| bogdan1004 a întrebat:

Cum pot sa critic filmele? de la efecte speciale la etc

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spui si tu ce ti-a placut, ce prinde bine, ce nu, ce efect se potrivea in scena cutare etc.
Daca am inteles eu bine intrebarea.

| bogdan1004 explică (pentru anonim_4396):

Http://creativemonkeyz.com/la-cafea/3lar-03/

cam asa ceva as vrea sa stiu

| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan1004):

Tu vrei, deci, sa faci un video asemanator cu acesta.
Iti trebuie, in primul rand, o compunere scrisa de tine(este de fapt ce vei spune)pe tema aleasa de tine.
Apoi te filmezi si cu un program de facut video-uri(ex. Windows Movie Maker)creezi efectele speciale.

| bogdan1004 explică (pentru anonim_4396):

Cam asa ceva mai multe detalii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan1004):

1.Tu de gandesti despre ce vrei sa prezinti in video.Scrii o compunere(deci iti pui toate gandurile referitoare la acea tema pe foaie) in care dezvolti ideea.
Ai grija ca compunerea sa fie nici prea lunga,nici prea scurta si sa contina detoate:umor, creativitate, inteligenta, simt, cunoastere.Trebuie sa dai dovada de interes.
2.Iti iei o camera de orice fel(mobil, camera de filmat etc.)si te filmezi, in timp ce te uiti spre camera si citesti sau spui chestii pe care le-ai scris in compunere
3.Pui o intrebare pe TPU despre programele de facut efecte speciale intr-un video sau folosesti Movie Maker de la Windows.
4.Creezi efectele cu ajutorul programului.
5. Postezi video-ul intr-un loc unde stii ca va fi vizualizat(youtube, blogul personal, site-ul personal etc.).

| bogdan1004 explică (pentru anonim_4396):

Da dar cum sa incep?

| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan1004):

Incepi cu pasul 1.Deci te gandesti ce vrei sa scrii.Iti aduni gandurile.

| bogdan1004 explică (pentru anonim_4396):

"Ai grija ca compunerea sa fie nici prea lunga, nici prea scurta si sa contina detoate:umor, creativitate, inteligenta, simt, cunoastere" poti sa-mi dai niste exemple?

| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan1004):

Depinde despre ce subiect vrei sa abordezi.Despre ce film, ce serial, ce actor.

| bogdan1004 explică (pentru anonim_4396):

Poti alege un triler si sa imi dai un exemplu pe scurt? sau un film care il sti

| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan1004):

Poti,de asemenea, sa scrii un comentariu scurt despre un film:daca ti-a placut, despre legatura titlului cu continutul, daca de ex.filmul a fost facut dupa o carte poti comenta fidelitatea filmului fata de tema cartii,poti scrie despre un personaj care te-a impresionat sau un actor care a jucat bine, sau despre personajul principal.
In ajutor iti poate veni si internetul, poti sa te inspiri si de acolo.happy
De ex. filmul,, Interviu cu un vampir'' a fost facut dupa cartea lui Anne Rice,,, Interviu cu un vampir''. Poti scrie despre personajul Lestat De Lioncourt, sa explici de ce era asa de nebun.Sau despre Louis, de ce avea asa niste sentimente umane, ii parea rau de orice, desi era vampir.

| bogdan1004 explică (pentru anonim_4396):

Aha

| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan1004):

happy