| iseenochanges a întrebat:

Cum sa fac sa nu mai mananc asa de mult? cam dupa fiecare masa ma doare burta!

8 răspunsuri:
| Andrada003 a răspuns:

Incearca sa nu mananci prea repede. Daca mananci repede normal ca te doare burta.Trebuie sa mananci pe zi de 3 ori ( 3 mese pe zi ). Poti manca fructe si legume.Seara poti sa mananci iaurt.Mie imi place Activia Mic-Dejun ( chiar daca este pentru dimineata ).
Sper ca te-am ajutat, pa pa!

| raisa1993maria a răspuns:

Buna, incearca sa-ti faci un program si sa mananci mereu la aceeasi ora, sa ai 3 mese pe zi si 2 gustari. de ex poti manca intre mese un mar, o portocala, un iaurt pentru ati mai potoli foame si la masa nu vei mai manca cu aceesi pofta si foame.

| Larisa211 a răspuns:

Fa in asa fel incat masa sa dureze cel putin 15 minute. Mananca mancare mai satioasa, cu mai multe fibre si nu ezita sa bei apa. Nu manca dupa ora 9 si cand mananci ar fi bine sa-ti tina cineva companie, sa vorbesti, sa-i povestesti ceva, pentru ca, corpul tau sa creada ca ai mancat in tot timpul acela. Cum zice si LolaLollita poti sa iti pui mai putin in farfurie, dar daca manaci repede si iti mai pui odata, de 2 ori, nu o sa aiba nici un efect. Cel mai bine este sa manaci incet.

| Kaℓi a răspuns:

Bea un pahar de apa inainte de masa. Mananca o portie mai mica decat de obicei si opreste-te, asteapta pana cand creierul primeste mesajul ca e suficient... laughing

| iuliaiuliaiulia a răspuns:

Mananca lent, simtind fiecare bucata pe care o iei. Daca mananci la repezeala nici nu stii ce bagi in gura..Deci savureaza fiecare inghititura.

| Iulian03 a răspuns:

Mananca mai putin.

| LolaLollita a răspuns:

Pune-ti in farfurie mai putin, o portie mai micahappy Chiar daca pe moment poate ti-ar veni sa mananci mai mult, dupa vreo 5-10 minute iti vei da seama ca de fapt esti satul(a).

| DouaPuncteD a răspuns:

Bună.
Asta o putem considera o problemă dacă zici că te doare burta după masă.
Te-aş sfătui să-ncerci să mănânci cât mai incet astfel crampele nu vor mai apărea, cel puţin după o perioadă.
Crampele pot apărea şi de la mâncatul prea repede nu neapărat c-ai mâncat prea mult.
Deci mănâncă cât poţi dar incet, astfel îţi vei da seama că de fapt nu îţi e atat de foame.

O zi bună îţi doresc.