiasca.

| YesorNo a răspuns:

Uneori realisma alteori optimista big grin

| 0Andrew0 explică:

Si cateva argumente(am uitat sa mentionez).

| Domnuleeeeu a răspuns:

Optimista,cu realismul te distrugi psihic.

| ClassicMINI a răspuns:

O persoană optimistă în limita realității.Niciodată în extreme.E bine să speri, dar să nu exagerezi și să sari calu' la chestii cu adevărat imposibile.

| intrebaciosul2003 a răspuns:

Englezul spune "Atitude is enithing" pe limbaj mai necorect. Nu e adevarat. Atitudinea nu e totul imsa e inceputul. Un om trebuie sa fie optimist insa asta nu inseamna ca nu are nevoie de realism. Optimismul si realismul formeaza impreuna o personalitate ce combinata ca munca rezulta succes. Eu zic sa fi optimist... asta inseamna sa zic ca in cazul in care intrii in faliment sa zici... nu.i nimic. Ies din falimen dar trebuie sa fi si realist iar acest realism sa fie combinat cu responsabilitate.

| BriaNNN a răspuns:

Realista.