| GrungyCacti a întrebat:

Cum sa fac sa nu imi mai pese de nimic? De doua zile simt ca nu pot face fata la nimic. Sunt atat de stresata ca simt ca nu mai pot sa respir, ma sufoc. Cum sa fiu indiferenta? Cum sa nu mai pun nimic la suflet? Efectiv nu mai am cu cine vorbi si m-as simti mai bine daca as primi niste sfaturi.

5 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Chiar de nimic nu ar fi indicat sa nu iti mai pese. Consideratie pentru persoana ta si pentru cei din jur trebuie sa ai. Adica trebuie sa-ti pese. Problema e ca trebuie sa selectezi, sa treci lucrurile prin filtru. Ai vazut cum e cand filtrezi ceaiul; dai la o parte impuritatile si folosesti numai ce este necesar. Acum noi nu stim ce anume mai exact te streseaza. Tu trebuie sa identifici factorul de stres si sa iei masuri. Poate trebuie sa reduci timpul pe care il petreci in fata calculatorului, nu stiu. Apropo de calculator. Uneori nu vrea sa mai mearga si atunci ni se recomanda sa-l scoatem din priza si sa il lasam cateva zeci de secunde inainte de a-l cupla din nou. Se intampla ceva asemanator si in viata. Cand o anumita activitate incepe sa ne oboseasca (sa ne streseze) e recomandat sa ne decuplam pentru un timp de la acea activitate; o ora, doua sau cateva zile - depinde. Avem nevoie de astfel de "pauze" pentru a ne putea reculege si a ne regasi pe noi insine.

| Deaad a răspuns:

Daca afli ma sa îmi spui si mie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu totii ne-am simtit macar o data prost din cauza parerilor unor persoane, pentru ca pur si simplu nu are cum sa nu iti pese si sa treci intotdeauna cu vederea peste vorbele urate ale altora.Important este sa fii tare in fata altora si sa te gandesti ca sunt si vor fi destule persoane care sa iti poarte ura sau pica de-a lungul vietii si ca tu nu trebuie sa pui la suflet orice lucru care ti-a fost facut din invidie. Tine minte ca, oamenii nu sunt invidiosi pe persoane fraiere.

| Mihai985624 a răspuns:

Concentrează-te pe a face lucruri placute. in loc sa te gandesti la cum sa scapi de stres, incearca sa te gandesti la cum sa te relaxezi/sa faci ceva placut. Si nu ma refer la petreceri/alcool/droguri/etc.

Un obicei prost (in cazul tau anxietatea) nu se poate trata. Trebuie sa ti dezvolti un obicei bun care sa-l înlocuiască pe cel vechi. Vorba stramosilor, cui pe cui se scoate

| GrungyCacti explică (pentru Mihai985624):

Mersi pentru raspuns, da eu stau cu stresul in casa. Am izbucnit si m-am certat cu colegele cu care locuiesc. Inlemnesc si mi se taie respiratia cand suntem in aceeasi camera; mereu am avut reactia asta cand ma cert cu cineva.