| Georgiana2905 a întrebat:

Cum invingi timiditatea?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Timpul este cel mai bun aliat. Pe langa asta ai nevoie de prieteni buni, de oameni care sa iti insufle incredere. Ai nevoie de persoane in preajma carora sa te simti bine in pielea ta. Astfel simtind ca esti apreciat de unii iti este de ajuns pentru a nu iti pasa de unele persoane rautacioase. Conteaza mult ca din acesti prieteni sa ai macar un prieten apropiat de sex opus. Pentru ca timiditatea se rasfrange si asupra relatiilor de iubire. Si ai nevoie de incredere, ai nevoie sa iti dai seama ce trebuie sa faci pentru a evolua. Pentru ca o relatie presupune incredere si trebuie sa fii ferm. Trebuie sa stii ce vrei de la tine si de la ceilalti, de la viata in general. Un prieten de sex opus care este aproape de tine iti poate confirma calitatile pe care le ai si te poate indruma acolo unde vede ca ai potential. Trebuie sa ai o pasiune a ta, ceva la care sa te pricepi si care sa te relaxeze. Ceva care sa faci cand esti singur pentru a nu resimti socul unor neplaceri. Este ideal sa gasesti persoane care au aceasta pasiune si ei. Este important ca acolo unde esti nesigur sa ai un prieten caruia sa te confesezi si care sa te ajute intr-un plan tacit al vostru sa treci mai usor peste o anumita neplacere. Daca te poti chinui ani intregi sa depasesti o temere un prieten te poate ajuta sa depasesti un complex ceva mai repede. Singur fiind e posibil ca dupa un timp daca te reintalnesti cu o problema sa nu fii in stare sa mai treci peste. Daca un prieten a fost langa tine fizic va fi acolo si spiritual in alte situatii. Important este sa realizezi ca fiecare este unic si are o personalitate proprie. Cu totii avem calitati. Depinde cum le folosim. E foarte important pentru o persoana timida sa respinga oamenii superficiali pentru ca le pot distruge orice farama de incredere le-a ramas. Sa fuga de oamenii rautaciosi. Sa caute prezenta oamenilor care se fac placuti si care au mereu o vorba buna pentru oricine.

5 răspunsuri:
| OanaG a răspuns:

Incerc sa fiu sigura pe mine, pentru ca stiu cine sunt si ce vreau.

| shtephie a răspuns:

Trebuie sa avem incredere in propria persoana!
Sa fim siguri pe noi in tot ceea ce facem!
Sa socializam foarte mult! Cunoscand oamenii stim sa facem diferenta intre ei!
Cu timiditatea nu rezolvam nimic in ziua de azi!winking

| Doddel a răspuns:

Cu foarte putina timiditate

| cornel a răspuns:

Incearca sa fi mai tare in gura cum se zice.incearca sa vorbesti chiar daca nu e bine.

| KidoSmart a răspuns:

Cu tupeuhappy