| Amidamaru98 a întrebat:

Cum poți face sa nu te atașezi de o persoana? Sa fii nepăsător.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Alegi si tu persoane mai de calitatea a 2-a, ca sa nu pierzi nimic.

| Mosotti a răspuns:

Nu poti sa faci ceva, daca felul tau de a fi e sa te astasezi, te vei atasa fara sa vrei de fiecare data.

| gemeni6226 a răspuns:

Sa te gindesti ce foloase iti poate aduce.Eu de exemplu am invatat sa nu dau doi bani pe vorbe mieroase.Frumos stie vorbi oricine daca are interes, dar ia sa vad eu acela care nu numai vorbeste frumos dar te ajuta :sa cari plasele la cumparaturi, iti duce gunoiul jos, te conduce acasa, iese cu tine in oras.Astea fiind zise ramane aproape nici unul interesat de mine in astfel de conditii si vad ca e doar trombon toata vorbaria stiu ca nu are substrat real si nici nu mai duc relatia la alt nivel ramane la cel de friend zone.Nu pot sa simt nimic pentru unul care nu dovedeste faptic ca tine la mine.Simplu.Asta fiind sfat pentru genul feminin.Pentru genul masculin:gindeste-te de cate ori este dispusa sa-ti fiarba un ceai sau o cafea dimineata, sa-ti puna micul dejun inainte sa pleci la servici, sa fie sincer interesat cum ti-a fost ziua, sa-ti calce o camasa, sa-ti faca macar o data pe saptamana prinzul sau cina.Nu o face? atunci de ce suferi? una care te iubeste face toate astea. Iubeste una care dovedeste practic ca tine la tine, vorbe frumoase oricine poate zice fara nici un substrat real.Si atunci de ce sa suferi? vrei o papusa care sa fie alintata si sa nu miste nici un deget pentru tine?

| Anonim67377882 a răspuns:

Trecand prin niste chestii si observand ca oamenii nu sunt ce par a fi la inceput cel putin. la un moment dat nu ai sa te mai atasezi asa repede.
Sau nah asteptandu-te la ce e mai rau, daca mergi pe mentalitatea vai ce persoana 'minunata e asta' numai pentru ca se poarta frumos cu tine sau iti zambeste,, in loc intreaba-te, cine e persoana aia cu adevarat?" Ce vrea de la mine?"Etc trebuie sa fi tot timpul suspicios pana ai incredere. si sa alegi numai pe aia care chiar tin la tine.
Deoarece de multe ori te doare pentru ca ai incredere si persoana aia te dezamageste nu neaparat te "atasezi".

| RoxanaGabriela99 a răspuns:

E un lucru aproape imposibil. Cu cât încerci mai tare sa nu te atașezi, cu atât te atașezi mai mult. Poate doar oamenii care au trecut prin niște experiențe cu adevărat urate in viața sunt mai prudenți in privința oamenilor și se atașează mai greu. Depinde de firea ta ca om. Eu sunt o persoana mai calda, sensibilă, ma atașez imediat și chiar dacă mi se greșește in sinea mea tot caut scuze pentru persoana respectiva, de ce a acționat in x mod, etc. Nu este bine sa fii nici așa. Important este sa păstrezi un echilibru. Acorda încredere, dar nu totala. Oamenii te dezamăgesc cand nici nu te aștepți.