| manchester a întrebat:

Cum poate lumea sa realizeze, ca in lume sa existe mai multa pace si armonie?

1 răspuns:
| sabin89 a răspuns:

Simplu spus, nu poate. Daca putea, o facea pana acum. Razboaie au fost si in antichitate, au fost si in Evul Mediu si sunt si acum. Si or sa mai fie. De ce se inarmeaza toti? Doar de dragul de a se inarma? Nu. Si apoi, sa ne uitam la celula de baza a societatii: familia. Functioneaza ea mai bine acum decat in urma cu cateva sute de ani sau mii? Este mai putina violenta in familie? Sunt astazi mai putine dezbinari, mai putine despartiri in casatorie? Sunt relatiile dintre colegi la scoala, sau dintre elevi si profesori mai bune? Sau se indreapta ele spre mai bine? Te las pe tine sa apreciezi.