Întrebare recomandată | RAY a întrebat:

Cum poti invinge dependenta de pc?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Incearca sa pornesti de la esential. Dincolo de orice tehnica de time management, foarte important este nu sa crezi ca poti avea o zi de 36 de ore cat sa folosesti cat mai util cele 24 pe care le ai in fiecare zi.
Cauta activitati care sa dureze 30 minute, 1 ora sau doua si planifica-ti timpul in functie de importanta lor.
Un film = 2 ore
Invat o limba straina = 1 ora
Citesc o carte = 1 ora
Curatenie = 1 ora
Sport = 1 ora
Dus = 30 minute
Dependenta de calculator oricum o avem intr-o forma sau alta pentru ca suntem intr-o era tehnologica. Stabileste tu cam cat crezi ca ar trebui sa stai la calculator zilnic. Si apoi imparti acele ore in activitati care te ajuta sa inveti ceva si activitati strict relaxante. Si contabilizezi timpul petrecut la calculator. Cand s-au terminat orele nu mai intri la el decat daca e ceva neaparat urgent.

| RAY explică (pentru Bacemi):

Ai dreptate si eu m-am gandit la asta

7 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

1 Te apuci de citit
2 Iesi mai mult cu prietenii in oras sau chiar si pe afara, in fata blocului
3 Iti faci calculatorul cadou unui prieten foarte bun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. spargi pc-ul
2. iesi mai mult pe afara
3. daca nu merge 2 apeleaza de urgenta la 1

| BlackEyedGirl a răspuns:

Gaseste alte activitati, stai cat mai mult pe afara cu prietenii.

| CristobalMarian a răspuns:

Poti face si alte activitati, depilda:
Sa citesti, Sa desenezi, Sa canti, Sa te uiti la TV, Sa mai iesi cu prietenii, Sa iti faci temele [ daca ai ], Sa mai iesi si tu prin parc sa stai etc

Cu calculatoru, pui pe cineva sa ti-l ascunda in casa, ca tu sa nu stai la el.
Ideea ca daca vrei, este usor!

| Dublu0 a răspuns:

1. Inchizandu-l.
2.Iesind pe afara.
3.Invatand.
Orice ce nu include PC'ul.;]]

| AdrianaSweetyCy a răspuns:

Aceeasi intrebare o am si eu laughing.
Serios vorbind acum sfatul meu este sa iti gasesti alte activitati care te pot atrage mult mai mult si care te-ar putea face sa uiti sa deschizi pc-ul. cum ar fi mersul la sala sau poate chiar si mersul pe bicicleta impreuna cu prieten/I prin parcuri...asa poate agati si vreo tipawinking. Multa bafta si cand gasesti o metoda spune-mi si mie poate reusesc si eu tongue