| MariaElena0123456 a întrebat:

Cum poti sa inveti 7 pag pe de rost?

Răspuns Câştigător
| drogh a răspuns:

O să fie cam greu, dar nu imposibil. Mai întâi iei prima frază şi o citeşti de mai multe ori, apoi încerci să reţii cuvânt cu cuvânt, iar dacă consideri că nu poţi, înlocuieşti cu un sinonim să îţi fie mai uşor. După ce ai terminat, treci la a doua şi procedezi la fel. Apoi le repeţi pe ambele să vezi dacă le ştii, şi aşa procedezi la toate. La final, spui toate informaţiile pe de rost. Dacă cumva ai ratat ceva, citeşti şi reţii. Totuşi... e cam exagerat 7, nu crezi?

9 răspunsuri:
| hideaway a răspuns:

Nu e nevoie de tocit, o să dureze mai bine de 5 ore.
Reţine fragmentat, ia doar partea importantă din propoziţie, informează-te despre memorare, 50 la sută dintr-o popoziţie sunt cuvinte care nu au nici o valoare.

| ionutzul31 a răspuns:

Exact cum inveti jumatate de pagina.Principiul se aplica si la 2-3 ...sau 7 pagini.

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Daca le intelegi, nu-i greu.

| anonim123456 a răspuns:

N-ai cum dracu sa inveti 7 pagine pe de rost. nici 1 pagine pe de rost. incearca sa citesti si sa intelegi ce citesti si sa-ti formezi ideile tale. serios, daca tu inveti 7 pagini pe de rost nu esti un om normal

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

De ce? Ai făcut un pariu cu cineva? Dacă e pentru școală, nu trebuie să le înveți mot à mot, nu prea cred ca un profesor să-ți solicite așa ceva, trebuie să le judeci, să le gândești, fiindcă tocindu-le, în scurt timp, le vei uita. În rest... răbdare, concentrare și ambiție.

| ErrorFound a răspuns:

O tocesti cum zice colega noastra mai jos sau, daca ai ceva timp la dispozitie dai un search pe goole pe tema "cum sa inveti extensiv".

| andrei1237 a răspuns:

Le tocesti.Asta e.

| DeFaq a răspuns:

Le citesti de multe ori..pana ce le inveti. Poti sa-ti pui o amica sa te intrebe din ele[eu asa fac pentru examene]