| Joker3134 a întrebat:

Cum poți știi dacă ai vreo boala psihica? La psiholog te duci dar îți pune întrebări și poți să minți!

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Da, daca ma duceam la timp se rezolva destul, ca inca nu se agrava asa tare starea si cu depresia, si era mult mai usor de tratat.

18 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai cum stii, dupa cum te simti! E simplu. Daca ai frica nejustificata, daca ai tristete continua si prelungita in timp, daca nu te mai bucuri ca inainte de ceva, daca ai halucinatii, obsesii, daca verifici usa daca e incuiata de 101 ori pe zi tot gandind "daca n-am incuiat-o", desi inainte nu erai asa.
Daca acum esti in depresie si peste 10 ore sau peste n zile esti intr-o stare de exaltare deci peste normal, agitatie, tonus exagerat de bun.

Si e f simplu sa-ti dai seama facand comparatia cu inainte cand nu erai asa!

| T0T a răspuns:

E foarte greu ca în fața unui psiholog bun să păstrezi o coerență în minciună după câteva ședințe și să și o mimezi. Trebuie să fii și psihopat și genial. Viața e mult mai complexă decât o teorie a minciunii pe care o gândești pe moment. Toate lucrurile trebuie să se lege și să rămână clare. De aceea se spune că „minciuna are picioare scurte". Însă, cum a zis și alt user, nu de aceea te duci acolo. Poate doar dacă ești forțat.

| Mosotti a răspuns (pentru T0T):

Ete na, mint unii de rup si nu se prinde psihologul, trebuie sa-si pregateasca minciuna f bine sa se lege, insa asta doar la pensionari si altele exista interesul sa se minta, sau cand vrea o functie unde trebuie sa fi sanatos psihologic, iar ei nu sunt, si acolo mint.

Dar daca te duci cu o problema sa rezolvi, nu ai interes sa minti.

| T0T a răspuns (pentru Mosotti):

Dacă e un psiholog bun, se prinde. Îi trebuie doar câteva ședințe. Or fi cazuri speciale de oameni geniali și psihopați, cum am spus, dar extrem de rare. Testele psihologice sunt relativ ușor de fentat. Mă refeream la o investigație mai serioasă.

| Mosotti a răspuns (pentru T0T):

Discutabil, si cum se prinde?! Un bun cum zici tu! Bine, sa nu fie prost mincinosul, evident.

| T0T a răspuns (pentru Mosotti):

Eu de exemplu mă prind de obicei când cineva mă minte. Cum? Păi e bine să gândești și să legi faptele. Scepticismul inițial e necesar. Nu am găsit până acum mincinosul care să nu lase „urme". O spun din experiența personală.

| Mosotti a răspuns (pentru T0T):

Nu ai gasit pana acum, f bine zis! Dar nu stim ce e de acum in colo, am zis depinde cat de profesionist e mincinosul.
Si daca 100 nu au putut sa te duca, nu inseamna ca al 101-lea nu ar putea!

Mai am vazut un caz cu una pe care o placeau f multi, si unu..la un moment dat nu o placea, si ea soc facuse "CUM, ca pe mine ma placeau toti, cum se poate ca asta sa nu, aoooleu".

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Raul aia tampit da, il am cam mereu mai sus sau mai jos ca intensitate, nu e durere de cap, seamana cu una doar.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

M-am dus, insa dat fiind ca s-a agravat de ani de zile si am stiut ce am ca sa ma duc la medic, s-a agravat de acum nu se mai poate trata.
Eu de aia cand cineva are probleme, ii trimit la medic cat mai repede, sa nu pateasca ca mine, insa ei nu se duc si aia e, se chinuie cu problema de o au, eu n-am avut pe cineva sa-mi zica ce am si sa ma duc la medic.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Pai nu e tot aia ca aici? E cam tot una.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Da, e o chestie si asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Da, daca ma duceam la timp se rezolva destul, ca inca nu se agrava asa tare starea si cu depresia, si era mult mai usor de tratat.

| Fatamuntilor a răspuns:

Multe boli pshice pot fi tinute sub control daca se urmeza un tratament! Ar fi pentru interesul tau sa nu minti! Atunci de ce mergi?