| jouly a întrebat:

Cum s-a format relieful carstic? TPU

Răspuns Câştigător
| whatevernvm a răspuns:

Datorita apei.

Sub acţiunea ei, rocile solubile sunt corodate şi erodate, luând naştere forme deosebite de relief. Binecunoscutele sectoare de chei atât de spectaculoase, înguste, săpate în pereţi înalţi de calcar sunt tot forme carstice. Dar apa nu lucrează doar la suprafaţă. Din cauza mişcărilor tectonice, în pachetele de calcar apar fisuri, fracturi şi diaclaze pe care apa se infiltrează şi îşi incepe munca în subterean. Astfel iau naştere peşterile.

http://www.speotimis.ro/dictionar-speologic/relief-carstic.html

Bafta!

1 răspuns:
| Corina a răspuns:

Numim relief carstic relieful specific format pe roci solubile. Printre rocile solubile pe care poate lua naştere relieful carstic se numără calcarul, sarea şi gipsul. Principalul "vinovat" de formarea reliefului carstic este apa. Sub acţiunea ei, rocile solubile sunt corodate şi erodate, luând naştere forme deosebite de relief.
Totalitatea proceselor legate de circulaţia apei în roci solubile (calcar, dolomit, ghips, sare) şi formele de relief la care dau naştere (de suprafaţă şi de adâncime) conturează noţiunea de carst. Acesta a fost studiat iniţial în Podişul Karst din Slovenia, termenul de karst indicând piatra sau stanca de calcar şi fenomenele grefate pe ea. Apariţia şi dezvoltarea carstului sunt condiţionate de trei procese principale: coroziunea (dizolvarea sau disoluţia) apare ca proces principal, datorându-se apei şi bioxidului de carbon; eroziunea, prin scurgerea laminară sau turbulentă (evorsiune, turbionare, marmitaj) şi alterarea biochimică ce degajă acizi (azotic, sulfuric, fulvic).