| Catalion a întrebat:

Cum sa fac ca sa adorm mai repede ca adorm destul de greu?

9 răspunsuri:
| AldanaBlue a răspuns:

Pai la ce ora adormi si la ce ora trebuie sa te trezesti dimineata? Conteaza si asta. Eu am suferit 4 ani de zile de insomnii. S-a intamplat 3 nopti consecutive sa nu pot dormi aproape deloc, in ultima am adormit aproape vreo 2 ore si eram terminata psihic. Stiu ce inseamna sa nu poti adormi, si stiu ca e groaznic.
Daca povesteam cuiva, imi spunea ca e imposibil asa ceva, ca poate am probleme si ma tot gandesc la ele.
Nu era asa, dar am inceput sa imi fac un ritual. O data pe saptamana am inceput sa merg la reflexoterapie, seara in jur de ora 7, 8 depinde cum ajungeam acasa faceam o baie relaxanta, beam un pahar de vin, apoi fie stateam un pic pe net, sau citeam ceva (la TV nu ma uitam deloc)...si incercam la 11 cel tarziu sa fiu in pat. Iti eliberezi complet mintea cand te pui in pat, incerci sa te relaxezi si sa ai in minte doar ceva linistitor. E mai greu la inceput, dar la mine a dat rezultate (nu din prima zi). Poti cauta pe net tehnici si exercitii de relaxare.

| edoru a răspuns:

Citeste si impuneti un numar de pagini pe seara, sa zicem douasprezece, dar citeste-le atent si incearca sa intelegi ce si cum trateaza volumul. Vei obosi si fizic si psihic plus ca vei castiga informatie;-)

| Linda a răspuns:

Citit. Pana adormi.

| Rezzo a răspuns:

Incearca cu un film, eu in fiecare seara adorm pe una din cele 4 filme de lung metraj "Futurama" (pentru necunoscatori este animatie)

| razadeluna a răspuns:

Daca mananci ceapa seara, sigur adormi rapid

| LauraNica92 a răspuns:

Aranjeaza'ti 'culcusul' sa fie cat mai comfortabil posibil si citeste o carte plictisitoare. smug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu iti place sa citesti...imagineaza-ti un scenariu in care protagonistul esti chiar tu si creeaza o poveste in mintea ta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Magneziu, mult magneziu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te gandesti la ceva ce iti face placere enorma te gandesti sa esti acolo si gata