Întrebare recomandată | eliaclodia a întrebat:

Cum s-a intamplat de a devenit scoala un teren pentru razboaie de tot felul? Nu e compatibil statutul de scolar cu cel de "soldat".

7 răspunsuri:
| mola a răspuns:

Normal.

| Cat a răspuns:

O perioada marcata de dezvoltare si schimbari masive cum e adolescenta te face sa simti adesea ca esti singurul care are dreptate, iar toti din jur iti sunt inamici. Ingaduinta nu e un muschi suficient de exersat in scoala sau chiar in viata particulara incat sa lase loc si altora.
In numele unor idei te trezesti adesea ca esti soldat, iar cand o imagine nu accepta niciun ton de gri, doar alb si negru, e destul de dificil sa constientizezi ca nu te afli pe un camp de lupta.

| eliaclodia explică (pentru Cat):

Sa fie doar ingaduinta mai mare la cei care sunt potriviti statutului scoala, pus mare la usa teritoriului stabilit? Nu stiu! E un teritoriul in care marcajul se bazeaza pe cunostinte si in ciuda faptului ca profesorii modereaza lupta pentru pozitiile alfa, ele sunt date si de opinia libera a fiecarui coleg. Ajuns teritoriu de razboi, marcajele se fac cu pumnii, cu dispretul si discriminarea pe motive de haine, cosuri, etc, cu injurii, injuraturi si intimidari duse chiar la extreme. A mai ajuns si teritoriu de comert, in care marcajele iar sunt violente, teritoriu de santaj si furt, etc. Nu inteleg cum de s-a intamplat?

| costyflamebossulbossilor34 a răspuns:

NU mai e scoala e inchisoare e ca o bomba cu ceas.

| eliaclodia explică (pentru costyflamebossulbossilor34):

O bomba cu ceas! Adica se aduna acolo niste tensiuni inflamabile, nu pozitive, care sa stimuleze invatatul. Dar de ce, asta cautam sa inteleg? O inchisoare! Adica nu poti fi liber acolo, sa te dezvolti, sa inveti, esti ca pedepsit ca vrei sa inveti. Dar de ce?

| R0b3rTa a răspuns:

De vina sunt profi ca accepta favoruri si inchid ochii'tocmai de aceea se intampla atatea, iar pupincuristii fac ce vorsad

| eliaclodia explică (pentru R0b3rTa):

Nu cine e vinovat, ci ce s-a intamplat?