| Ramona055 a întrebat:

Cum să am mai multa incredere în mine? Am aproape 29 de ani si sunt multumita de cum arat. Fac sala aproape zilnic de 2 ani, deci am si un corp destul de lucrat si un stil de viata sanatos. Am un job bun, hobby-uri, 3 prietene super bune. Am avut si o relatie, dar nu a fost ce trebuie. Cred ca pur si simplu nu ne potriveam. Si desi cred ca sunt OK tot simt ca nimeni nu ar vrea sa fie cu mine. De exemplu am folosit aplicatiile de dating. Stiu ca veti spune ca sunt inutile. Depinde, am prietena care s-a maritat cu cineva de acolo, dar oricum nu e asta ideea. Daca vedeam un tip foarte frumos, cu corp lucrat (si pana la urma si eu am corp lucrat, deci am fi pe aceeasi lungime de unda) ma tot gandesc ca nici nu are sens sa imi incerc sansele cu el. Sigur atatea il vor, de ce m-ar alege pe mine? Dar asta nu doar pe dating apps si in viata reala. Daca vad pe unul care imi place, ma gandesc care e sensul sa incerc? Sigur e luat, sigur are multe alte optiuni, sigur nu e interesat. Cu toate ca am avut parte de destul de multa atentie din partea lor. Mereu insa cred ca nu sunt sufiicient de buna sau interesanta sau frumoasa pentru nimeni

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vad ca esti foarte superficiala, odata ce totul la tine se rezuma la cum arati si cat de bine arata altii, cand in realitate conteaza caracterul omului, sentimentele, compatibilitatea samd.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca toti ne luptam cu asta. E o modestie normala, placuta atunci cand cunosti pe cineva cu ea. Ii dai atentie si "infloreste". Sau devine naspa rolling on the floor
Aplicatiile de dating nu sunt o prostie, sunt chiar utile. Nu mai suntem in 2004, sa avem prejudecati ori sa apeleze doar disperatii la online. Multe cupluri frumoase s-au cunoscut pe net.
Nu prea ai ce sa schimbi la tine, trebuie doar sa apara persoana potrivita. Suntem multi in situatia asta, compatibilitatile sunt mult mai dificile in prezent, pentru ca avem foarte multe criterii, in comparatie cu astia de pe la tara, sau parintii nostri, care traiau foarte simplu.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din ce citesc aici, singura ta greseala este ca nu risti si nu te bagi in seama, in rest you have your life figured out, cum se zice.Ai o parere buna despre tine, insa cand vine vorba de interactiuni si socializare in interes amoros se duce increderea pe apa sambetei.Pai de ce? Trebuie sa gasesti cauza si dupa aceea vei rezolva.Bafta!

| Simpatic a răspuns:

Problema in cazul tau pare psihologica, daca zici ca arati bine esti in regula in viata reala
nu stiu daca te putem invata sau sfatui cum sa capeti mai multa incredere in tine
dar, de ce cauti doar baieti super aratosi? exista o vorba romaneasca care spune asa " frumoasa dar veninoasa", deci nu toti oamenii care sunt frumosi sunt si placuti! motiv pentru care nu toti oamenii de succes din lumea sunt doar modelewinking
incearca cumva sa cauti niste tipi draguti, placuti, carismatici, dar nu in genul culturistilor profesionisti ca si corp
Eu zic ca mai important este ca cineva sa aiba ochi pentru tine si sa tina la tine, decat sa arate extrem de bine dar sa se uite si la altelewinking

| Ramona055 explică (pentru Simpatic):

Nu e vorba de a fi tare aratos. E vorba de a cauta pe cineva cu care ai ceva in comun. Pentru mine de exeumplu un stil de viata sanatos si un corp sanatos este foarte important. Nu stau toata ziua la sala, citesc mult, invat o limba straina, imi place sa gatesc etc. Dar e foarte important pentru mine sa am pe cineva care sa aiba preocupari asemanatoare mie. Da, daca e aratos nu inseamna ca e bun, dar nici daca nu e aratos nu inseamna ca e. Daca o femeie e hartuita pe strada si fluierata, de cele mai multe ori nu sunt tocmai barbatii aratosi care fac asta, ci tocmai opusul

| Simpatic a răspuns (pentru Ramona055):

Sigur, sunt de acord cu a cauta pe cineva care sa se asemene cu tine, in aspect cat si in gandire, in hobbyuri etc, caci de aceea exista si vorba cine se aseamana se aduna

| gemeni6226 a răspuns:

Poti sa ai incredere deplina in tine, deoarece vei atrage exact ceea ce esti tu si nu ma refer la corp ci la calitatile tale ca persoana, daca o sa devii relaxata si vei inceta de a fi negativa in ceea ce poti atrage si ceea ce nu fi convinsa ca vei atrage exact de ce are nevoie sufletul tau.Numai nu astepta sa se intimple de pe o zi pe alta.Si fata mea exact la 29 de ani a pus capat unei relatii care nu functiona, a avut mai multe incercari esuate dupa, dar acum dupa 2 ani de zile de la despartire a gasit exact ceea ce a cautat si e fericita.

| siriusblack98 a răspuns:

Incearca sa nu mai gandesti la scenariul " pai si daca ma refuza " ci ia-o altfel, ce ai de pierdut totusi daca nu merge? Absolut nimic. Macar inveti ceva chiar si daca nu merge.

| siriusblack98 a răspuns (pentru siriusblack98):

Poti sa imi scrii in privat daca vrei si discutam mai multe deoarece si eu am trecut prin ce treci tu acum desi am doar 26 de ani dar am reusit sa trec peste.