| Unuseranonim a întrebat:

Cum pot scapa de anxietatea sociala? Ma lupt cu aceasta problema din copilarie si sunt terifiante simptomele cu cat inaintezi in varsta...
A mai avut cineva? Daca da, cum poti indrepta situatia? E chiar terifiant

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Eu sufăr de anxietate sociala de cand ma stiu si nu am scapat de ea.Si da, ai dreptate cu cat înaintezi in varsta e mai rau si mai greu.
Eu intampin dificultăți în a găsi si a putea menține în loc de munca.In a-mi face prieteni si a ma adapta in societate.Chiar o data cu trecerea timpului m-am închis în mine si nu mai prea ies din casă.Imi e groaza si sa merg la medic, la magazin/farmacie sau sa ma interesez de ceva atata timp cat asta implica comunicare.
Nu stiu daca exista un tratament, dar am evitat mereu pastile din frica de dependenta sau reacții adverse la un moment dat.Chiar nu stiu o solutie, ca tare as vrea si eu sa aflu.
Ce ti-as putea spune e vechiul sfat, lupta cu fricile si infruntale.Dar nu stiu daca va functiona pentru ca eu nu am reusit.

| Invictusman a răspuns:

Sunt mulți care au asa ceva pe aici dar vad ca nimeni nu mai vrea sa își spună vulnerabilitatile sau poate au scăpat Who know?
Eu nu reușesc nici cum sa scap de anxietate deși urmez tratament... are dreptate domnulproblem trebuie înfruntata nu o sa scapi altfel, trebuie sa ieșim din zona de confort ...la mine e mai greu ca am și depresie severă.Dar trebuie sa fim optimiști, sportul ajuta mult, alergatul în aer liber.

| Unuseranonim explică:

Am fost pus in multe situatii care conduc la anxietate sociala, in care chiar eu am dorit sa ma expun. Rezultatul a fost dezastruos: Batai severe de inima, reactii de frica, incordarea muschilor, tremuratul picioarelor, transpiratie destul de severa, minte goala si lista cred ca mai poate continua. Nici pana in prezent nu am reusit sa scap de astea, fiind o fire timida in copilarie